Alík radí dětem

Poradna

(P) Dětská šikana

Na otázky odpovídá

Alík

Alík a Alíkovi kamarádi:
pracovníci linky důvěry Modrá linka www.modralinka.cz,
Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty UK a kamarádka Bája.

Ptát se můžeš výměnou za 100 bodíků.

  • Zasláním dotazu prostřednictvím formuláře dáváš souhlas se zveřejněním obsahu dotazu i odpovědi.
  • Neuváděj své pravé jméno. Vystupovat můžeš anonymně.
  • Napiš, zda jsi kluk nebo dívka a kolik je ti let.

Pozor!

Poradna je určena čtenářům do 15 let.

Otázky týkající se fungování serveru Alík pokládej v poradně Alík - dotazy k fungování webu.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Kluci a láska
Ahoj Alíku, za pár dní mi bude 14 a je to asi měsíc, co jsem se zamiloval do jednoho spolužáka, který je asi o půl roku starší, než já. Poslední dobou, co si to začínám uvědomovat, a připouštím si skutečnost začínám mít deprese. Nemám odvahu to někomu říct a svěřit se a uvědomuji si, že svojí náladou obtěžuji kamarády, rodinu a celkově okolí. Myslím si, že kdybych to řekl na rovinu, určitě by se ke mně začali ostatní chovat jinak a nejspíš by se se mnou přestali bavit. Proto tě chci poprosit o radu, co bych měl udělat. Díky moc.
Jakub
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj,

děkujeme za důvěru, se kterou s námi sdílíš své trápení. Věřím, že není jednoduché srovnat se s tím, že nejspíš jsi "jiný" než většina spolužáků, že Tě nepřitahují holky, ale Tvůj spolužák. Podobné pocity a obavy zažívá více lidí, kteří si uvědomují svou homosexuální orientaci. Obavy, jak by je okolí přijalo, strach z odsouzení, odmítnutí, že to už mezi vámi nebude takové, jako dřív, jsou v této situaci přirozené. Současně si uvědomuješ, že Tě toto utajování přivádí do deprese, chováš se jinak a okolí to nejspíš vnímá. Říkám si, že by pro Tebe do začátku mohlo být fajn promluvit si o tom, jak se cítíš, s někým, komu bys mohl důvěřovat, že to zůstane mezi vámi a u koho předpokládáš, že by tuto informaci mohl přijmout bez odsuzování. Může to být někdo blízký z Tvého okolí, nebo třeba i psycholog (na některých školách školní psycholog), pracovník na lince důvěry, apod. Někdy je těžké o tom začít mluvit, nicméně jakmile začneš a své myšlenky si zformuluješ nahlas do slov, tak už!
pak dál bude jednodušší o tom mluvit i s dalšími. Při takovém rozhovoru se taky můžeš předpřipravit na možné reakce druhých, připravit si, jak na ně můžeš zareagovat zase Ty. Ráda bych řekla, že ať už je Tvá orientace jakákoli, je to v pořádku a je dobré se postupně přijmout takový, jaký jsi.

Držíme Ti palce,

Modrá linka www.modralinka.cz
Holky a láska
Ahoj Alíku, mám jednu otázku nad kterou přemýšlím již poměrně dlouho a tou je, zda-li jsem lesba. Je mi 13, nikdy jsem se do nikoho "nezamilovala", přijde mi to dětinské a v mém věku celkem zbytečné (=co spolu dva lidé ve vztahu asi dělají, když jsou tak malí, že si ani nemůžou dát pusu?!). Ale to je jedno, vím, že je celkem dost brzo na to, abych mohla znát svoji orientaci, a že se ji pravděpodobně dozvím o pár let později, ale stejně mi to vrtá hlavou. Mám hodně kamarádů kluků a nikdy se mi nějaký z nich nelíbil, nepocítila jsem ty "motýlky v břiše" jak se píše v knížkách, ale už se mi mnohokrát zdálo jak chodím s nějakou holkou. Myslíš, že třeba podvědomě jsem lesba? Cítím se celkem dost trapně, když to takhle píšu, ale prostě mám takovou intuici, že jsem.. Asi se mi líbí jedna moje kamarádka.. Nechci to nijak rozepisovat, prostě je pěkná, je to takový jiný pocit než u kluků.. Prosím, co si o tom myslíš - je to v mém věku normální? Myslíš, že mám ještě čas na svoji orientaci? Díky. - otázka upravena poradcem
Janulinka24
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj,

myslím, že přemýšlet ve 13 letech o vztazích, o lidech, o sobě je docela normální a chápu, že se Ti takové otázky honí hlavou. Přestáváš být dítětem, pomalu vstupuješ do světa dospělých, a k tomu patří i být přitahována k osobám opačného, nebo stejného pohlaví. V tuto chvíli není jednoduché určit či rozhodnout, jestli jsi na kluky nebo holky. Určitým vodítkem může být právě to, kdo se objevuje ve Tvých snech, fantaziích, s kým si představuješ, že by Ti mohlo být dobře. Každopádně tomu všemu však ještě můžeš dát čas, zatím jen sledovat, co se s Tebou děje a uvidíš, kterým směrem Tě to přitáhne. Uvádí se, že většinou mají lidé "jasno" ohledně své orientace ke konci dospívání. Někdo to však ví už dříve, někdo ještě i v dospělostí tápe, takže i tady není nějaký "správný" věk, kdy tuto otázku uzavřít. Ať tomu bude tak, či tak, obojí orientace je v pořádku. Je dobré vědět, že každý má svou orientaci vrozenou a časem se projeví.

Hezké jarní dny Ti přeje,

Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, potřebuju poradit.
Prosím o zkrácení tady.

- otázka upravena poradcem
Dívka - 14,5 roků
Kočka Bája Bája

Ahoj,

 

ve tvém věku už většina dívek menstruuje, takže je velmi pravděpodobné, že i ty začneš brzy menstruovat. Výtok, který popisuješ je naprosto v pořádku. Pokud by byl výtok nazelenalý a zapáchal, pak by to byl důvod k návštěvě gynekologa. Ničeho se neboj. 

 

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Moje tělo - váha
Mám takový menší problém:
je mi 12 (v srpnu 13) let jsem holka měřím165cm vážím 61-62 kg obvod mého pasu je 60cm boků 80 cm. Ano jsem tlusté prase ale bojím se zhubnout aby mi nepřestala menstruace jak mám zhubnout nějak zdravě?
a teď k tomu horšímu když jdu po ulici třeba kolem školy tak se po mě otočí většina kluků ve věku 12-15 let , ve třídě mi jde vždycky s něčím pomoct Martin nebo Lukáš příjde mi to trochu úchylný že je většina kluků na takoví hnusný prasata jako jsem já. Díky za odpověď
Ošklivka
Kočka Bája Bája

Ahoj,

 

velmi mě zaráží to, jak hanlivě o sobě mluvíš. Základem všeho, je mít rád sám sebe, u toho začni.

Jinak tvé BMI mi vyšlo větší, takže ano, máš nadváhu. Pokud chceš změnit svou životosprávu, pak je to samozřejmě v pořádku a tvé rozhodnutí chválím.  O zdravé životosprávě jsme v poradně napsali už opravdu hodně. Zkus se podívat do poradny  sekce "Moje tělo - váha."

Pokud začneš omezovat sladké, fast foody a hlavně slazené limonády, přidáš trochu pohybu, rozhodně se nemusíš obávat ztráty menstruace. Pokud ale máš strach opravdu velký, můžeš svou změnu životosprávy konzultovat s odborníkem - výživovým poradcem.  Zkus si o tom nejprve promluvit s maminkou, protože ona může nakupovat zdravější suroviny.

 

To, že se klukům líbíš a že ti rádi pomohou, by ti mělo lichotit.

 

Přeji ti více sebevědomí a spokojenosti se svým tělem Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání
Ahoj všichni moc vám děkuji za minulou odpověď. :) Ano chci být veterinářka ale rozhodla jsem se , že chci mít i záložní plán kdyby to náhodou nevyšlo což doufám, že se nestane. A tak jsem pátrala co by mě ještě bavilo a tak jsem na to přišla: Když chci zachraňovat zvířátka tak proč bych nemohla zachraňovat i lidi. Možná už to někomu dojde. Ano byla by to policajtka, vím že se spousta lidí bude smát protože jsem holka ale to je mi jedno, já si za svým půjdu i kdyby celý svět stál proti mě. Vybrala jsem si už i školu jak veterinu (soš Emila Holuba) tak i tu policejní (soš a voš policejní v Holešovicích). A teď k dotazu zjišťovala jsem si informace na internetu a na jedné stránce jsem vyčetla, že když mám poškození zraku (brýle) tak mě nejspíš nevezmou a tak se chci zeptat tebe jestli je možná abych se přihlásila na policejní školu i přes to že mám brýle. PS: Kontaktní čočky mi lékař nedovolí dřív než v osmnácti.
Kamča 13let
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj Kamčo,
je moc hezké, jak o své budoucnosti a svém povolání pečlivě uvažuješ. Moc oceňuji, že máš i náhradní plán a víš přesně, na jakou školu by ses hlásila. Policejní škola je, stejně jako veterina, úplně v pořádku a určitě je to obor, který společnost moc potřebuje.

Co se týče Tvého zraku a toho, zda bys ses kvůli brýlím na školu dostala či ne, nedovedu odpovědět přesně. To by se dalo zjistit nejlépe přímo na té škole, kterou jsi zmiňovala. Stačí, aby tam rodiče zavolali nebo napsali e-mail. Můžeš se také zúčastnit Dne otevřených dveří, který každá škola vypisuje a doptat se přímo tam. Osobně si myslím, že brýle nejsou vážnější překážkou, viděla jsem hodně policistů s brýlemi. Dnes je nosí opravdu mnoho lidí.

Přejeme Ti, abys co nejdřív získala všechny informace a aby se Ti na škole dařilo (ať to dopadne jakkoliv). Modrá linka  www.modralinka.cz
Povolání
Dobrý den,
prosím,
moc ráda do školy nechodím.. nudím se tam. jsem v 7. třídě. Za dva roky bych si chtěla založit kapelu, mně to připadá strašně dlouhá doba, co budu čekat. Myslít, že jsou 2 roky dlouhé nebo krátké? A je střední škola povinná? Na tu se mi opravdu nechce jít, chtěla bych si založit kapelu. A jak si mám ty dva roky zkrátit? Děkuji moc! At' Vám všem Bůh žehná
DžungaráčekChlupáček
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj Medvídku,

dovedu si představit, že Tě škola někdy nudí a nerada tam chodíš. Líbí se mi Tvoje myšlenka na založení kapely, ale nějak nerozumím tomu, proč bys měla čekat dva roky, pokud je to Tvůj sen. Klidně se můžeš pokusit dát kapelu dohromady už teď a naplno se jí věnovat třeba za dva roky. Existují i dětské kapely a věk tu moc nerozhoduje, spíš nadšení, vytrvalost, pravidelné cvičení apod. Zkrátit se dají dva roky i tím, že sama budeš cvičit na nástroj, na který chceš hrát a postupně se zlepšovat.

Střední škola není povinná, povinná je školní docházka, což musí být v naší republice 9 let. Většině dětí končí povinná školní docházka tedy 9. třídou. Chtěla bych Ti ale napsat, že střední školu nebo učiliště si můžeš vybrat podle svého zájmu, můžeš se věnovat tomu, co Tě baví a tak už škola nemusí být nudná, jako třeba základka. Existuje i kariérové poradenství, ve kterém by Ti pomohli správný obor nebo školu vybrat, stejně tak bys mohla zajít do PPP (psychologicko-pedagogické poradny), kde by Ti také poradili, kterým směrem se ubírat dále, které studium je právě pro Tebe vhodné. Pokud bys nestudovala, čekal by Tě nástup do zaměstnání, protože založení kapely ještě neznamená, že Tě kapela také uživí. Proto je vhodné nejprve něčím být, něco vystudovat a mezitím s kapelou zkoušet prorazit, uvidíš sama, jak to všechno půjde.

