Alíkoviny

Delfíni aneb inteligence pod vodou

  8:11
Jestli máte rádi delfína tak jako já, tak klikněte sem a dozvíte se zase něco nového. Pro vás jsem shrnula pár informací o delfínu skákavém, protože je moje oblíbené zvíře. Začala bych jeho popisem.

Ilustrační foto | foto: ReutersReuters

Břišní strana je světlá a hřbetní je tmavě šedá někdy až do černa. Delfín skákavý je podobný delfínu obecnému. Rozdíl je, že má větší čelisti s větším počtem zubů. Váží okolo 150-200 kg. Jeho délka je 2 až 4 metry. Dožívají se 30 až 36 let. Delfín je masožravec.

Mezi sebou se delfíni dorozumívají echolokací jako například netopýři. Díky echolokaci dokáží najít potravu a vyjádřit emoce. Živí se převážně rybami, měkkýši a korýši. Každých 30 min. se musí vynořit a nadechnout se. Nachází se v oceánech, mořích a delfináriích. Je to savec, tudíž saje mateřské mléko a samice rodí živá mláďata, která umí hned po narození plavat.

Březost delfínů trvá 12 měsíců. Delfín může rodit každé 3 roky, ale jen jedno mládě. Na svět přichází v mělčinách a ocasem napřed. Po dobu 18 týdnů saje mateřské mléko, které obsahuje hodně tuku a mládě tak rychleji roste. Po šesti měsících začíná zkoušet jíst a lovit ryby. Je přátelský, a proto žije ve skupinách. Plave pár metrů od břehu. Dokáže vyvinout rychlost až 50 km/hod. Delfín je velmi hravý. Baví ho třeba závody s loděmi nebo skákání do výšky až 5 metrů. Delfín lidem nikdy neublíží. Je považován za velmi inteligentní zvíře. Někteří vědci říkají, že je stejně chytrý jako lidé.

Pár zajímavostí na závěr. Delfíni se trénují pro vojenské účely. Umí vyhledávat podvodní miny a nepřátelské potápěče. Využívá se jako terapie pro postižené lidi. Lidé nemají potom deprese. Pomáhá i rybářům lovit ryby, které sami nahánějí. Při spánku delfín musí být blízko hladiny, aby se mohl během noci nadechovat.

(Zdroj informací: Wikipedie)

Přezdívka autora článku na serveru Alík.cz - krisne01

Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Super

To že se využívá pro vojenské účely jsem teda nevěděl ;-) díky...

Super

Článek se mi líbil :-) Delfíni patří mezi mé oblíbence :) A myslím,...

Re: Super

Nooo když je na konci:(zdroj informací Wikipedie) tak to není...

Delfíni

Tento článek se ti moc povedl. Také mám ráda delfíny.

Re: Delfíni

Nooo když je na konci:(zdroj informací Wikipedie) tak to není...

počet příspěvků: 9, poslední 11.03.2017 12:09

Vstup do diskuse

Jinde na Alíkovi