Alík radí dětem

Poradna

(P) Dětská šikana

Na otázky odpovídá

Alík

Alík a Alíkovi kamarádi:
pracovníci linky důvěry Modrá linka www.modralinka.cz,
Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty UK a kamarádka Bája.

Ptát se můžeš výměnou za 100 bodíků.

  • Zasláním dotazu prostřednictvím formuláře dáváš souhlas se zveřejněním obsahu dotazu i odpovědi.
  • Neuváděj své pravé jméno. Vystupovat můžeš anonymně.
  • Napiš, zda jsi kluk nebo dívka a kolik je ti let.

Pozor!

Poradna je určena čtenářům do 15 let.

Otázky týkající se fungování serveru Alík pokládej v poradně Alík - dotazy k fungování webu.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Menstruace a výtok
Ahoj alíku bude mi jedenáct a v tu dobu jedu na švp.A já mám v tu dobu dostat měsíčky.Já nwm co s tim mam dělat. Prosím poraď mi co s tim mam dělat. Děkuji.
Anonymka 10let
Alík
Milá Anonymko, pročti si nejprve poradnu, téma menstruace a výtok . V klidu tak zjistíš, co tě čeká a jak se na první menstruaci připravit. Pokud se měsíčky skutečně dostaví na švp, klidně to řekni paní učitelce, ta ti ráda poradí. Není to důvod ke smutnu. Je mi jasné, že máš obavy z první menstruace. Ale tvé tělo se začíná měnit v ženu a to je důvod k radosti... Tak mrkni do citované poradny a uvidíš, že ty největší obavy zmizí. Pozdrávek posílá Alík
Menstruace a výtok
Ahoj.Potřebuji poradit ohledně menstruace.V tomto období se necítím dobře.Asi 2 hod. denně mám hrozné bolesti že se mi chce brečet,máma říkala že mi koupí prášky.Bojím se dát od sebe nohy a celkově se cítím blbě.O tělocviku se bojím pořádně cvičit,jak se trochu rozpohybuju tak krvácím ještě víc.Proto o tělocviku nechci cvičit,ale máma říkala že mi omluvenku nenapíše.Ale já se opravdu nemůžu hodně pohybovat,pak mám ještě větší bolesti.Co mám dělat?
Lehce nespokojená 13
Alík
Ahoj,
problémy s menstruací mohou být takové, jak popisuješ. Pohybem se opravdu rozproudí krev a tudíž se také zvýší krvácení. Počátek menstruace, zejména první dva dny umí být hodně bolestivé, ale tyto potíže jsou velmi individuální, stejně jako vnímání bolesti.

Každý je nastavený jinak, u někoho je hranice hodně nízká a kdejaký podnět vnímá velmi bolestivě, zatímco jiný ve stejné situaci tolik netrpí a jen mávne rukou. Bolest z měsíčků ale většinou, až na pár výjimek, lze překonat. Zábranou pro účast na hodině tělocviku by menstruace být neměla.

Menstruace je nedílnou součástí a patří ke každé zdravé ženě. Ženy i během menstruace normálně žijí a provozují vše jako jiné dny, přestože mohou mít bolesti v podbřišku a zádech, pocity napětí, nepříjemné pocity z krvácení. Co bychom si namlouvaly, je to otrava, když menstruace vyjde právě na dovolenou, nebo výlet, přijde vždy, když se to nejméně hodí.

Těmito bolestmi a nepříjemnostmi "platíme" za to, že máme možnost přivádět na svět malé človíčky, z kterých vyrostou další a další lidská pokolení. Jsou to úžasné pocity, které nelze ničím jiným nahradit. Možnost dát život, stvořit nového člověka. Nic v životě není zadarmo. Abys něčeho dosáhla, měla by ses snažit překonávat překážky. Prostě za vše, co v životě získáš, se platí.

Pokud máš pochybnosti, zda jsou Tvé bolesti v pořádku nebo s nimi chceš nějak pracovat, můžeš se obrátit na svého obvodního lékaře nebo na gynekologa/žku. Právě lékař může Tvé zdravotní obtíže nejlépe vyhodnosti a poradit Ti, co dělat případně stanovit léčbu.
Přejeme Ti příjemný vstup do jara. Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj alíku menstruaci ještě nemám, ale o prázdninách v červenci bych měla jet na koňský tábor a koně mám moc ráda,ale mám strach,že to tam dostanu. Budeme jezdit na koni a plavat, ale na koni bych snad jezdit mohla? Plavání to by nebyl problém to bych se po případě domluvila s vedoucí, ale bylo by mi to líto, ale pro mě jsou důležitější koně. A tampony nechci. Jinak s mamkou o tom mluvíme, ale chtěla bych poradit od Tebe. Děkuji za odpověď je mi 12. Zařaďte to prosím do menstruace a výtok.
shrečík100
Alík
Ahoj, velmi záleží na tvé momentální náladě a stavu. Pokud ti nebude špatně a nebudeš mít bolesti břicha, není důvod na koni nejezdit. Můžeš si jízdu zkrátit, podle toho, jak ti bude, jak se budeš cítit. Neviděl bych v tom problém. Některé dívky při menstruaci sportují stejně, jako v běžném dni. Opravdu záleží jen na tobě. Třeba se nebudeš cítit dobře a na jeden den jízdu odložíš. Možná to zkusíš a zjistíš, že ti to nevyhovuje. Opravdu se neboj, rozhodneš se podle aktuálního stavu. Přeji hezké jarní dny Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku!Je mi 10 let a mám měsíčky.Mám asi nachlazenou ledvinu a byli jsme v laboratoři a tam to zjistili.Pan chirurg říkal že je to brzy.Vůbec nevím co s tím dělat , když je to brzy.Nikdo z mých kamarádek to nemá.Vlastně nevím s kým si o tom mám promluvit , protože mi umřela máma , ale už je to dlouho.Máma mojí kamarádky to měla už v osmi.Prosím poraď mi co se s tím budedělat.
Žužu
Alík
Ahoj Žužu,
z Tvého dotazu není zcela jasné, k jaké části Tvé otázky od nás očekáváš radu, jestli ohledně nachlazené ledviny nebo menstruace. Co se týká nachlazení ledvin, je další postup na Tvém ošetřujícím lékaři (což může to být Tvá praktická lékařka nebo urolog).