Držíme palce. Modrá linka www.modralinka.czKamarádi
AhojAlíku.Už šestým rokem chodím do kroužku.S vedoucí jsem si vždy skvěle rozuměla,byla to moje velká kamarádka a vím,že naše kamarádství nebylo pouze jednostranné.Poslední dobou,ale na mě začala být dost nepříjemná a pořád se na mě zlobí za hlouposti.Když jsem se svěřila mamce,tak mi řekla,že ji jiná vedoucí říkala,že mě pozorovala na výletě a divila se mému chování.A to je ten problém,já si vůbec nejsem vědoma,že bych se chovala nějak špatně.Menší děti mě mají rády,sprostá nejsem nikdy,opravdu vůbec nevim.Ptala jsem se kamaradu a ti mi rekli,ze jsem v pohode.Porad otom premyslim,ale nic me nenapada.Samozrejme bych se mohla zeptat primo vedouci,ale ja se bojim.Bojim se poznat pravdu a dozvedet se,co si o mne mysli,vzdy jsem je mela rada, je to jako bych ztratila kamaradku.Vzdycky jsem si zakladala na tom,ze jsem slusne vychovana.Stydim se a ani nevim za co.Asi odejdu z krouzku.Říkám si,že to asi bylo dost špatne,kdyz to rekla mamce. Moznamyslelatojak jsem byla porad smutnaalenevimdiky
Ashley
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj Ashley,

dovedu si představit, že Tě mrzí změna, kterou jsi zaznamenala u vedoucí kroužku. Představuji si, že tomu moc nerozumíš a cítíš se zmateně, zvlášť, když nejsi sprostá, menší děti Tě mají rády a kamarádi také nic nepozorují. Z mého úhlu pohledu by mi připadalo hodně škoda, kdybys po šesti letech odešla z kroužku, aniž bys věděla, co se to vlastně děje a co tím obě vedoucí myslí. Zvlášť, když jsi jednu považovala za svoji velkou kamarádku.

Proto bych Ti doporučovala se na vše zeptat, i když samozřejmě chápu, jak by to pro Tebe bylo náročné. Na druhou stranu si říkám, že pokud jste byly kamarádky, může Vás společný rozhovor někam posunout a nemusí to znamenat, že to bude jenom špatné. Možná se dozvíš, jak to skutečně myslela nebo i to, které chování bys mohla třeba trošku upravit. A to jsou cenné informace, které člověka rozvíjí. Pokud by ses na rozhovor necítila, mohla bys zkusit požádat i mamku, aby se vedoucí zeptala na to, co konkrétně jí vadí, abys měla více jasno. Někdy nás víc trápí nejistota než to, co se nakonec skutečně dozvíme a vždy je šance něco změnit, napravit apod.

Držíme palce. Modrá linka www.modralinka.cz
Moje tělo - váha
Ahoj Alíku. Jsem holka, 12 let, výška 170cm.Mám problém s rychlým ubýváním váhy.Na konci minulého roku jsem měla 61 kg.Bylo to optimální, ale na hranici s nadváhou. Nikdy jsem nesportovala a jedla samé sladkosti, tak jsem přibírala 1kg každý měsíc.Rozhodla jsem se to napravit, a začala jsem pravidelně zdravě jíst a sportovat (cvičit).Na konci února jsem měla 57kg, tak jsem se rozhodla skončit a váhu si udržovat. Pokračovala jsem cvičit a jíst zdravě.Ale váha pořád rychle padá dolů. Teď váha ukazuje 55. Ale já nechci hubnout, já jsem se sebou spokojená!! Hodně se bojím, bojim se vážit abych zase neviděla nižší číslo. Nechci skončit jako anorektička! Chci se vrátit k 57kg a váhu si udržovat pomocí zdravého životního stylu. Ale váha pořád klesá. Cítím se unavená, vyčerpaná, bez sil (nevím jestli je to tím, jsem 1.rokem na gymnáziu, je to náročné). Můj dotaz je spojen i s menstruací, 1. Ledna 2017 jsem dostala první, od te doby nic. Je to tím, že jsem zhubla? Co mám dělat? Předem děkuji. - otázka upravena poradcem
Medvidek04
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj,

je moc dobře, že píšeš, pokud jsi nejistá ohledně Tvé klesající váhy. Určitě je v pořádku, že se zdravě stravuješ a sportuješ a je proto i srozumitelné, že jsi něco zhubla. Pokud, ale váha rychle klesá dolů a ty se navíc cítíš unavená, je důležité tomu všemu věnovat pozornost. Já, bohužel, takto po internetu na dálku nedokážu odpovědět na to, čím to je, ale začala bych nejprve uvažovat o tom, zda jíš dostatečně velké porce jídla a zda to nepřeháníš s cvičením. Jídlo má být nejen zdravé, ale také vyvážené, aby odpovídalo tomu, co potřebuje tělo dvanáctileté dívky. Podobné je to se cvičením.

S tím vším by Ti mohl pomoci výživový poradce nebo dietolog. Pokud by Tě k němu rodiče objednali, mohli byste probrat důkladně Tvůj jídelníček a zjistit, zda je vše v pořádku nebo je potřeba ve stravě nebo v pohybu udělat nějaké změny. Jestli bude vše v pořádku, může být hubnutí příčinou nástupu puberty - v této době se tělo hodně mění nebo může souviset i s tím, jak máš moc práce s novou školou. Možná je to přechodný stav. Jestliže by ale hubnutí pokračovalo, bylo by dobré také se vším seznámit Tvého pediatra - dětského lékaře, opět nejlépe při návštěvě s rodiči. Jestliže se správně stravuješ, anorexie se bát vůbec nemusíš. Ale mohlo by jít třeba o nějakou jinou zdravotní příčinu, proto je potřeba to nezanedbat.

A ještě k menstruaci - zpočátku bývá u mnoha dívek běžné, že menstruaci nemají pravidelně a některým trvá, než se po první menstruaci objeví další. Je možné, že se menstruace vrátí, až se Ti váha stabilizuje. Uvidíš sama, jak se vše bude dále vyvíjet, vždycky je možná konzultace s gynekologem.

Přejeme Ti, aby se potíže s váhou brzy odstranily. Modrá linka www.modralinka.cz

Menstruace a výtok
Ahoj Alíku
Je mi 12.Už mám asi 2 roky výtok.Mamka měla první menstruaci ve 12.Jinak už mi dávno rostou prsa i veškeré ochlupení mám.Nevíš kdy budu mít první menstruaci ??Prosím odpovez o nejdřív
N-i-c-o-l-e-t
Kočka Bája Bája

Ahoj,

kdy přesně dostaneš svou první menstruaci, ti nikdo neřekne. Ani gynekolog, který by tě právě vyšetřil.

Všechno co píšeš, nasvědčuje tomu, že se menstruace dostaví. Buď trpělivá. Kdyby se menstruace nedostavila do 16let, navštiv gynekologa a situaci s ním začni řešit. Do té doby buď v klidu.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Jiné téma
Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli vadí, když si občas dám nealkoholické pivo (0,5% alc.) a jestli mi ho můžou prodat nebo ne.
anem31
Kočka Bája Bája

Ahoj,

 

podle zákona 379/2005 se pivo nesmí prodávat osobám mladším 18 let nehledě na to, jaké množství alkoholu obsahuje nebo neobsahuje. Pivo je zakázáno jako takové, bez ohledu na obsah alkoholu. Občas je ale nealkoholické pivo vidět k prodeji v různých nápojových automatech. Tam samozřejmě není kontrola, kdo si takový nápoj koupí.

Odborníci se stále dohadují, zda je možné, že pití nealkoholického piva způsobuje ve vyšším věku závislost na alkoholickém pivu. Nealkoholické pivo ti neublíží, ale obsahuje hodně cukru a klasická éčka. Nejlepší je zahánět žízeň vodou.

 

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Zvířata - pes
Ahoj Alíku,
Je mi 10 let a jsem holka
Chtěla bych bílé štěně Pomeraniana.
Mámě jsem to řekla ale ta řekla že si to musím probrat s tátou. Jenže já se bojím že si o mě bude myslet že jsem rozmazlená :(. Měla jsem morče a křečka. Morče umřelo kvůli tomu že byla stará a křečka máma dala na balkon a kamarádka zapoměla zavřít klec a vypadl. :((
O Pomeranianovi vím snad vše! Myslím že bych se psa dokázala postarat protože jsem hlídala týden sestřiného psa a to byla Border Kolie :)

Pomůžete mi? :(
Aniiiiiika
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj,

píšeš, že je Ti deset let a přeješ si štěně. Tu rasu, o které píšeš neznám, ale věřím, že Ty ano, a že touha mít takového psa, je velká.
Svoje přání si svěřila mamce, ta Ti doporučila probrat to s tátou. Ty máš strach, že si o Tobě táta bude myslet, že jsi rozmazlená.

Neznám Tvého tátu, ale myslím si, že probrat to s ním není špatný nápad. Pokud o toho psa opravdu moc stojíš, asi nebude jiná cesta než to tátovi říci. Napadá mě, že se můžeš na rozhovor s ním dopředu maličko připravit. Třeba si sepsat vše pro a proti, tak aby viděl, že jsi o tom přemýšlela, Můžeš třeba vyrobit i knížku o milovaném pejskovi, s ilustracemi. Sama píšeš, že by ses o psa dokázala postarat, tohle všechno a ještě další podrobnosti můžete s tátou, a třeba i za přítomnosti mámy probrat a uvidíš. Možná by v přemlouvání pomohl i někdo další z rodiny, na koho táta dá.

Rodiče někdy potřebují k takovému rozhodnutí čas, pes je živý tvor a jeho pořízení je opravdu velké rozhodnutí, často je to změna pro celou rodinu.

Zkus ve svém přání vytrvat, i to může být pro rodiče známka toho, že jsi trpělivá a že víš, co chceš.

Držíme palce,

Modrá linka. www.modralinka.cz

Kamarádi
Dobrý den.
Nedávno jsem měla jarní prázdniny. Myslela jsem, že bych si mohla někam s nějakou kamarádkou vyjít. Ale popravdě, asi nemám s kým. Holky z naší třídy fotily fotky jak jsou spolu třeba 3 dny, streamovaly na Facebooku. Mně bylo strašně líto, že mi nikdo za celé prázdniny ani nenapsal "Ahoj.", natož aby se mnou někam chodil. Ve škole se s lidmi ze třídy jakžtakž bavím, ale nikdo mě asi nebere za někoho, s kým by si mohl povídat a svěřit se s něčím. Spíše mě využívají, abych jim řekla co je za domácí úkoly. Já neumím navazovat konverzaci, vždycky když něco řeknu, tak je to úplně mimo. Někdy si připadám, že i dolézám, protože třeba s partou holek ze třídy jdu o přestávku ven a ony většinou mluví o tom, co spolu zažily a já se nemám jak zapojit. Když jsem se ptala různých kamarádek, jestli by někam nešly, buď se na něco vymluvily, nebo už měly s někým něco domluvené. Připadám si strašně odstrčená. Prosím, jak můžu tohle řešit? Jak s někým navázat bližší kamarádský vztah? Děkuji. - otázka upravena poradcem
Eliška, 14 let
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj Eliško,

je mi líto, že se cítíte opuštěná a ráda bych Vás podpořila v tom, abyste snahu hledat kamarádky, nevzdávala. Mimochodem, moc hezky píšete. Dokážete přesně popsat jak se cítíte, a dokonce i to, jak vnímáte sama sebe (třeba to dolézání). Ne každý umí vnímat své chování. Člověk, aby získal alespoň kamarádství je ochoten k tomuto chování, na tom nic není, a nedivím se Vám.
Chápu, že není příjemné, připadat si jako někdo, koho spolužáci využívají, odstrkují a neozvou se, když jdou ven. Zkoušela jste některé možnosti, jak se sblížit, ale máte pocit, že to moc nejde. Toužíte přirozeně najít někoho, s kým byste měla bližší a kamarádský vztah.

Eliško, z Vašeho psaní mám dojem, že jste fajn holka, citlivá a sama k sobě někdy až zbytečně kritická. Přemýšlím o Vás, a říkám si, zda byste o sobě dokázala říct i něco pozitivního. V čem jste dobrá, co Vám jde, co máte ráda a tak. Každý z nás je něčím výjimečný, a i Vy si zasloužíte kamarádku, která Vás bude brát takovou, jaká jsi. Ale tohle všechno začíná právě u toho, mít ráda sama sebe, přijmout se taková, jaká jste. Když se to budete učit, postupně uvidíte, že se najednou budou dít změny i kolem Vás. Netlačte na sebe, dejte si čas a učte se mít ráda.
Napadá mě také, že hledat kamarády můžete i v nějakém zájmovém kroužku, to bývá fajn, protože lidi spojuje společný zájem. Nebo se můžete zkusit rozhlédnout po třídě a zjistit, s kým byste chtěla kamarádit Vy, koho byste mohla zaujmout svým zájmem o něho, a hledat cesty jak se vzájemně poznávat více. Můžete např. nabídnout klidně něco sama za sebe, třeba vymyslet nějakou aktivitu (kino, koncert).

