Alíkoviny

Proč zrovna já se musím jmenovat Sára?

  8:11
Vždycky jsem si myslela, že moje jméno - Sára - zní divně. Po nějakém čase jsem svůj názor změnila. Teď už se mi moje jméno líbí. Prozradím vám, co mi tolik vadilo a co mi pomohlo si na něj zvyknout a dokonce si ho oblíbit.

Nejčastější jména dětí narozených v lednu 2011 na webu Českého statistického úřadu | foto: Český statistický úřad

Nejoblíbenější

Český statistický úřad nabízí na svých stránkách www.cszo.cz seznamy jmen, která rodiče nejčastěji dávají svým dětem. Například v lednu 2011 se narodilo nejvíce Terezek a Kubíků.

Když jsem byla mladší, tak asi 8 - 9 let stará, říkala jsem si: "Proč já musím mít zrovna tohle jméno?" Hledala jsem různé přezdívky pro jméno Sára i na internetu, ale našla jsem maximálně Sarah. Pořád jsem zkoušela hledat přezdívky, ale nic jsem nenašla. Už jsem byla s rozumem v koncích. Ale potom k nám do třídy přišla holka, která se jmenovala Isabela.

Všichni ji odsuzovali kvůli jejímu jménu, já ale ne. Byla to prima holka. Pak jsem zjistila, že i když má někdo jméno, které se mi třeba nelíbí, tak to neznamená, že bude nejhorší. Zkrátka: nesuď knihu podle obalu.

Tak jsem to trochu vypustila z hlavy. Ale pořád mi vadilo, že nemám přezdívku a říká se mi jenom Sára. O rok později jsem si přezdívky vymyslela. Třeba Sárinka, Sarule, Sarah nebo Sisi. A teď se mi moje jméno líbí. Pokud máte taky neobvyklé jméno, nic si z toho nedělejte. Pro každé jméno existuje přezdívka.

Sára

V občanském kalendáři má 9. října svátek také Sára, kterou bychom nalezli i pod datem 19. ledna. Toto prastaré biblické jméno má hebrejský původ a znamená "vznešená" nebo "kněžna". Nejznámější Sára, manželka praotce izraelských kmenů, byla vládkyní. V Písmu svatém se dokonce píše, že byla kromobyčejně půvabná a svou krásu si udržela až do pozdního věku. Však si ji také musel Abrahám dobře hlídat, neboť mu ji chtěl uloupit samotný egyptský faraon. Jejich manželský svazek nebyl dlouho požehnán dětmi, syn Izák se jim narodil až v neobyčejně vysokém věku. Více najdete na webu nakladatelství Libri - Po kom se jmenujeme. Encyklopedie křestních jmen.

Přezdívka autorky článku na serveru Alík.cz - Sisi27

Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

jmena

Já se jmenuju Karolína.Říkají mi Kájo,Karloshko,Kájinko,Kájulko,Karčo,Kájinečko....MOje...

Amulá

Ahoj,jmenuji se Amča.Sára podle mě není netradiční jméno,protože...

:-)

Ja se jmenuju Hana a kdyz jsem byla mala, taky se mi me jmeno...

No a proč já??

Já se jmenuju Ema a kluci mi říkají Emilko, jako kdybych byla...

Re: No a proč já??

Já se taky jmenuju Ema a říkají mi Emo , Emi , nebo Emčo . Někdo...

počet příspěvků: 165, poslední 13.07.2013 19:14

Vstup do diskuse

Jinde na Alíkovi