Alíkoviny

OBRAZEM: „Devítkový“ pražský ohňostroj sledovaly desetitisíce lidí

2. ledna 2009  8:53
Praha již tradičně přivítala nový rok slavnostním ohňostrojem odpáleným z Letné. Podívanou, která se nesla v "devítkovém" duchu a trvala symbolických 999 vteřin, sledovaly desetitisíce lidí.  
galerie Pražský novoroční ohňostroj na Letné. Tradiční pražský ohňostroj sledovaly desetitisíce lidí. (1. ledna 2009) Tradiční pražský ohňostroj sledovaly desetitisíce lidí. (1. ledna 2009) Pražský novoroční ohňostroj na Letné. Pražský novoroční ohňostroj na Letné. Novoroční ohňostroj Celkem čtyřikrát se nad Prahou rozzářila trikolora. První byla ta česká. (1. ledna 2009)  Ohňostroj odstartovala 19sekundová předehra a zakončilo 89vteřinové finále v českém duchu. (1. ledna 2009) Každý z devíti obrazů pražského ohňostroje trval přesně 99 sekund. (1. ledna 2009)
video Pražský devítkový ohňostroj

Diváci přišli i přes mrazivé počasí a ohňostroj pozorovali především z Mánesova a Čechova mostu, Klárova, z vltavských nábřeží, ale i kopců včetně Vítkova, z Riegrových sadů a ze střech domů.

Efektní podívaná s názvem Devět obrazů, které reprezentují Francii, Itálii, Německo, Španělsko, Portugalsko, Jihoafrickou republiku, Japonsko, Kanadu a Mexiko, byla viditelná z několika kilometrů. Každý z devíti obrazů trval přesně 99 sekund. Ohňostroj odstartovala 19sekundová předehra a zakončilo 89vteřinové finále v českém duchu.

Pražský novoroční ohňostroj na Letné.Celkem čtyřikrát se nad Prahou rozzářila trikolora. Poprvé ta česká, pak italská v zeleno-bílo-červené barvě, francouzská v modro-bílo-červené a nakonec opět česká, připomínající, že Česká republika převzala s příchodem nového roku předsednictví v Evropské unii. Závěr patřil zlatostříbrné barvě brokátu. Světelný rej doprovázely mocné zvukové efekty. Další světlice hvízdaly či prskaly.

I když pořadatelé návštěvníky upozorňovali, aby se dostavili s dostatečným časovým předstihem, většina lidí, z nichž někteří měli s sebou i kočárky či psy, přicházela na poslední chvíli. Zcela zaplněny byly přístupové cesty, včetně Pařížské ulice a okolí Rudolfina. V metru na stanici Staroměstská se davy lidí nemohly vejít na eskalátory.

Obří magické představení stálo podobně jako loni hlavní město 1,5 milionu korun. V roce 2007 bylo o čtvrtinu levnější. Přímý přenos ohňostroje mohli zájemci sledovat na webovém portálu hlavního města - www.praha.eu. Tam jim bude k dispozici i jeho záznam.

Pražský novoroční ohňostroj na Letné.

Na dvou místech pod letenským kyvadlem se po skončení ohňostroje krátce vzňal porost. Příčinou byla podle mluvčího hasičů zábavní pyrotechnika, nikomu se nic nestalo a hasiči oheň rychle uhasili.

Převzato ze serveru iDNES.cz

abr, iDNES.cz, ČTK
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

ohnostroj

je fakt peknej ale nikdy nerikejte "tohle je muj nejkrasnejsi...

ohnostroj

měli ale fakt hezkej i my ale i vy pražáci měli ale fakt hezkej...

ohňostroj-požár

mě se to líbilo ale  zdá se mi že to hořelo na pár místech

denni ohnostroj

je sice pravda, ze denni ohnostroj je taky hezkej, ale neni to...

Re: denni ohnostroj

ježiši vždyť to bylo za tmy 

počet příspěvků: 21, poslední 23.01.2009 19:08

Vstup do diskuse

Jinde na Alíkovi