Naopak, můžete zkusit také, až zase bude od Vás někdo něco potřebovat, poslat ho za jeho/jejím kamarádem, ať pomůže on/ona. Dáte tím najevo, že nejste k mání, když si každý usmyslí oni. Nemusíte být vstřícná pro Ty, kteří na Vás nemají jinak prostor a čas, a znají Vás jen ve své lenosti, když něco potřebují. Můžete se poradit také ve škole s někým, kdo Vás zná a důvěřujete mu, Napadá mě, že možná nejste jako ostatní, "většinová", pak stačí věřit si i nadále, mít své hodnoty a čas ukáže, kdo bude Vašim skutečným přítelem a vznikne krásné, nežebrající přátelství.

Držíme Vám palce,

Modrá linka. www.modralinka.cz
Kamarádi
Ahoj Alíku a Modrá linko, nedávno jsem tady psala o Saše. Chtěla bych vám napsat jak to pokračuje. Vše bylo do nedávna v pořádku dokuď jsme neprohráli zápas ve florbale proti 6.A (i tak jsme postoupili dál a příští týden hrajeme ve finále proti 9.B) a Saša začala pomlouvat celý náš tým že by to zvládla mnohem líp což naštvalo celou třídu (tedy celou 6.C) takže jsme byli na ni celkem hnusní protože se má stát za svým týmem v dobrém i zlém ať jde o cokoli. Další den zasedla Jitce místo s tím že tu sedí vždycky a samozdřejmě že se strhla hádka jak něco. Pak neměla D. Ú. do matiky na kterou máme třídní a když se jí třídní zeptala proč ten úkol nemá řekla že dělala hudbu jako lady gaga třídní se na ni rozeřvala že kašle na školu a že lituje že jí dala na výzo 4 místo 5. O přestávce začala Saša zesměšňovat Lauru což jí na oblibě nepřidalo. Další dny do školy nepřišla a nedávno ji kamarádka vyděla vycházet z letma když šla domů ze školy. Jak Saše mám pomoct?
fyrefli
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj z Modré linky,

je fajn, že se zajímáš o to, co se kolem Tebe děje. Máš pocit, že spolužačka Saša, o které jsi nám už psala, se chová jinak než obvykle. Přemýšlíš, co s ní může být. Ve škole se hádá se spolužáky, je drzá na paní učitelku, možná se škole i vyhýbá. Napadá Tě proto, že Saša potřebuje pomoc.

Ještě jednou oceňuji Tvůj zájem o spolužáky, je fajn, že jsi pozorná a vnímavá. Říkám si, že by možná stálo za to se Sašou promluvit. Říct jí, co si myslíš, co Tě napadá, a že o ni máš třeba i strach. Můžeš se jí zeptat na to, zda o Tvoji pomoc stojí. Pokud zjistíš že ano, společně pak můžete vymyslet, co by se dalo udělat. Pokud by to bylo něco vážnějšího, můžete se obrátit na nějakého dospěláka, třeba právě na paní učitelku, které důvěřujete. Ale možná o nic nejde a Saša bude ráda, že jsi ji oslovila a projevila o ni svůj zájem. To bývá často to nejlepší, co můžeme pro druhého udělat.

Držíme palce,
Modrá linka www.modralinka.cz
Šikana
Ahoj Alíku mám jeden problém na téma ,,šikana,,
<br><br><br>Je mi 10 let a chodím do 4 třídy a v té třídě bohužel nemám žádné kamarády. A k tomu mě ještě šikanují.
<br><br><br>Já jsem na šikanu zviklá protože mě šikanují už od 2 třídy ale ted jak jsme starší je to horší :( Holky ve škole mě různě ponižují. Ve třídě mám jen jednoho kamaráda a to je kluk. Ale ten se semnou už moc nebaví. A tak různě dělám že sem nemocná abych nemusela do školy ne kvůli tomu že mě učení nebaví ale kvůli tomu že mě šikanují.
Odepiš co nejdřív alíku děkuji. S pozdravem Anonymka965
Anonymka965
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj, 

je moc fajn, že jsi nám na Modrou linku napsala. Věřím, že když se ve třídě necítíš dobře, spolužačky Tě ponižují a nemáš tam moc kamarádů, hledáš způsoby, jak tam moc nebýt. Píšeš, že se se šikanou setkáváš již od druhé třídy, to mě mrzí. Na některé chování spolužáků jsi si zvykla, ale čím jsi starší, tím se to zhoršuje a ty nevíš, co s tím. Ještě jednou Tě chci moc ocenit za to, že pro sebe hledáš pomoc. Šikana je něco, co málo který člověk zvládne sám. Ráda bych Tě ujistila, že to není Tvoje vina, že se k tobě chovají ostatní ve třídě bezohledně. Přemýšlím o tom, zdali jsi se v minulosti snažila něco s tím dělat nebo hledat radu a podporu u někoho, komu důvěřuješ. Pokud ano a nezafungovalo to, doporučila bych ti to zkusit znovu. O tom, že se k tobě spolužačky nechovají hezky, ponižují tě apod., by měl vědět někdo z dospělých. Zkus se doma s rodiči, ve chvílích klidu a sdílení, pobavit o jednání svých spolužáků. Není to žalování, je to prosba o pomoc, na kterou máš právo. ! 
Stejně tak se můžeš obrátit na oblíbenou učitelku ve škole nebo výchovnou poradkyni. Určitě na to nezůstávej sama. 

Držíme palce, 

Modrá linka http://www.modralinka.cz
Moje tělo - kluci
Ahoj je mi 14let a jsem kluk mám pár otázek ............... OČEKÁVÁM OBSÁHLOU ODPOVĚĎ PŘEDEM DĚKUJU - otázka upravena poradcem
Anonim1213
Kočka Bája Bája
Ahoj,
ač se ti to bude možná zdát divné, tvoje sexuální potřeby nebudeme na dětském webu zveřejňovat, ani je komentovat. Každopádně by tvůj sexuální pud mělo omezovat vědomí toho, co je a co není správné, a kdy svou potřebou omezuješ či ohrožuješ své okolí. K těm patří pořizování intimních fotografií osob bez jejich souhlasu a jakékoliv zasahování do života osob kolem tebe včetně manipulace s jejich osobním majetkem. To, co tě vzrušuje, se nazývá fetišismus a každopádně doporučujeme návštěvu sexuologa. S ním můžeš své potřeby probrat a naučit se s nimi žít tak, abys neomezoval a nezasahoval nevhodně do životů osob ve svém okolí.
A drobné upozornění, dotaz opakuješ poněkolikáté a myslím, že jsme ho tímto vyčerpali, další informace hledej u odborníků, toto je dětský web. Díky za pochopení.

Alíkova kamarádka Bája
Moje tělo - holky
Ahoj Alíku,
mám menší "problém". Od narození jsem "tmavá". Tím myslím, že mám tmavé vlasy, tmavé obočí, tudíž i tmavé chlupy. Dřív mi to bylo jedno, ale začala jsem si všímat, že se mi dělá "knírek". Ze začátku mi to nevadilo, ale pak, když mi to začaly říkat kamarádky a pak i sourozenci, tak mi to vadit začlo. Každým dnem je vidět víc a víc a to nekecám! Hrozně mi to vadí, protože nevím, jak se ho mám zbavit. Když jsem to řekla mámě, tak mi řekla, že neví, jak mi má pomoct, protože kdyby mi ten knír oholila, tak by byl vidět ještě víc. Vím, že ve svých letech bych tohle řešit neměla, ale je to hrozně otravné, když mi to všichni říkají. A to samé s těma blbýma tmavýma chlupama! Je to hrozně nechutný, připadám si jak nějaká gorila. Mám hrozně moc chlupů na rukách a i nohách, rostou mi i v podpaží a dokonce i u rozkroku. Říkala jsem to starší sestře, ale ta mi řekla, že jsem moc malá na to, abych se holila... Už si fakt nevím rady! Prosím pomoc mi... Anonymka 11 let - otázka upravena poradcem
Pegi_
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj,

je moc dobře, že se na Modrou linku obracíš, když Tě něco trápí, v Tvém případě tmavé ochlupení. Tvá sestra má tak trošku pravdu, že je možná ještě brzy nějak to řešit, (nakonec to říkáš i Ty), ovšem pro řešení mluví to, že lidi kolem Tebe Tě obtěžují řečmi o ochlupení, a tak Tě vlastně přivádí na myšlenky, jak se ho zbavit, aby už ty řeči přestaly. A to si myslím, že je docela vážný důvod. Nevím, zda o něm Tvá mamka ví, pokud nikoliv, měla by ses jí svěřit. Stačilo by pak zajít za kosmetičkou a tam se domluvit, co s tím, nejlépe je, svěřit se do rukou odborníka. Pro začátek lze i "knírek" jen postupně zesvětlit, takže nebude tak patrný. Jinak se provádí (d)epilace různým způsobem. Pomocí přístrojů, které lze zakoupit, pomocí speciálních náplastí, pomocí laseru apod. Rozhodně si myslím, že pro poprvé by se Ti měla věnovat odbornice a doporučit metodu, která je pro Tebe a Tvůj věk nejvýhodnější.

Přejeme Ti, ať se ve svém těle cítíš jako rybka ve vodě, prostě fajn.

Modrá linka www.modralinka.cz
Holky a láska
Ahoj Alíku a spol, nedávno jsem se zamilovala do kamaráda, který mě taky miluje, ale měla ho ráda moje kamarádka a on věděl (myslel si a ještě myslí), že ho nemiluji.Prosím o radu, jestli mu to mám říct...(Jsem holka a je mi 12)
PS: přidejte to k Holky a láska
Loljop
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj,

no to bude milé předjaří, když jsi zamilovaná! Na školní vztahy a vůbec vztahy z dětství se celý život vzpomíná. Přeji Ti to.

To, že máš někoho ráda, není třeba hned říkat, pozná se to i z jiných "signálů", které Tvé tělo vysílá. Podle pohledů, zabarvení a tónu hlasu, věnovaných úsměvů, zájmu o onu osobu, atd. Samosebou to tomu klukovi můžeš také říct, (nebo napsat), že ses do něj zamilovala, to už záleží na Tvé povaze a odvaze riskovat, protože odpověď nemusí být kladná a pro Tebe pozitivní a s tím je třeba počítat, že na lásku musí být dva a chtít musí oba dva zhruba stejně. Pokud o lásku stojí jen jeden z dvojice, nelze lásku uskutečnit, pokud se tento stav nezmění, což zejména ve vašem věku se může odehrávat-takové změny-velmi rychle, takže někdy postačí trocha trpělivosti a posečkání.

Napadá mne, že by sis o tom mohla promluvit i s mamkou nebo nějakou starší, zkušenou ženou, zeptat se jí, jak ona řešila zamilování. Je možné, že se dozvíš nějaké zajímavé návody, kterými se budeš moci řídit.

Přejeme Ti krásné předjaří,

Modrá linka www.modralinka.cz

Kamarádi
Ahoj, mám problém ohledně mé kamarádky...
je jí 15, mě je 14 (jsme spolu ve třídě, v devítce) a jde o to, že se řeže a pálí... teď v pátek se to hodně řešilo - spolužačky to řekly učiteli, ten řekl, že si promluví s její mamkou, jenže to nepomůže, protože ona na rodiče zhluboka kašle. Na facebooku si našla kluka z druhýho konce republiky, a oni se pravděpodobně v poškozování podporují... Štve mě to... v šesté a sedmé třídě se s ní nikdo moc nebavil - byla vlezlá a smrděla potem... ale v osmičce se to už urovnalo... ona má strašně velký problém s veřejným projevem, nebo jak se to jmenuje... prostě radši dostává pětky, než aby šla k tabuli (jakože ke zkoušení)... jde na učňák... nevadí jí zlo, do nocí se dívá na horory, z ničeho nemá strach, poslouchá metal, čte satanistické knížky... je prostě strašně zvláštní člověk... jak jí můžu pomoct, nebo... co mám dělat? Se spolužačkama máme strach, že se třeba ten kluk s ní rozejde, a ona to prostě nezvládne a... skončí někde... v nemocnici...
Hdia43
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka

Ahoj,

nejdřív Tě musím (a moc chci) ocenit, že se zajímáš nejen o sebe, ale i o druhé lidi, že Ti leží na srdci osud Tvé kamarádky, spolužačky. To je velmi cenná vlastnost, jsi fajn holka a dobrá kamarádka, takto by kamarádi měli vypadat.

Co se týká sebepoškozování, my na Modré lince máme tu zkušenost, že málokdo dokáže se sebepoškozováním přestat sám. Většina těchto dětí a dospívajících potřebuje podporu odborníků, psychologa, terapeuta, ev. psychiatra. Je dobrý ten postup, že o její závislosti už ví někdo dospělý (učitel). Nemyslím, že nebude k ničemu, jak píšeš, když se vše dozví její rodiče, jsou za ni a její zdraví před zákonem zodpovědní, mohou ji vzít k odborníkům a třeba se tak vše konečně začne řešit, čím dříve, tím lépe.

