Alíkoviny

Oko sem, oko tam aneb chameleoni přicházejí

24. září 2008  13:45
Když jsem se dozvěděla, že chameleoni jemenští (Chameleo calyptratus) nejsou až tak nároční na chov, rozhodla jsem se hned si jednoho pořídit. Jaké ale bylo moje překvapení, když se na mě z krabice místo jednoho tvorečka vyvalili hned dva? Obrovské! Mám tedy holčinu Fifinku a kluka Žolíka.  
Neobvyklý domácí mazlíček... | foto: Radka PáleníkováAlík.cz
galerie Chameleoni Chameleon
video Chováme chameleony

Musela jsem si toho samozřejmě hodně nastudovat... takový chameleon není přece jen normální chlupáč jako třeba pes, kočka nebo obyčejný křeček.

Prostě pořídit si takového chameleona není jen tak. Chameleoni jsou především stromoví ještěři, tedy potřebují terárium situované na výšku. Takže normální akvárko, jako máme třeba pro rybičky, je určitě nevhodné.

Terárko dále musí mít i dostatečné větrání, aby nám v něm vzduch nestál. Komu by se chtělo být celý den zavřený ve vydýchané místnosti, že? Když jsem tedy měla terárko hotové - metr na výšku, 70 cm na šířku a 50 cm na délku a ano, dělala jsem ho sama, tak už jen potřebovalo vybavit.

Tak jsem se jednoho krásného dne sebrala a šla do lesa pro nějaké větvičky, aby můj chamík měl po čem lézt. Ty jsem tam instalovala den před jejich přivezením. Stejně jako osvětlení (speciální UVB a UVA lampu - protože chameleoni musí mít světlo podobné slunečnímu, aby mohli zpracovat vápník), substrát a kytičky, které jsem koupila v květinářství a dala je tam i s květníkem.

Tak bylo terárko hotové a já mohla svoje zlatíčka nastěhovat. Musím samozřejmě dostatečně udržovat vzdušnou vlhkost, tu chamíci také potřebují. Rosím dvakrát denně kytky v terárku a oni se z listů můžou napít.

Další nedílnou součástí chovu chameleonů je potrava. Ostatně jako u každého živého tvora. Chameleoni jsou hmyzožravci, takže pokud snad přemýšlíte o pořízení takového drobečka, uvědomte si, že krmný hmyz stojí nemalé peníze a mnozí se ho mohou i štítit. Já se naštěstí přestala štítit cvrčků, kterými krmím, pár dní po pořízení chamíčků.

Akorát že moji dva drobečkové toho snědí nějak moc a přece jen je to na penězích znát - běhám skoro dvakrát týdně kupovat cvrčky. Teď si asi založím chov, tak nebudu muset tolik utrácet.

Každopádně když konečně překonáte strasti se zařizováním terária, veškerým vybavením (které taky není zrovna levné, zvlášť žárovky) a umístěním na nejvhodnějším místě v bytě, můžete se těšit z krásných zvířátek. Přivyknou si novému prostředí za den či dva, a pokud s nimi chovatel zachází dobře, začnou se k němu hlásit. Jako moji dva miláčci ke mně. Nevyměnila bych je za nic na světě!

Vizitka autorky článku na Alíkovi zombinka


Další informace o chameleonech:

zombinka
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

chameleoni

tyhle zvířátka jsou moc pěkná ale nechtěla bych ho mít doma protože...

klisnička77

já teda chameleony nemám zrovna moc v lásce ale teď jsme pochopila...

msyy

ja by jsem chtela mit prave chameleona ale az budu dospela az...

Ja Elda

Ahoj ja mam taky Chameleona jemenskyho je vaaazne rostomili mam...

Kat uš

Neboj se určitě se dočkáš. a pokud by tvá mamka chtěla tak by...

počet příspěvků: 8, poslední 28.09.2008 14:14

Vstup do diskuse

Jinde na Alíkovi