Alíkoviny

Jak využít podzimní listí?

24. října 2009  9:18
Je tu podzim a to znamená, že je všude horda seschlých a barevných listů. Jenže k čemu nám jsou? Nabízím nápady, jak z listů něco pěkného vytvořit!  
Žlutohnědá barva dubového listí. | foto: Radka Páleníková
galerie (ilustrační snímek) Podzimní dub. Listy buku se na podzim zbarvují do hněda. Podzim nabízí mnoho tvarů a barev listů. Krása podzimního listí zvlášť vynikne při nasvícení sluncem. Podzimní galerie barev a tvarů. Dubový list uvízl v pavučině. Listy borůvčí se na podzim nádherně vybarvují. Podzimní dub.

Pokud se pozorně rozhlédnete, určitě si ve svém okolí všimnete mnoha tvarů a barev podzimního listí. Barevná paleta je opravdu pestrá: od zlatavé, temně žluté, oranžové, cihlové až po červenou či hnědou.

Zvlášť skvělým místem na získání zajímavých listů jsou parky, botanické zahrady či arborata. V nich se často vyskytují i druhy stromů a keřů, které u nás nejsou příliš běžné. A zatímco trhat v takových místech květy není možné, když si seberete sem tam nějaký spadlý lísteček, tak to určitě nebude nikomu vadit.

Album s listy

Proč?

Zajímá tě, proč listí na podzim mění barvu? Vědecké vysvětlení nabízí web National geographic

 1. Nasbírejte si několik spadaných listů. Doma si připravte papíry a několik těžkých knih.
 2. Každý list vložte mezi dva papíry. Poté je poskládejte na sebe a dejte na ně připravené knihy. Nechte tyto listy několik dnů být. Asi po pěti dnech se na ně podívejte a pokud vytvořily mokré kruhy, jak byly mokré, papíry vyměňte a dejte znovu lisovat. Po týdnu budete mít listy krásně suché a placaté.
 3. Vylisované listy vezměte a nalepte na nový papír nebo do nelinkovaného sešitu formátu A4. K listům si pak můžete napsat, kdy a kde jste je sbírali, co je to za listy a jiné poznámky.

Podzim nabízí mnoho tvarů a barev listů.

Obtisky listů

 1. originální tričko

  Za pomoci speciálních barev na textil si můžete obtisky listů snadno ozdobit tričko či zhotovit dárek pro přátele.

  Potřebujete několik různých listů, tempery, štětec a čtvrtku nejlépe velikosti A4 nebo A3.
 2. Sebrané listy si k sobě obraťte "žilkováním". Na žilkování naneste vybranou barvu - například oranžovou. Barvu rozetřete po celém listu a ihned obtiskněte na čtvrtku.
 3. Opatrně list sejměte a vyberte si jiný list a jinou barvu. Postup opakujte. Pokud byste chtěli pracovat jen s jedním listem, budete potřebovat houbičku na odstranění předešlé barvy. Jestli budete chtít dělat list s více barvičkami, můžete, ale pozor, ať se vám barvy na listu nevpijí do sebe - nevypadá to pak hezky.
 4. Nakonec nechte barvy na čtvrtce zaschnout.

Doufám, že vás alespoň nějaký z mých nápadů inspiruje a že až příště uvidíte na zemi pěkný barevný spadlý list, použijete ho na vytvoření něčeho pěkného...

Přezdívka autorky článku na serveru Alík.cz - -žabka----

-žabka----
 • tisknout
 • sdílet
 • máte tip?

Diskuse

housenka

Ahoj...jj clanek je pekny.Kdo chcete tak se z listu da vyrobit...

ve škole

sice jsem ted doma ale při pracovní výchově jsme si z papíru...

supr

Ten druhý nápad je supr každý rok si s bráchou najde listi a...

no neni to špatný

Ahoj příspěvek byl určo super ale my sme to dělali ve škole už...

Jak využít podzimní listí?

Moc  pěkný  článek

počet příspěvků: 9, poslední 28.10.2009 20:27

Vstup do diskuse

Jinde na Alíkovi