Ostatně i další projev této kamarádky, obavy z veřejného vystoupení, i když je to "jen" zkoušení u tabule, je také příběh hodný zvážení odborníkem, zdá se, že sama se jej nezbaví. Pro mne je obtížné, jakkoliv se vyjadřovat k její osobnosti, protože ji neznám, vše, co o ní vím, je z Tvého psaní. Odborná vyšetření tváří v tvář ovšem pomoci mohou.

Ptáš se, co pro ni můžeš udělat Ty. To, co už děláš. Že jsi tu pro ni, existuješ a zajímáš se o její osud, který Ti není lhostejný a jistě budeš její příběh sledovat i dál. Není v naší moci proměňovat druhé lidi, změnit se mohou jen oni sami, takže je zejména na ní, jak se její příběh bude odvíjet dál. Můžete však dát kamarádce najevo, že vám na ní záleží a nechcete, aby skončila v nemocnici, možná se jí můžete i zeptat, jak byste jí mohly pomoci, co by od vás potřebovala.

Držíme palce, ať vše dobře dopadne,

Modrá linka www.modralinka.cz
Jiné téma
Ahoj, mám strašně strašidelné sny jako např. že semnou spadne výtah a že nás někdo zabije nějaký člověk z hororového filmu. Ještě se bojím výšek kvůli tomu, že se semnou něco utrhne a že spadnu dolů. Nevíš jak se tohoto stresu zbavit. S pozdravem Energy574
Energy574
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj z Modré linky

nepíšeš, kolik je Ti roků, a bohužel ani neuvádíš, co děláš pro to, aby se Tvé sny změnily a nestrašily Tě tolik. Sny jsou nesmírně zajímavou záležitostí, a souvisejí s tím, co se odehrává v našem mozku, ale i s tím, co jsme během celého dne zažili. A nejen zažili, ale také a to zejména, nad čím jsme přemýšleli. Neznám Tě, a tak nic ani nevím, z čeho se skládá Tvůj den a jak jej zakončuješ. Horory a thrillery mohou roznítit naši fantazii a ovlivnit tak naše sny. Podobně je to s knížkami. Nevím, zda ses už někomu svěřil/a, nebo jsme my první. Rodiče by měli vědět o tom, co Tě trápí. Společně byste si měli projít Tvůj pokoj a zvážit, co zde popř. změníte. Zda tu není něco (obraz, plakát, poloha postele), co ruší. Měl/a bys mít kolem sebe jenom příjemně laděné věci, zajít si třeba na večerní vycházku nebo den končit příjemně laděnou relaxační hudbou, popř. zvolit nějaké podhledové, mírné osvětlení ložnice apod. Spolu s rodiči změny v Tvé životosprávě a programu, včetně pokoje zvažte, a uvidíš. Pokud nedojde ani pak ke zlepšení a sny Ti budou narušovat spánek nebo nějak přispívat k tomu, že budou snižovat kvalitu Tvého života, pak by bylo vhodné se obrátit na odborníka, psychologa nebo terapeuta.

Je poměrně dost lidí, kteří se obávají výšek a pohled dolů jim nedělá vůbec dobře, dostanou závrať a strašné úzkosti, jiné zase hloubka přitahuje. Pravděpodobnost, že se s Tebou něco utrhne je mizivá až nulová. Spíše můžeš špatně došlápnout, smeknout se na blátivém povrchu nebo zmrzlém sněhu apod. Tady je ale lehká pomoc. Můžeš se výškám vyhýbat a pracovat s jejich existencí opatrně. Opatrně, nikoliv sama, si dávat drobné úkoly, kdy Tě třeba jeden z rodičů doprovodí, podívat se tam a tam-na tu skálu nebo onu rozhlednu....Časem by se měl Tvůj strach, pokud s ním budeš dobře pracovat, oslabit a otupit, až zcela zmizí. V opačném případě je to totéž, co v případě Tvých snů. Spolupráce s odborníkem.

Přejeme Ti změnu Tvých snů, aby už nebyly o pádech a zabití, ale jen o krásných krajinách s loukami a květy, kde uslyšíš zurčení potůčků.

Modrá linka www.modralinka.cz
Jiné téma
Ahoj je mi 13 a ve třídě máme jednu holku která si dělá z menstruace strašnou legraci jednou si všimla že mám na sobě vložku a hned fuuj a začla se smát přála bych ji ať to dostane a uvidí jaký to je a moje otázka je jak se jí můžu pomstít a co mám odpovědět když se mě na to zeptá naše třída je celá taková opožděná a z toho mají hroznou legraci
Zuzzzuuu123
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj,

je dobře, že se na nás obracíš a píšeš na Modrou linku. Jsou záležitosti, ze kterých se legrace prostě dělat nemá, obzvláště na celou třídu. Jiná věc je, pokud si holky samy mezi sebou povykládají o menstruaci a třeba se i lecčemu zasmějí, (pokud ovšem tímto jednáním nezesměšňují nebo neponižují někoho dalšího), tak je to úplně v pořádku. Společensky je to tak, že se o menstruaci ve smíšené společnosti, což třída je, prostě nemluví, i když se naše společnost rychle mění, a záležitosti, které byly tabu ještě v době mládí Tvé babičky, se dnes normálně probírají v médiích, nemluvě o bulváru.

Jste v období dospívání, v pubertě, a ta někdy bývá hodně rozjívená, a děti neznají míru. Je na dospělých, aby je usměrnili, popřípadě to mohou zkoušet děti samy mezi sebou, podle své sociální vyspělosti. Američtí psychologové tvrdí, že zhruba až v 17 letech začínají mladí lidé pociťovat skutečnou zodpovědnost za to, co říkají, teprve později jsou schopni si uvědomit, že lze někomu i slovem ublížit. Pochopitelně to neplatí pro všechny, ale přece jen je třeba slova dospívajících brát s rezervou a pokud to jde, usměrňovat je. Pro pomstu nejsem, kdyby se každý mstil každému, nikdy by řetěz zla neskončil. Sice se říká, oko za oko, zub za zub, ale také se říká, že s takovou bychom brzy byli všichni nevidomí a bezzubí a to přece nechceme.

Rozlišuji mezi pomstou a tím, že si takové jednání nenecháš líbit. Jak budeš reagovat, je na Tobě. Mimochodem o tom ve svém dopise nic nepíšeš, jak jsi reagovala na poznámku Tvé spolužačky. Je plno možných obecných odpovědí, které lze v takovém případě použít. Nejlepší by bylo, kdyby sis třeba doma s rodiči a sourozenci, máš-li je, nebo po škole s důvěrnými kamarádkami, zkusila přehrát různé možné odpovědi a pro sebe si vybrat ty, které na Tebe nejlépe sedí. Každý jsme jiný a každému se líbí něco jiného. Víc hlav víc ví a víc vymyslí. Mámy se můžeš zeptat, jak ona reagovala na takové poznámky (pochopitelně jakékoliv starší, zkušené ženy), obohatí Tě o svoje zkušenosti. Jistě něco z toho budeš moci použít.

Přejeme Ti plno příjemných chvil se spolužáky a statečnost a odvahu odolávat v těch nepříjemných.

Modrá linka www.modralinka.cz
Jiné téma
Ahoj Alíku. Mám problém. (dotaz upraven) - otázka upravena poradcem
nikola002
Kočka Bája Bája

Ahoj,

pokud Tě baví plýtvat bodíky na podobné nesmysly, je to Tvoje věc.  Chápeme, že se snažíš upoutat pozornost. Evidentně Tě něco trápí. Dosud ale nemáš dost odvahy k upřímnosti a řešení toho, co je podstatou Tvého zlobení. Až najdeš odvahu, ozvi se. Pak dostaneš svou odpověď.

Alík

Moje tělo - váha
Ahoj, mám problém s váhou je mi 14 let, skoro 15 měřím 177 cm a vážím 66.7 Kg, vážil jsem 73 Kg celkem jsem zhubl ale pořád mám strašně hodně tuků na břichu a hýždích, teď sem každý den cvičil asi tak 2 týdny zpět, ale nevím proč jsem přestal, mamka neví, že cvičím a nevím ani já proč se to stydím ji říct kdyby to věděla tak já bych se nestyděl každý den tak hodinu cvičit máme doma posilovací věž, rotoped a stroj na posilování nohou a břicha, ruk. Těch asi 5 Kg co jsem dva týdny zpět zhubnul jsem cvičil bez pomůcek jenom spor ležmo, kliky leh sedy ... V září bych chtěl jít na nábor do Amerického fotbalu v Ostravě což je za dlouho a také pak chodit na wrestling, ale teď na to nemám kondici, kdybych jen nějak se nestyděl doma cvičit :/ Byla by to strašná úleva pro mně kdybych se nestyděl, i ve škole si mi smějí že sem ,tlustý, ale měsíc zpět se snažím co nejméně jíst nezdravé jídlo a jíst pravidelně. Kdybych se doma nestyděl cvičit oprášil bych i ty posilovací náčiní, Díky za odpověď.
Vojta14let
Kočka Bája Bája

Ahoj Vojto,

jelikož se nás na nic neptáš, napíši ti, co si o tom myslím. Spočítala jsem si tvé BMI, které mi ukázalo, že jsi naprosto v pohodě. Tvá váha je vzhledem k věku, výšce a pohlaví optimální. Máš nějaký sen, který si chceš splnit a rozhodl jsi se proto o změnu. Začal jsi se jinak stravovat a více cvičit, to je super, jsi opravdu odhodlaný.

Přemýšlím, proč se doma stydíš cvičit. Máte doma posilovací stroj, který si zřejmě mamka nebo taťka pořídili. Mají tedy ke cvičení a zdravějšímu stylu života kladný vztah. Myslím, že bys mamce mohl říct o náboru do oddílu Amerického fotbalu a o tom, že bys rád zlepšil svou kondici. Třeba budeš překvapený a dáš mamce motivaci, k společnému cvičení. Rozhodně se nestyď a s mamkou si o tom promluv. Nezapomeň, že rodiče tě milují a rádi tě podpoří.

Držím palce a přeji ti, aby se ti vše splnilo. Alíkova kamarádka Bája

 

Moje tělo - kluci
Ahoj je mi 14let a jsem kluk moc mě vzrušuje moje teta ................. je to divné?  - otázka upravena poradcem
Anonim1213
Kočka Bája Bája

Ahoj,

 

každý ke svému uspokojení potřebuje jiný impuls. Pokud ti, to co popisuješ, dělá dobře, není to divné. Jen není v pořádku pořizovat si něčí intimní fotografie bez jeho svolení. Na to pozor!

Hezké dny ti přeje Bája

 

Moje tělo - holky
Ahoj Alíku chtěla bych větší zadek.I když cvičil cviky na zadek tak to napomáhá.Takže otázka zní jak bych si ji mohla vycpat,zvětšit? A prosím nechci takovou tu odpověď jako že se mám zamyslet proč ji chci a ze jsem taková jaká jsem.Děkuji za odpověď.
Slečna12
Kočka Bája Bája

Ahoj,

 

dívky většinou nejsou se svojí postavou moc spokojeny a rády by něco měnily. Pokud chce někdo zhubnout nebo ztloustnout, dá se na tom pracovat. Stačí změna stravovacích návyků, cvičení, atd. Pokud ale chceme změnit určitou část našeho těla, je to něco jiného. Máme nějakou postavu, určité proporce a to jde změnit pravdu těžko. Jsi ve vývinu, tvá postava se bude měnit. Podívej se, ve své rodině, jestli je nějaký genetický předpoklad, že budeš mít větší zadek.

Pokud tvá touha po větším zadku přetrvá do tvých 18ti let, můžeš začít přemýšlet o plastice. Stejně jako se dají silikony zvětšit ňadra, lze silikony implantovat do hýždí.

