Alíkoviny

Na návštěvě u lachtanů

13. září 2009  7:58
S kamarádkou jsme byly v pražské zoologické zahradě. Mají tam teď pěkně vycvičené lachtany. Lachtani umí výborné kousky. Abeba nám předváděla holubičku, Meloun nám mával pěkně ploutví a pak pelášil na klouzačku, kterou měli ve výběhu.  

Také chodil po předních ploutvích. Julinka zvedala ploutve podle toho, jak cvičitelka zvedala ruce a nohy.

Cvičitelka třeba zvedla pravou ruku a Julinka zvedla pravou přední ploutev. Báře cvičitelka hodila míček do vody, ona pro něj skočila a s míčkem na čumáčku doplavala zpátky ke cvičitelce, u které se potom s míčkem točila do kolečka.

Abeba skákala skrz kruh a s Melounem skákali salta. Také Julinka svým kamarádům tleskala, když udělali nějaký pěkný kousek.

ZOO Praha

V září můžete vidět cvičení lachtanů o víkendech vždy od 13.30. Více na www.zoopraha.cz

Cvičitelky házely do vody kruhy a lachtani pro ně doplavali, navlékli si je na krk a plavali zpět. Po každém povedeném kousku daly cvičitelky lachtanům několik rybiček.

Když lachtani zjistili, že přichází další cvičitelka, sklouzli se po bříšku do vody. Také nám ukazovali, jak dlouho musí ležet na bříšku či na zádech, když je kontroluje veterinář. Moc se mi to líbilo a všem doporučuji!

Přezdívka autorky článku na serveru Alík.cz - týgoš


Lachtan jihoafrický

Celková populace se odhaduje na 850 000 jedinců, ročně se rodí na 200 000 mláďat. Lachtani jsou společenská zvířata. V době rozmnožování se z moře přesouvají na souš. V početných koloniích si samci hájí svůj harém několika samic. Samice rodí mláďata, která asi dva měsíce nemohou do vody, protože nemají nesmáčivou srst a utopila by se. Pak probíhá páření a jakmile jsou malí lachtani schopni plavat, všichni se vracejí do moře a na souš vylézají jen zřídka. Lachtani plavou pomocí vlnivého pohybu těla, kormidlují ploutvovitými končetinami. Dokážou se potopit do hloubky 200 m a zadržet dech na půl hodiny. Rádi si hrají, a to i v dospělosti: vynášejí kamínky nebo řasy k hladině, pustí je a hbitě se ponoří, aby je znovu chytili. Vrozená hravost je i důvodem, proč lachtany baví cvičení a rádi se učí nějakým novým cvikům.

Zdroj: Lexikon zvířat zoo Praha

týgoš
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

JÉÉÉ

TAM SEM BYLA!!!!!

Re: JÉÉÉ

já ne

počet příspěvků: 2, poslední 13.09.2009 15:40

Vstup do diskuse

Jinde na Alíkovi