Alíkoviny

Romové, oběti rasismu v České republice

  2:59
Jak je na tom rasismus v České republice? Možná byste to nečekali, ale oproti jiným zemím EU si Romové právě u nás nejčastěji stěžují na rasistické útoky. Nevěříte? Čtěte.

Ilustrační foto | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Rasismus je nezdravým jevem ve společnosti s více etniky, kde (většinou) jedno převládá a utiskuje menšinovou skupinu. Vyznačuje se nesnášenlivostí vůči jinému etniku (nebo rase), které pokládá za méněcenné či podřadné.

Nynější moderní společnost se snaží tomuto jevu předcházet a bojovat s ním, bohužel ne vždy efektivně nebo dostatečně. S rasismem se setkáváme dennodenně a takřka všude – v práci, ve vzdělávacích zařízeních, v médiích, na sociálních sítích. Ať už formou možná nevinně míněného vtípku o pracujícím cikánovi nebo přímými konflikty a spory mezi „méněcennými“ a většinou.

V Čechách je rasismus více než často spojovaný s romskou národnostní menšinou žijící na našem území. Počet Romů v České republice není možné určit přesně, protože ne každý příslušník této národnostní menšiny se k ní hlásí. Podle údajů, které zveřejnil Český statistický úřad po sčítání lidu v roce 2011, se k romské národnosti hlásí 13 150 obyvatel České republiky. Jen menší část z nich uvedla pouze romskou národnost (5 199). Většina byla těch, kteří ji uvedli v kombinaci s jinou národností, například romská a česká, romská a moravská atp. (7 951). Také je důležité zmínit, že možnost neodpovědět na otázku národnosti využilo 2,74 miliónů obyvatel. To poukazuje na další nemožnost stoprocentně podložené informace o přírůstku či úbytku Romů u nás. Proto nemůžeme spojovat rostoucí (či klesající) rasismus vůči Romům s pohybujícím se počtem romských obyvatel v ČR.

Po průzkumu rasismu v EU z roku 2012, který oslovil přes 22 tisíc Romů v rámci EU, Agentura pro základní práva (FRA) uvedla, že v České republice zaznamenalo v uplynulém období rasisticky motivovaný útok 32% dotázaných Romů, což je nejvíce ze všech zemí, v nichž byl průzkum proveden. 

Důkazem jsou například poměrně nedávné protiromské demonstrace a nepokoje mezi majoritou (tj. většinou, v tomto případě ji představuje neromské obyvatelstvo) a Romy v Českých Budějovicích na sídlišti Máj. Zde situace dospěla až do takového bodu, že tamější policii vypomáhají strážníci z romských řad, kteří mají u Romů větší respekt než ostatní policisté.

Další nedávný rozruch spojený s rasistickými útoky byl ztropen okolo narození paterčat v romské rodině, které vzbudilo vlnu solidarity i od neromského obyvatelstva. Stát rodině finančně vypomohl a hlavně z tohoto důvodu byla rodina terčem útoků.

Nenávist vůči Romům je u nás poměrně dost zakořeněná, ale jistě bude z nějaké (snad převažující) části založena na předsudcích, tedy bez přímé zkušenosti s chováním a činy menšiny.

Tyto předsudky by jistě nemuselo být zas tak těžké překonat. Nebo ne? Bohužel nedávné (i dávné) události ukazují, že je to opravdu těžké. Rasismus je tedy u nás velkým problémem a je třeba ho řešit. Otázkou je, proč se u nás vyskytuje v takhle vysoké míře oproti ostatním státům.

Podle výsledků ankety na internetovém serveru www.vyplnto.cz je 50% dotazovaných nespokojených s Romy kvůli jejich nepřizpůsobivosti. Nedá se říci, že by tu snaha nebo nějaká činnost proti rasismu nebyla, ale pořád to není v dostatečné míře, aby tyto snahy dosáhly nějaké zřetelnější efektivity.

Celá věc volá o výraznější a důraznější řešení a hlavně o zviditelnění a dokázaní toho, že se to řešit dá.

Přezdívka autora článku na serveru Alík.cz - Kulína

Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

smutek

nenhle večer mě před školou napadla parta romů tahali mě za vlasi...

můj názor

Někteří Romové jsou fajn ale někteří dělají těm hodným zlu reputaci...

Já si myslím

Někteří romové se nechovají příjemně ale ne všichni

Můj názor

Já osobně nemám problém s jinou národností či etnikem - mám kamarády...

Hold se to nezmění

Romové se nezmění, to je hold smůla. Chtělo by to pro ně vlastní...

počet příspěvků: 22, poslední 29.06.2014 19:22

Vstup do diskuse

Jinde na Alíkovi