Hezké dny a více spokojenosti se svým tělem ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Moje tělo
Ahoj Alíku,
nedávno jsem vdechl tuhu dlouhou cca 2,5 cm.
Měl bych jít k lékaři?
Předem děkuji za odpověd
- Vášnivý čtenář Michal, 14 let
Memelord1337
Kočka Bája Bája

Ahoj,

při vdechnutí cizího předmětu se nejprve provádí rentgen hrudníku. K vyjmutí předmětu dostává pacient celkovou narkózu a bronchofibroskopii. Při vybírání předmětu se používá bronchoskop, což je nástroj, který má v sobě optické zařízení a drobné kleště, pomocí kterých se vytáhne drobný, vdechnutý předmět. I když v současné chvíli nemusíš pociťovat žádné příznaky, jakýkoliv vdechnutý předmět může způsobit zápal plic. Každopádně doporučuji alespoň konzultaci s lékařem.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Kluci a láska
Ahoj Alíku!
Jmenuji se Jirka a za dva měsíce mi bude 14 let. Mým problémem je to, že jsem se zamiloval do mé 10leté sestřenice. Je pěkná a rozumíme si. Nevím ale, jak jí to říct, jelikož jsem melancholik. Taky je problém to, že by si rodina o mně myslela, že jsem idiot.
Předem děkuji moc za radu.
Jirka
Retard1189
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj,

věřím Ti a chápu Tvůj povzdech, že nechceš být jiná než ostatní, plochá. Potíže, které popisuješ, vskutku nejspíše souvisí s poruchou potravy. V organismu souvisí všechno se vším a pokud se jednou poruší rovnováha a harmonie, která má v těle vládnout, neobejde se to bez následků (amenorhea, to je absence menstruace, zpomalení vývoje sekundárních pohlavních znaků, zimomřivost, zvýšená lomivost nehtů, třepení vlasů a podobně). Něco pokazit, vychýlit, jde poměrně rychle, mnohem déle dochází k nápravě. Šanci určitě máš, když budeš dodržovat zdravou životosprávu a budeš mít i dostatek pohybu venku, dojde k nápravě. Pobavit by ses o tom ale měla hlavně s odborníkem, ke kterému jsi docházela, který Tě zná, je možné navštívit i výživového poradce/poradkyni, kteří Ti po domluvě s Tvým lékařem mohou udělat jídelníček na míru.

Záleží ale i na tom, jakou konstituci mají ženy v Tvé rodině. Jsou-li štíhlé a mají postavy spíše chlapeckého typu, pak se dá předpokládat, že i Ty budeš vypadat podobně. Tento typ postavy byl ideálem v šedesátých letech minulého století, Twiggy. Naštěstí jsme každý jiný a každému se líbí něco jiného, i na to je dobré nezapomínat. Bavíš se o svých starostech s mámou? Mohla by Tě podpořit a zajít s Tebou za odborníkem, který vše posoudí.

Držíme Ti pěsti.

Modrá linka www.modralinka.cz
Moje tělo - holky
Ahoj, mám problém. Zanedlouho mi bude 15 a nemám menstruaci ani mi nerostou prsa (vůbec). Prodělala jsem anorexii (potýkám se s ní asi čtyři roky), měla jsem různé fáze, dostala jsem se i do opravdových extrémů kdy už moje tělo kolabovalo (podváha asi 20 kilo). Teď je má váha víceméně na minimální zdravé hranici, ale cítím se daleko lépe. Podle antropometrie bych nebýt MA už normálně menstruovala a prsa měla, ale vývoj se mi zastavil. Paradoxně růst (do výšky) se po tom, co jsem se vyhrabala na určitou váhu opět trochu rozběhl, ale jiný vývoj se nekoná, prostě se vše zastavilo. Vadí mi to a chci s tím něco dělat, ale nevím co. Hlavně bych si přála, abych měla prsa jako ostatní, tolik se neodlišovala, jsem totiž jediná...a všímají si toho i ostatní. Myslíš, že když budu normálně jíst a držet si zdravou váhu, žít zdravě atd., vývoj se opět rozběhne? Nebo jsem si vše pokazila a už nemám šanci? Už jsem z toho zoufalá a trápí mě to čím dál víc, nechci být úplně plochá jak desetileté dítě...
elizabetka5679
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj,

věřím Ti a chápu Tvůj povzdech, že nechceš být jiná než ostatní, plochá. Potíže, které popisuješ, vskutku nejspíše souvisí s poruchou potravy. V organismu souvisí všechno se vším a pokud se jednou poruší rovnováha a harmonie, která má v těle vládnout, neobejde se to bez následků (amenorhea, to je absence menstruace, zpomalení vývoje sekundárních pohlavních znaků, zimomřivost, zvýšená lomivost nehtů, třepení vlasů a podobně). Něco pokazit, vychýlit, jde poměrně rychle, mnohem déle dochází k nápravě. Šanci určitě máš, když budeš dodržovat zdravou životosprávu a budeš mít i dostatek pohybu venku, dojde k nápravě. Pobavit by ses o tom ale měla hlavně s odborníkem, ke kterému jsi docházela, který Tě zná, je možné navštívit i výživového poradce/poradkyni, kteří Ti po domluvě s Tvým lékařem mohou udělat jídelníček na míru.

Záleží ale i na tom, jakou konstituci mají ženy v Tvé rodině. Jsou-li štíhlé a mají postavy spíše chlapeckého typu, pak se dá předpokládat, že i Ty budeš vypadat podobně. Tento typ postavy byl ideálem v šedesátých letech minulého století, Twiggy. Naštěstí jsme každý jiný a každému se líbí něco jiného, i na to je dobré nezapomínat. Bavíš se o svých starostech s mámou? Mohla by Tě podpořit a zajít s Tebou za odborníkem, který vše posoudí.

Držíme Ti pěsti.

Modrá linka www.modralinka.cz
Jiné téma
Ahoj Alíku a ostatní,

Nejdřív prosím o zkrácení dotazu tady.

- otázka upravena poradcem
Holka14,5
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj,

na Tvoji otázku, jak se nehádat, existuje poměrně lehká odpověď. Změnit se. Žádný člověk nevyvolá změnu někoho jiného, ale na sobě a své změně, pokud doopravdy chce, pracovat může. Není to nic lehkého nebo jednoduchého, ale lepší rada není. Něco jako - tady máš radu, je namíchaná přesně na Tvé míry, tak nic takového není, neexistuje. Záleží to jen a jen na Tobě, Tvé volbě a Tvém rozhodnutí. Ideální je, pokud se najde někdo, kdo Tě ve Tvém snažení podpoří, "půjde s Tebou kus Tvé cesty". Zajímalo by mne, jestli ses o tomto svém problému bavila s někým doma, s rodiči či s někým jiným. Dospělí lidé, kteří už mají nějaké zkušenosti, a navíc Tě velmi dobře znají, Ti lépe poradí. Ostatně rodiče by měli vědět, jak se cítíš a co se s Tebou děje. Pokud změnu nezvládneš sama, můžeš se obrátit na odborníka-psychologa.

Zkoušet můžeš různé cesty. Když Tě něco naštve, počítat do desíti. Nebo se zhluboka nadechnout, na 2 vteřiny zadržet dech a na 4 doby pomalu vydechovat, 5x zopakovat. Nebo se podívat z okna, zaměřit se na nějaký detail, který s hádkou vůbec nesouvisí, třeba list stromu, pozorovat ho, jeho žilky, barvu, tvar. Když budeš přemýšlet, jistě Tě napadne spousta dalších možností, můžete se tak pobavit i se spolužáky, víc hlav víc vymyslí.

Odreagovat se vůbec není špatný nápad. Někdo má doma polštář nebo boxovací pytel, do kterého může bušit tak dlouho, až ho vztek přejde. Pomáhá i sport, pohyb je nesmírně zdravý, člověku se hned zvedne nálada a vztek uplyne.

Deprese je velmi závažná nemoc, odhalit a pojmenovat ji takto na dálku po intrnetu nejde, na to je třeba vyšetření odborníka tváří v tvář. Ale nedomnívám se, že by v Tvém případě šlo o depresi, spíše nějaké návaly smutku, které jsou v dospívání poměrně běžné.

Přejeme Ti, ať nad svými slabostmi zvítězíš.

Modrá linka www.modralinka.cz
Škola
Dobrý den, mám trápení. Tento rok se přihlašuji na gymnázium, ale bojím se, že se tam nedostanu. Často večer brečím, protože se poslední dobu okolo něj vše točí. Bojím se, že bych to velice špatně nesl, kdyby mě nepřijali. Upřímně tomu ani Alík moc nepomáhá, protože každý cca sedmí článek v alíkovinách je o tom jak je to na gymnáziu super a o tolik lepší než na normální ZŠ.

Máte nějakou radu jak se trochu psychicky srovnat? Děkuji, Daniel.
Danny987
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj Danny,

vůbec se nedivím, že máš obavy z přijímaček na gympl, to je docela přirozené a mají to tak i ostatní. Důležité ovšem je, aby ty obavy nepřerostly v už zbytečně velký strach, když často večer brečíš. S těmito myšlenkami bys neměl být sám. Jestlipak je s někým sdílíš, třeba s rodiči? Ví oni o tom, jak se každý večer cítíš, jak je Ti úzko a celkově ouvej, čeho se bojíš? Měli by to vědět. Sdílení Ti ohromně uleví, oni se Ti také svěří třeba s tím, jak oni prožívali něco obdobného, když byli ve Tvém věku, společně se vše lépe nese.

Také se říká, nestahuj kalhoty, když brod je ještě daleko. Jde o to, nedělat si dnes starosti s něčím, co máš řešit až za měsíc, za týden nebo pozítří. Přemýšlej o tom. Zkus se raději soustředit na přípravu k přijímacím zkouškám, abys měl čisté svědomí, že jsi dělal vše pro to, aby ses na gympl dostal. Můžeš si také zkusit říct, co nejhoršího by se stalo, kdyby ses na gympl nedostal. Zjistíš, že o život nejde, a někdy v životě je všechno zlé k něčemu dobré, jenže na to nepřijdeme hned, ale až za nějakou dobu. A protože na sobě a svých myšlenkách a postojích můžeš sám pracovat, zkus se učit nevěnovat myšlenkám o neúspěchu žádnou pozornost, protože když se jim věnuješ, posiluješ je i jejich energii. Zkus je nechat jen tak plynout, a omez dobu, kdy budeš na tyto záležitosti myslet.

Přejeme Ti úspěch a přijetí.

Modrá linka www.modralinka.cz

Moje tělo - váha
Ahoj Alíku a Modrá linko. Prosím o zkrácení otázky.
Kdysi jsem si prošla anorexií. Úplně jsem se uzdravila a ztloustla jako prase. - otázka upravena poradcem
Anonymka 13 let
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj z Modré linky,

píšeš, že nechceš k psychiatrovi, být blázen, být tlustá. Tlustá rozhodně být nemůžeš. Chápu, že když trpíš anorexií, myslíš si to. Pokud však si své hodnoty zadáš do BMI kalkulačky, vyjde Ti, že jsi podvyživená. Nechceš být blázen. Je ale důležité, abys věděla, že hospitalizace na psychiatrii neznamená, že jsi blázen. Píšeš o anorexii tak, že se zdá, že víš, o co jde. Tedy víš, že to není nic, nad čím by člověk měl mávnout rukou, anorexie může vést až ke smrti. A zvládnout anorexii nedokáže ani většina dospělých žen sama, z toho důvodu je nutná lékařská péče a psychologická pomoc. Pokud se něco nezmění, hrozí Ti brzké zdravotní komplikace a i nezvratná zdravotní poškození. Můžeš i zkolabovat nebo onemocnět, a protože to by bylo vážné, odvezli by Tě do nemocnice kvůli léčbě a poté i na psychiatrii. Ty vyjadřuješ přání žít normálně. Chci Tě v tom podpořit, aby sis našla sama pomoc a dokázala to celé ustát. To však můžeš pouze v případě, že se budeš s anorexií léčit. V opačném případě bude ovládat celý Tvůj život. Například na této stránce: http://knihovna.anabell.cz/pribehy můžeš najít příběhy spjaté s anorexií. Je důležité, abys na anorexii nezůstávala sama. Svěř se rodičům či někomu jinému dospělému, komu věříš, prostřednictvím e-mailu: iporadna@anabell.cz můžeš kontaktovat i přímo pracovníky Anabell, tedy organizace zaměřené na poruchy přijmu potravy, aby sis ověřila, že je skutečně třeba vyhledat si další pomoc.

Přejeme TI, aby sis pro sebe skutečně vyhledala pomoc včas, aby ses vyhnula závažným zdravotním komplikacím
Modrá linka www.modralinka.cz
Rodiče
Mám takový problém.
Tady jsou mé úspěchy:
Výhra v soutěži barevná chemie(v každém kole soutěže jsem byla na prvním místě)

Účast v kroužku bioskop( pořádá ho Masarykova universita a berou jen velmi chytré děti)
a to je mi 12 a chodím do šesté třídy . Myslím že je to dobré mám samé jedničky a můj táta ani máma nejsou se mnou spokojeni pořád tvrdí že ze mě nic nikdy nebude a že skončím v továrně na párky. Přitom moje sestra která má samé trojky a je jí 9 pořád jí rodiče chválí. Táta ani neví kolik mi je let ale pořád mi nadává že dělám málo jakoby nedokázal pochopil že nic jiného než jedničky dostávat nemůžu. Mám deprese a jsem čím dál víc uzavřená do sebe a to jsem přirozeně introvert. Jak mám dosáhnout toho aby mě měli aspoň trochu rádi?
fyrefli
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj z Modré linky,

mrzí mě, že necítíš, že by Tě rodiče měli rádi. To je přirozená potřeba každého dítěte. Nevím, jestli, nebo jak jsi rodičům dala najevo, jak se cítíš, jestlis tátovi řekla to, cos napsala nám. Pokud ne, je důležité, aby rodiče věděli, co prožíváš. Můžeš jim to říct, dát jim přečíst svůj dotaz s naší odpovědí nebo se obrátit na někoho dalšího dospělého ve Vaší rodině, svěřit se, požádat o podporu a pomoc. Popřípadě se můžeš obrátit na někoho ve škole, paní učitelku, školní psycholožku, prostě někoho, komu věříš. Je dobré nebýt na své pocity sama.

Přejeme Ti, abyste si s rodiči k sobě našli cestu
Modrá linka www.modralinka.cz

Holky a láska
Ahoj, obracím se na vás znovu protože se mi vaše poradna osvědčila. A teď k otázce: Můžu být zamilovaná do dvou kluků najednou? S jedním se totiž vídám velmi málo, ale možná ho mám trochu radši a s druhým se vídám skoro každý den ve škole. Dřív jsem měla ráda jenom toho prvního ale teď jak ho nevídám tak mám ráda oba dva . Ještě jeden problém je moje nejlepší kamarádka která s tím druhým chodila a asi by jí to vadilo. Prosím poraďte mi začínám z toho být zoufalá a předem děkuji za odpověd.
anonymka 11 let
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj z Modré linky,

ptáš se nás, jestli můžeš být zamilovaná do dvou kluků. Na to Ti nedokážeme odpovědět, co cítíš, to víš jenom Ty. Někdy není snadné vyznat se ve svých pocitech. A možná není nutné mít vždy zcela jasno. To důležité je, jak se s těmi kluky cítíš - tedy, jak se cítíš s tím jedním a jak s tím druhým. Pokud je to podobné, potom opravdu můžeš upřednostnit toho, se kterým se vídáš častěji. To si však musíš rozhodnout Ty sama. Když je člověk nerozhodný, může pomoci napsat si klady a zápory obou kluků - co se Ti na kterém líbí a co naopak nelíbí. Také si můžeš hodit korunou. Ani proto, aby ses rozhodla podle toho, co Ti padne, ale aby sis uvědomila, jestli se Ti výsledek líbí nebo ne - potom zjistíš, co si vlastně přeješ více. Co se týká kamarádky, není jiná rada, než si s ní o všem promluvit. O tom, co cítíš, i o tom, že bys o ni nerada přišla jako o kamarádku. A podle její reakce bys viděla. Pokud by nesouhlasila, abys s tím klukem chodila, stála bys znovu před rozhodováním. I to však k životu patří.

Přejeme Ti hezké dny
Modrá linka www.modralinka.cz

Rodiče
Ahoj Alíku.
Jsem holka, je mi 12 let. Mám problém. Chtěla bych zdravě jíst. Ten problém je ale v tom, že maminka moc zdravě nevaří. Pořád všechno smaží (i maso nebo zeleninu, rybu), peče koláče, často jíme sladkosti. Snažila jsem si s mamkou promluvit, že by třeba mohla maso místo smažení uvařit. Ona ale řekla, že to bude "suchý a rozblemcaný". Nebo jsem se jí snažila s vařením pomáhat, a nabídnout jí jídlo upravit jinak. Ale stejnak nic. Pokusy jsou marné. Mamka říká "že to moc přeháním", "že jsem nějak moc chytrá" a "přijde mi, že smažit není nezdravé" apod. Začala jsem tím, že na nabídku sladkostí říkám "Děkuji, nechci." a rodičům to přijde divné. Ale problémem pořád zůstávají večeře (zdravé snídaně a svačiny si vymýšlím sama, ve škole si vybírám zdravější variantu). Někdy si něco narychlo uvařím pro sebe, ale někdy nemám na vybranou a musím si vzít co mi máma dá. Nemůžu přeci zůstat o hlady bez večeře. Nevím co mám dělat, nerada bych mámu nějak urážela. Poradíte mi prosím?
Káťa - otázka upravena poradcem
Medvidek04
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj Káťo,

fandím Ti, že se zajímáš o své zdraví. I to je třeba dělat s mírou. Možná můžeš tedy začít kompromisem a dělat si zdravé snídaně a svačiny, jak píšeš, v jídelně volit zdravější varianty, odmítat sladkosti a večeři si někdy dát i méně zdravou. Někdy můžeš zkusit udělat zdravou a dobrou večeři nejen pro sebe, ale i pro mamku, tím bys ji třeba mohla přesvědčit (případně svojí zdravou snídaní či svačinou). Také by ses mohla zkusit obrátit pro podporu na nějakou další ženu z rodiny, možná i muže, ačkoli muži ke zdravé stravě tíhnou méně než ženy. Pokud mamka pochybuje o míře nebo složení zdravé stravy, mohly byste možná poradit u obvodní lékařky nebo bys mamce mohla vyhledat nějaké časopisy, články, půjčit v knihovně knížku.

Přejeme vám s mamkou, aby vás komunikace více sblížila
Modrá linka www.modralinka.cz
Holky a láska
Ahoj, nevím jestli je to dotaz ale chci se aspoň svěřit... Před 2 týdny jsem byla na lyžáku, tam jsme se zamilovala do jednoho kluka... Myslím že on do mně také... Každý večer jsme se scházeli objímali se dávali si pusu na pusu i se vykousli... I kluci z jeho pokoje mi říkali že jim říkal že se mu líbim... To že se před klukama choval jinak než se mnou to chápu... Každý večer tam jsme si psali... Jsme si mnoha věcech podobný... No ale když mu teď napíšu tak si to přečte ale neodepisu, což nevím proč to zrovna nechápu... Tak nevím jestli mu mám říct že ho mám ráda? Nebo jestli ho nechat být? Nebo mu napsat že mně štve to že mi neodepisuje... Nechápu to... Možná chce abych přišla já, než aby on psal něco mně... No nevím budu ráda za radu... A pozdravuji celý tým.... (13 let)
Bezprezdivky05
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj z Modré linky,

píšeš nám několik otázek ohledně toho, co máš dělat. Pokud čteš občas naše odpovědi, už asi tušíš, že Ti nenapíšeme, co bys měla dělat. To je totiž rozhodnutí, které je na Tobě. A to je moc dobře, protože máš život ve svých rukách. Takže pokud Tě štve, že nereaguje a nerozumíš tomu, klidně mu to můžeš říct nebo napsat. I to, že ho máš ráda a o to Tě to víc mrzí, pokud to tak je. Musíš být ale připravená i na jeho odmítavou reakci. Možná neodpovídá proto, že nechce ve vašem vztahu pokračovat. A možná má úplně jiné důvody. To ví ale jenom on. Pokud tedy o tom s Tebou bude chtít mluvit, uvidíš, co Ti řekne. Pokud ne, můžeš mu dát najevo, že Tě to štve nebo mrzí, ale donutit ho nemůžeš. To jsou pak chvíle, kdy se vyplatí zkusit to nechat být a bavit se s těmi, kdy se s Tebou bavit chtějí.

Hezké dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Moje tělo - váha
Ahojky Alíku a Bájo, chtěla bych se zeptat na pár otázek.1) Je mi 12,5 let, vážím 49kg měřím 162 cm. Vážím hodně na svůj věk ? nebo je to akorát. 2) Ještě jsem nedostala menstruaci ale mám už asi přes rok výtok. Poslední měsíc docela dost smrdí. Někdy ho cítím když sedím třeba v legínách.je to normální? A nenosím intimky při výtoku ale chtěla bych. Když jsem řekla mamce že mám výtok tak mi řekla že to je normální a když se zašpiní kalhotky že to nevadí že se operou.Je mi docela nepříjemný mít ,, mokré' kalhotky od toho výtoku. měla bych říct mamce že mi to vadí ? 3) Každý den cvičím cviky na posílení břicha a 2-3 týdně cvičím s mojí mamkou 10 minut tabatu. Můžu takhle cvičit v mém věku ? 4) Jsem docela často na počítači či mobilu. Mohla bych se zeptat jak to třeba můžu omezit?5) Když se bavím s klukama ) což se moc často nestává) tak se začnu hned červenat. Nevím co s tím.
Děkuji za odpověd :)
Holka
Kočka Bája Bája

Ahoj,

tvé BMI je naprosto v pořádku. Na svůj věk vážíš akorát.

Pokud ti výtok vadí, je dobré začít používat intimky. Je to naprosto běžné, maminka to určitě pochopí. Intimky mohou eliminovat zápach, samozřejmě správnou hygienu nenahradí.

Cviky  na tabatu si každý skládá sám, nevím, jaké cviky má zařazené tvá maminka a zda jsou pro tebe vhodné. O tom si raději promluv s maminkou. Jinak samozřejmě cvičení je dobré v každém věku.

Omezit počítač či mobil můžeš sama. Chce to pevnou vůli. Nastav si například budík a pevně omez čas trávený na počítači třeba na hodinu denně.

Že se červenáš, když mluvíš s klukama, je docela běžná věc. Zkus své odpovědi trénovat před zrcadlem nebo s nějakým kamarádem nebo bratrancem. Čím častěji budeš s kluky komunikovat. tím jednodušší to pro tebe časem bude.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Jiné téma
Mam problem když zavřu oči nic nevidim prosím pomoc
Anička Máchovka
WanterZD
Kočka Bája Bája

Ahoj Aničko,

nevím, s čím chceš pomoct. Pokud vím, tak když někdo zavře oči, tak nevidí. Když oči otevře, tak vidí. Někdy je velká úleva oči zavřít a nic nevidět. Pokud si myslíš, že je to problém, poraď se s rodiči a lékařem.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Moje tělo - váha
Ahoj Alíku a další kamarádi. Je mi 12 let, měřím kolem 158cm a vážím 49,3 kg. Nejsem tlustá, ale mám na břichu ( hlavně ve spodní části ) špek. Kvůli toho si tlistá připadám a nejsem se svou postavou Spokojena, stydím se za to. Navíc mám docela dost velké boky a stehna. Rozhodla jsem se s tím tedy něco dělat. Snažím se nejíst sladkosti ( ale někdy neodolám, tak si jednou za 2 týdny něco dám ) a hrozně ráda fotím, jednou chci být fotografkou psů, takže jak bude zase trochu teplo, tak chci začít s mamkou chodit ven na dlouhé procházky do přírody a vždy bych si vzala foťák a naše dva psy. Myslím, že mi to pomůže k hubnutí a navíc je to zdravé a budu zvětšovat své dovednosti focení, co myslíš?
Pomohou mi dlouhé procházky s pejskama ( minimálně dvou hodinové ) a nejezení sladkostí? Za jak dlouho si myslíš, že bych zhubla asi 5 kg? Chtěla bych zhubnout 5 kilo do léta .. Stihnu to?
Moc děkuji za odpověď a posílám pamlsky. :)
AliciaS
Kočka Bája Bája

Ahoj, nejprve je potřeba říct, že vzhledem ke Tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální. Pokud máš potřebu měnit svou postavu, pak se mi tvůj nápad moc líbí. Dlouhé procházky venku jsou ideální. Zkus do těch procházek vložit trochu víc energie, třeba formou rychlé chůze nebo občasného běhu. Omezení sladkostí je také výborným způsobem, jak podpořit svůj sen o zlepšení postavy.

Možná nezhubneš na kila, protože jsi ve vývinu a pravděpodobně se ještě vytáhneš. Spíše než snížení váhy by tvým cílem mělo být zpevnění postavy. Rosteš a tvá postava se ještě nějakou dobu bude měnit. Co se tvé životosprávy týče, rozhodně ses vydala správným směrem.

Držím ti palce a přeji ti spoustu krásných zážitků a fotografií na procházkách s maminkou a pejsky. Alíkova kamarádka Bája

 

Menstruace a výtok
ahoj alíku mám takový problém ohledne menstruace.
Uz dva roky mam vytok (je mi 13 a pul) a vcera se mi tam objevili dve kapky krve.Potom ale uz jenom dve uplne male kapicky.A dnes uz nic (stalo se to vcera).Moje mamka to prvne dostala v 13 a pul.Myslim ze mam uz vsechny znaky aby menstruace prisla (chlupy pod pazi mi zacli trochu rust pred cca 2 mesici).Tak by me zajimalo zda ta krev byl vytok nebo prvni mesicky.Moc dekuju za radu a odpoved.
anonymka 2
Kočka Bája Bája

Ahoj,

 

opravdu to vypadá, že se z tebe stává žena a že to byla první známka přicházející  menstruace. Možná než dostaneš odpověď na svůj dotaz, budeš už plně menstruovat. Pokud ne, očekávej příchod menstruace brzy. Nezapomeň nosit u sebe alespoň dvě vložky, abys byla připravená a vyhnula se tak nechtěnému zašpinění oblečení.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Moje tělo - váha
ahoj, je mi 13 meřím okolo 159 cm a vážím cca 53 kg. Chodím 2x týdně do karate a 4x týdně cvičím doma a jím zdravě. podařilo se mi zhubnout 5 kilo ale pořád si Připadám baculatá ?? - otázka upravena poradcem
LeMarie
Kočka Bája Bája

Ahoj,

 

mně tvé BMI vychází naprosto v pořádku. Tvá váha vzhledem k věku, výšce a pohlaví je ideální. Dodržovat zdravou stravu a cviční každý den, ti samozřejmě mohu jen doporučit. Pokud už sis na takový režim zvykla, neměl by být pro tebe problém v tom pokračovat.

Hezké dny a více spokojenosti se svým tělem ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Jiné téma
mam jeden docela velky problem je mi 10 let a jednou jak sem šla ze školy potkala jsem jednoho kluka je mu 20 doprovodil mne domu a tak no dalši den jsem ho znovu potkala tentokrat mel sebou kytky a zeptal se mne jestli snim nechci chodit dlouho jsem hledala lasku tak jsem mu rekla ze jo a 3 den jak sem šla opet do školy mne zastavil a rekl mi ze mam jit snim no a ja sem šla zavedl mne k sobe domu ......(dotaz upraven ) řekl mi ze kdyz toreknu bude semnou konec richle jsem rano utikala domu PS mamka s tatkou byly v praci takze si niceho nevsimli mam to rict? - otázka upravena poradcem
anonymka
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka

Ahoj z Modré linky,

jsme rádi, že jsi nám napsala a svěřila se, věřím, že to pro Tebe nebylo snadné. To, o čem píšeš, je závažné a chci Tě ujistit, že opravdu nikdo nemá právo chovat se k Tobě takovým způsobem jako onen kluk. Jeho chování se dá dokonce označit jako trestný čin a tomu, kdo se o něm dozví, vzniká ze zákona povinnost vše oznámit na policii a i my tedy musíme takto postupovat. Myslím si, že si nyní zasloužíš pomoc a podporu a také provázení celou situací.

Rozumím tomu, že přemýšlíš, zda se svěřit rodičům, někdy můžeme mít obavy říci ostatním, co se stalo. Přesto si myslím, že by to vědět měli, mají za Tebe stále rodičovskou odpovědnost. Nedokážu říci, jak se zachovají (neznám je), ale napadá mě, že pokud bys nevěděla, jak takový rozhovor začít, je možné ukázat jim tento svůj e-mail i s naší odpovědí. Jestliže je někdo další v rodině, komu důvěřuješ, je možné obrátit se také na něj/ni (například prarodiče, teta, strýc...).
Nevím, zda u vás ve škole působí školní psycholog/žka, pokud ano, je možné se na ni/něj také obrátit, stejně tak třeba na oblíbenou učitelku/učitele. I Modrá linka je Ti nadále otevřena (všechny kontakty najdeš tady:
www.modralinka.cz), zdarma pak funguje Linka bezpečí, tel. 116 111. Na linkách důvěry se lze poradit i anonymně.

Věřím, že to pro Tebe byla nelehká zkušenost, ráda bych Tě ujistila, že je v pořádku, že pro sebe hledáš pomoc. Nejdůležitější je, abys byla v bezpečí, nabrala dech a vše se postupně uklidnilo.

Držíme Ti pěsti a přejeme hodně sil.

Modrá linka www.modralinka.cz


Rodiče
Ahoj aliku mám velkej problém, na Vánoce jsem dostala nový mobil protože mi můj starej spadl omylem na zem a rozbil se mi displej a přestal fungovat. Rodiče mě za to strasne servali a řekli že si neumím ničeho vážit a na novej jsem si musela našetřit sama. Na Vánoce jsem teda dostala novej acer. Všechno bylo v pohodě a fungovalo ale za týden mi přestal rozpoznávat SIM a SD kartu. Strasne jsem se jim to bála říct ale věděla jsem že za to nemuzu. Nakonec díky podpoře mojí babičky jsem sebrala odvahu a řekla jim to. Říkali že za to můžu já nikdy mi nic nevěří a myslí si že za všechno můžu ja. Dali jsme ho reklamovat a asi za čtrnáct dní co na ho poslali opravenej se mi přestal nabíjet.On se mi vybil a když jsem ho dala na nabíječku tak nereaguje a nenabiji se.Ani ho nemůžu používat protože je vybitej.Strasne moc se jim to bojím říct mamka s taťkou budou zase dávat vinu mně. reklamovat ho už asi nemůžeme protože tam bylo psaný že se může reklamovat do 14dnu.Prosím poraďte mi co mám dělat.
lilinka87
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj z Modré linky,

mrzí mě, že Ti rodiče nevěří. Je ale moc dobře, že máš podporu u babičky. Zkus ji znovu požádat o pomoc. Nejen ohledně mobilu, ale svěř se jí se vztahem s rodiči a můžete se s babičkou pokusit hledat způsoby, jak bys mohla s rodiči více vycházet. My neznáme Tebe ani rodiče, mnohem více Ti tedy může pomoci právě babička. Co se týká toho mobilu, pokud je již opravovaný, je možné, že bude více náchylný k různým závadám. Nevím, kde rodiče mobil kupovali, záruka by však měla být dva či tři roky.

Přejeme, aby se vztahy mezi Tebou a rodiči vyvíjely příznivějším směrem,
Modrá linka. www.modralinka.cz
Zvířata
Dobrý den, je mi 15 let a moje otázka se týká koní. Už od 7 let jezdím na koni a také bych jednoho chtěla domů... Chtěla bych jen poníka, o kterého bych se samozřejmě postatala.. Od mala na něj šetřím a také díky brigádě mám už něco okolo 25 000 Kč. Dá se říci że vybavení krom sedla mám vše. Ale problém je ten, že rodiče mi ho nechtějí dovolit. Chodím pomáhat ke koním ale hodně mi to vadí, pán je strašně nepříjemný a vždy mi za něco vynadá. Navíc se ke koním nechová zrovna krásně... Proto bych chtěla svého poníka, kterému bych se věnovala. Doma má ségra CHS králíků, o které se dá říct že se jí starám já, protože je už na vysoké škole a nebydlí doma. Tudíš se o zvířata opravdu dokážu postarat. Vše okolo poníka bych si hradila sama. Ale stejně mi rodiče vždy řeknou NE. Poradíte mi, jak bych je mohla zkusit přemluvit? Moc Vám děkuji
Anonymka
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj z Modré linky,

je moc fajn mít koníček a vědět, co chceš. Kůň či poník je však velmi náročný koníček. Časově, finančně i organizačně. Oceňuji, že si sama šetříš, věřím, že se o zvířata umíš dobře postarat. Poník je však ještě úplně jiná starost než pes nebo kočka. Nejde jen o to si na něj ušetřit. Další velké výdaje či starost je ustájení. Pokud nemáte vlastní pozemek, je to nezanedbatelná částka. I pokud pozemek máte, je třeba stáj, výběh, seno, krmivo. Kdyby nastaly nějaké zdravotní potíže, veterinární péče je také velmi drahá. Další oblast je oblast dovolených a prázdnin. Kdo se bude o poníka starat, když pojedete celá rodina na dovolenou? Rozumím Tvému přání a fandím tvému zájmu, rozumím však i rodičům, kteří si více uvědomují starosti a překážky s vlastnictvím poníka spojené. Přesvědčit druhého, když se nechce nechat přesvědčit, nejde. Můžeš, ale s rodiči komunikovat, vyjadřovat svá přání, návrhy a argumenty - a opravdu slyšet ty jejich. Ukazovat rodičům, že je na Tebe spolehnutí. Pokud se Ti rodiče přesvědčit nepodaří, stojí za zvážení jiných možností, kam bys mohla ke koním chodit, kde bys byla spokojenější.

Hezké zimní dny Ti přeje Modrá linka. www.modralinka.cz
Kamarádi
Ahoj za 4 dny mi bude 13 let.
Můj problém je že moje rodiče jsou rozvedený a žiju s taťkou. Můj taťka je ten nejlepší!?? A moje mamka se nechová jako mamka... A tak se nemám komu svěřovat se svými problémy. (O první podprsence, o menstruaci kterou ještě nemam, o růstu prsou... Tak že to musím zvládnout sama) když vidím nějakou mamku s dcerou tak se mi chce brečet. Nemůžu se svěřovat s tím že mám problémy říct ne. Když se někdo třeba z holek začne hádat se mnou tak se nechám. A zdá se mi že to vuzivaji moje „kamaradky". Nikdy jsem neměla nejlepší kamaradku jenom ve školce. A to byli nejkrásnější chvíle v mém životě. Katka znám ji 6 let. A v minulosti třídě její bff vyhodilo ze skříňky mikinu. Tak se hádali spolu. A potom ta Katka to svedla na mě aby sní zase kamarádila. I když jsem s Katkou u toho byla. Teďka v 6. třídě přišla nová holka. Katka s ní začala kamarádit. A jsou na mě trochu hnusný. Ale já se jí to bojím říct protože je to moje jediná kamarádka. Využívají mě trochu. A já neodporuji nechci je ztratit. Teďka co píšu tak u toho brečím. Taťka mi pak říká proč si k sobě nevodim zádné kamarádky.(protože mám 2 brachy) A já se to bojím rict. Všechno tohle. Protože bych pak ty falešné kamarádky ztratila. A to já nechci. Mám jediné štěstí v tom že mám dobré známky. Jinak nemám mamku, nemám doopravdove kamaradky, a nemám se komu svěřovat a dusim to v sobě. Teďka jste vy 1. co jsem vám to řekla. A si s tím nic neudělám a budu čekat na střední skolu. Třeba tam budu mít doopravdove kamarádky. Snad se mi ulevilo že jsem vám tohle řekla. Je to poprvé co se sveruji. Budu se sem svěřovat víc. Počkám tedy na střední. A snad tohle preziji. - otázka upravena poradcem
Awess 12 let
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj z Modré linky,

věřím, že bez mamky je to těžké. A trable s kamarádkami, které se jako kamarádky nechovají, je nepříjemné. Je proto moc dobře, žes napsala. Je však důležité, abys na vše nezůstávala sama. Píšeš, že taťka je ten nejlepší. Chápu, že menstruace a podprsenka jsou témata, která se lépe probírají s ženou. Ale to, jak se k Tobě chovají kamarádky, a co Tě trápí, by měl Tvůj táta jako Tvůj nejbližší, vědět. Myslím si, že by ho mrzelo, že neví o tom, že bys potřebovala s někým sdílet své pocity, trápení. A hlavně možnost mít se komu svěřit, je důležitá. Co se týká ženských záležitostí, můžeš se obrátit na nějakou jinou ženu v rodině, třeba tetu, babičku, pokud máš, možná je ve škole nějaká fajn paní učitelka, školní psycholožka, případně vedoucí kroužku. Prostě stojí za to se ve svém okolí rozhlížet a hledat lidi, na které se můžeš obrátit a spolehnout. A zároveň se vyplatí najít odvahu a neudržovat vztahy, které pro Tebe nejsou přínosné. Osamělost je těžká, ale nechat si líbit, co je nepříjemné, co Ti ubližuje, je horší. Proto si pro sebe hledej ve svém okolí dospělou osobu, které můžeš věřit, se kterou můžeš mluvit o vztazích, hledat způsoby, jak si najít opravdové kamarády. Možná je u Vás ve třídě někdo (holka nebo třeba i kluk), kdo je na tom podobně jako Ty, také nemá blízké přátele. Kdo by Ti tak mohl rozumět a ty jemu. I to může být začátek přátelství.

Přejeme Ti, abys pro sebe udělala i další krok a svěřila se také někomu ve svém okolí, ne jenom nám.
Modrá linka www.modralinka.cz
Poradna - dotazy k webu
Ahoj Alíku, mám na tebe velikou stížnost. - otázka upravena poradcem
nikca004
Kočka Bája Bája

Ahoj, odmyslím-li si styl tvého dotazu a naprosto nevhodný výběr slov, na tvé stížnosti něco může být. Žádné dárky sis neobjednávala a ač jsi registrovaná přes 3 roky, máš na účtu jen 1 bodík. Z toho důvodu dotaz prověřujeme. Určitě je možné, že došlo k chybě na naší straně. Systém překlápíme, o tom už jsem psal. Pokud k chybě došlo, bodíky ti budou navráceny a stejně tak i všem, kterým by se mohlo přihodit totéž.


Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Holky a láska
jak mam zaujmout kluka? uz delši dobu se mi ve tride libi jeden kluk jmenuje se martin je mu 12 let uz mel holku ale ta se snim minuly tyden rozešla a jeste nez spolu chodily tak mu moje kamaradka napsala ze ho mam rada a on si potom psal s mou kamoškou ale on to pochopil špatne ze ho ma kamoška miluje ale ona ho primo nenavidi protoze ji minuly rok balil a ješte rekl ze ma holku ze by semnou jinak chodil no a ta holka se s nnim rozešla kamošky mi rikaj ze mam ted šanci ale ja nevim co mam proto udelat kdyz si mne skoro vubec nevšima
ElsaAnnaOlaf
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj,
popisuješ nám poměrně zamotanou situaci. Pozorně jsem si tvůj dotaz pročítala a podle toho, co píšeš, si myslím, že není důvod se bát Martina oslovit. V tomto věku teprve získáváte první zkušenosti s láskou a je pochopitelné, že Ty a možná ani on nevíte, jak si dát najevo svůj zájem, možná i to je důvod, proč si Tě nevšímá. Říkám si, že pokud se necítíš na kontakt ?tváří v tvář?, může být fajn mu zkusit nejdřív napsat ? třeba sms, přes Facebook nebo jakkoli jinak. Rozhovor můžeš začít spíše přátelsky, dobrá témata k rozhovoru jsou např. filmy, hudba, jak se chystá strávit prázdniny, nebo jednoduše škola - můžeš se ho zkusit zeptat třeba na domácí úkol nebo písemku. Sama pak uvidíš, jak bude reagovat a zda si s Tebou bude chtít povídat, nebo ne. Možná, že podle toho potom poznáš, jestli má o Tebe opravdu zájem a zda Váš vztah někam povede. Napadá mne, že pokud se cítíš v komunikaci s kluky nejistá, můžeš zkusit požádat o radu kamarádky, které mají více zkušeností, nebo někoho z rodiny, komu věříš, třeba Ti poradí, jak začít.

Držíme pěsti,

Modrá linka www.modralinka.cz
Kluci a láska
Ahoj jmenuji se Michal a je mi 14 let. Chtěl bych se zeptat co znamená jedna věc. Když myslím na nějáký zážitek nebo něco kde se oběvuje moje kamarádka, která se mi líbí, tak mně tak divně "bolí" břicho, ale když myslím na nějákou jinou ,která se mi taky líbí tak mně nic nebolí. Nevíte proč? - otázka upravena poradcem
Michal
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj Michale,
nejsem si jistá, zda jsem úplně pochopila, co přesně myslíš onou ?bolestí", o které píšeš. Přemýšlela jsem o tom a napadlo mne, že to může být tím, že jsi do té kamarádky zamilovaný a když ji vidíš, cítíš zvláštní pocit, napětí nebo tlak v břiše; mnozí lidé tento stav popisují také jako ?motýlky v břiše". Někteří vědci říkají, že za stav zamilovanosti může vlastně chemická reakce v těle, působení hormonů. Toto pak můžeme cítit v těle různě - někomu se může točit hlava, někomu se potí ruce, někdo má napětí v hrudi a někdo třeba právě v břiše. Ptáš se, proč se to stane u jedné kamarádky, která se Ti libí a u druhé ne, i když si Ti líbí také. Na to Ti neumím přesně odpovědět, ale je možné, že podvědomě k té jedné cítíš víc, než ke druhé. Myslím si, že když se pokusíš zaměřit na signály, které Tvoje tělo v různých situacích vysílá, sám časem poznáš, co znamenají.

Přejeme klidné zimní dny,

Modrá linka www.modralinka.cz
Moje tělo - váha
Dobrý den je mi skoro 15 let měřím 181 cm vážím 70 kg jsem tlustý?
Beze jména-Kluk
Kočka Bája Bája

Ahoj,

mně tvé BMI vzhledem k věku, váze a výšce vyšlo naprosto v pořádku. Tlustý tedy nejsi. Jsi ve vývinu a tvá postava se bude ještě měnit. Stáváš se mužem.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

 

Co to je?
Ahoj, kdo je to anarchista?
Děkuju
Holka
Kočka Bája Bája

Anarchista je zastánce politického myšlenkového směru, jehož cílem je vytvoření takové společnosti, ve které by nevládla žádná forma nadřazenosti jednoho člověka jinému z jakýchkoli důvodů. Anarchista neuznává formu státního zřízení, moc a zákony pokládá za překážku na cestě ke svobodě. Kořeny anarchismu je možné nalézt v antickém Řecku, v buddhismu a dalších myšlenkových hnutích.
Více informací si můžeš najít třeba na wikipedii.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Násilí
Od 13ti se pohybuju mezi dospělýma, tudíž jsou moji kamarádi dospělí lidi. Byl Silvester 2016 a já se svojí partou byla na chatě v lese. Byla jsem dost opitá, jako asi všichni tam. A pak, asi ve 2 ráno, jsem se na chodbě potkala s jedním kamarádem (přítelem mé nejlepší kamarádky, která je na půl roku v zahraničí) a on mi začal šahat pod triko a pod kalhotky a začali jsme se líbat. Já byla opitá a vůbec jsem nechápala, co se děje, taky mi je teprve 15 a ten borec mi byl strašně blízkej, strašně jsem mu věřila. A on mi řekl, že půjdeme ven a vyvedl mě. Já se ho ptala, kam jdeme a on, že ať se nebojím, že mi neublíží. No a pak mě venku znásilnil.... Byl taky hodně opitej, ale to neomlouvá.... Mám pocit, že se mi zhroutil svět, asi tímto zkončí kamarádství s tou mou nejlepší kamarádkou, partnerkou toho borce, mám z té noci dost trauma, furt jen brečím a topím se v tom, strašně jsem mu věřila a on mi tak ublížil... Vůbec nevím, co mám dělat, poraďte mi prosím :( Btw. tomu borcovi je 30 let.
TeriTerezka
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Dobrý den, Teri,

píšete o závažné věci. Potkalo Vás něco dost zlého, když Vás znásilnil přítel Vaší nejlepší kamarádky. Je dobře, že jste napsala, zasloužíte si pomoc a podporu. Nedivím se, že se v tom "topíte", znásilnění je velmi vážné ublížení na těle i na duši, zvláště, když jej způsobí někdo, komu člověk důvěřoval. Je mi líto, že jste něco takového prožila. I s tím se ale dá vyrovnat, zvládnout to, být zase "jako dřív". Vy jste udělala pro sebe důležitou věc - řekla jste si o pomoc. To bych chtěla moc ocenit.

Potřebovala byste ale i další pomoc - osobní pomoc odborníků. Ráda bych Vás k ní povzbudila. Nevím, jestli Vás už viděl gynekolog, asi by bylo potřeba, aby Vás pro jistotu prohlédnul. Není to sice nějak moc příjemné, ale i Vy se budete cítit lépe, když budete vědět, že je vše v pořádku. Tím bych na Vašem místě začala - péčí o tělo. Doporučovala bych dále vyhledat psychologa, psychoterapeuta, který by Vám pomohl událost zpracovat tak, abyste se mohla cítit zase v pohodě. Vyhledat jej můžete pomocí internetu, nebo Vám kontakt mohou dát na nejbližší lince důvěry. Psychologové podobné situace pomáhají řešit, mají zkušenosti, nemusíte se stydět nebo bát.

Můžete se také podívat na stránky organizace Persefona, která pomáhá obětem znásilnění - www.persefona.cz., nebo kontaktovat Bílý kruh bezpečí, který pomáhá obětem jakéhokoliv násilí - www.bkb.cz, kam je možné i zatelefonovat - 116 006 zdarma a nonstop. V obou organizacích by Vám měli také pomoci i s případným ohlášením na Policii. To, co ten muž udělal, byl trestný čin, který si zaslouží prošetření a potrestání. Možná je to pro Vás náročná představa, ale to, že vše ohlásíte, Vám může přinést úlevu i pomoci situaci zvládnout.

Co se týká kamarádky, je jenom na Vás, jestli jí něco řeknete, nebo ne. Myslím si ale, že je to situace, kterou nebude jednoduché tajit - pokud je to Vaše kamarádka, pravděpodobně jí to (někdy) sdělíte, či nejspíše pozná, že se něco děje. Jestli s ní budete nadále kamarádit, je Vaše rozhodnutí - i když ona nic špatného neudělala, bylo by to pochopitelné.

Teri, situace, která se Vám stala, je náročná. Vyplývá také z toho, že se pohybujete mezi dospělými a jako dospělá se chováte, například pijete alkohol, který mladí lidé do 18 let pít nemají - pro jejich zdraví a bezpečí. Věřím, že Vám tato situace pomůže mít jiný pohled. Je to ale vlastně věc i Vašich rodičů, kteří jsou za Vás zodpovědní a měli by vědět o všem, co se s Vámi děje. I když to asi není jednoduchá představa, měli by vědět opravdu o všem - i tom, co se stalo o silvestrovské noci - a pomoci Vám.

Teri, tento rok pro Vás nezačal pěkně, ale věřím, že se Vám podaří situaci zvládnout a že Vás čekají klidnější a hezčí dny.

Držíme Vám palce,

Modrá linka www.modralinka.cz

Jiné téma
Zdravím. Mám problém s obranou při konfliktech. Když mi někdo začne nadávat, tak si to nechám všechno líbit. Ráda bych mu to vrátila, jenže mě většinou nenapadne jak. Pak jsem na sebe naštvaná a vyčítám si to, většinou kvůli tomu i brečím. S rodiči jsem už o tom mluvila, ale jejich rada mi moc nepomohla. Bohužel s těmito věcmi se budu nejspíš potýkat po celý můj život, a tak by mě moc potěšilo, kdybyste mi pomohl. Děkuji za vaši odpověď.
Vanilla226
Modrá linka, linka důvěry nejen pro děti a mládež Modrá linka
Ahoj, Vanillo,

je mi líto, že máš potíže při řešení konfliktů s lidmi. Možná Tě uklidní, když Ti řeknu, že mnoho lidí to má podobně jako Ty a v situaci, kdy se dostanou do konfliktu, nejsou schopni reagovat, jakoby "ztuhnou". To, jak by se mohli v té situaci zachovat, je napadne třeba až potom, kdy už možnost bránit se pomine. Je moc dobře, že ses svěřila rodičům, i když Ti třeba jejich rada zrovna nepomohla, je ale fajn, že ví, jak se cítíš. Na tohle totiž nejspíš neexistuje univerzální a jednoduchá rada, která by ihned fungovala. Myslím si, že schopnost rychle reagovat je možné získat hlavně tím, co v životě zažíváme, našimi zkušenostmi, věkem. Můžeš zkusit trénovat třeba tím, že si v hlavě projdeš situaci, která už proběhla a popřemýšlíš, co jsi mohla říct nebo udělat jinak a pokud budeš spokojená, jak jsi reagovala, zkus si to zapamatovat pro příště.
Napadá mne také, že ne vždy je vlastně potřebné a vhodné tomu druhému něco "vracet" a tím tak ještě víc rozdmýchávat konflikt - někdy může být schopnost zůstat v klidu a nerozčilovat se užitečná, hlavně v dospělosti (např. v práci). Říkám si, že pokud by Ti někdo bezdůvodně nadával, zkus si uvědomit, zda Ti ten člověk vůbec stojí za to, abys ses namáhala se s ním hádat. Nejdůležitější je však to, abys pak byla sama se sebou spokojená.

Přejeme hodně energie při řešení konfliktů,

Modrá linka www.modralinka.cz

Alík doporučuje

Vážíš akorát?

Vážíš akorát?

Svou výšku a váhu si můžeš orientačně zhodnotit pomocí kalkulátoru BMI... celý článek

Alík

Bezpečné heslo

Nejlepší je NIKOMU své heslo nesdělovat. Jenže co když... celý článek

Alík

Jak přestat kouřit?

Čtenářka Alíka radí, jak zvítězila nad svou závislostí. Nechte se inspirovat... celý článek

Alík

Bojíte se menstruace?

Menstruace čeká každou dívku, kdy a kde "TO" přijde... celý článek

Jinde na Alíkovi