Zkus se s nimi poradit například o tom, jak by bylo vhodné nachlazení předcházet (vhodné oblečení, zabránění prochlazení), jaký pitný režim dodržovat, Promluvit si o tom můžeš s kýmkoliv blízkým z Tvé rodiny (tátou, babičkou, tetou, .). Tohoto člověka také můžeš například požádat o to, aby Tě k lékaři doprovodil, a pomohl Ti při rozhovoru s ním.

Podobně i stran menstruace. O věcech, které Tě kolem měsíčků zajímají, se můžeš vyptat některé z žen ve Tvém okolí. Protože se jedná o intimní téma, měla by to být žena, ke které máš důvěru (babička, teta, starší sestřenice, některá z učitelek na škole, praktická lékařka, ). Cenné informace bys mohla získat i z knížek o dospívání nebo od kamarádek.
Brzké uzdravení Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku modrá linko a ostatní:)Trápí mě jedna věc.Za týden mám jet do Dubaie k moři.Strašně se těším, ale mám tam dostat menstruaci(budeme tam 8 dní a jedu jen já a táta).Mám to dostat asi v polovině té dovolené.Jasně nebudeme se jen koupat ale já se bojím i tak, obecně... mám radši tampóny...vložky jen na noc.Vlastně přes den vložky nesnesu a už vůbec ne když tam budu nosit kraťasy a tak.. Jobudu nosit tampony ale ja jsem četla že by se měli po koupání ihned vyměnit a to moc nepřichází v úvahu.Asi řeknu tátovi že se koupat nechci, budu se třeba opalovat ale já jsem strašný blázen do vody miluji potápění takže se určitě bude vyptávat proč..Kdyby to byla máma tak třeba řeknu proč nemůžu ale tátovi? Co mu mám říct? Jo, nevím, třeba to nebude řešit, ale co já vím? A taky pořád nechápu jak často se maj ty tampony měnit.(používám o.b.mini)někde napíšou že 8hodin někde dokonce 2hodiny protože to neni zdrave Jak to teda je správně abych se nemusela bát infekce a tak?Děkuji za odpověď.
Markéta, 14 let
Alík
Ahoj Markéto,
co se týká tamponů a jejich používání je užitečné se řídit návodem a radami, které jsou napsané v příbalovém letáku každého balení tamponů. Obecně je důležitou prevencí gynekologických infekcí pravidelná intimní hygiena, volnější a bavlněné spodní prádlo a také důkladná dezinfekce rukou před zavedením tamponu.

V případě, že bys chtěla znát podrobnější informace (například stran infekcí a koupání), bylo by nejlepší se poradit se svým gynekologem/gynekoložkou. Pokud sama gynekologa ještě nemáš, můžeš poprosit třeba mámu, aby se Ti na tyto věci vyptala u jejího gynekologa. Cenné rady bys mohla získat i od svého praktického lékaře.

Jinak věřím tomu, že před tátou můžeš pociťovat ostych z rozhovoru o menstruaci a věcech s ní souvisejících. Variantou by bylo probrat nejprve celou situaci s mámou, před kterou se neostýcháš, a zeptat se jí na její radu a názor tátu zná a takřka jistě s ním v průběhu jejich vztahu někdy podobnou situaci řešila. Také můžeš požádat mámu, aby o celé věci s tátou promluvila před cestou místo Tebe.
Přejeme Ti šťastnou cestu. Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, zařaď to prosím so Menstruace a výtok. Mám dotaz. První menstruaci jsem dostala 20.2. 2012. Už to mám za sebou. Používala jsem vložky. S mamkou se o všem naprosto o všem bavíme. Ale já bych chtěla zkusit tampony, protože mi sou vložky nepohodlné a když ,mám volnější kalhoty tak slyším jak to "šustí". Prosím poraď mi, jak to mamce říct, že chci používat tampony. Mám takový divný pocit že mi to nedovolí a nevím proč. Ona sama tampony používá. Děkuji za odpověď :)
Terr
Alík
Milá Terr, myslím si, že to mamče klidně můžeš říci. Není čeho se bát. Prostě přímo se jí zeptej, zda by s tebou nešla koupit tampony, že se ti jejich používání zdá příjemnější. Proberte spolu celou věc. Ty sama píšeš, že se s mamkou o všem bavíte. Nebude jistě vůbec žádný problém probrat i téma "tampony". Držím palečky a přeji odvahu. Alík
Menstruace a výtok
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak vlastně poznám, že mám výtok. To mám na kalhotkách takové bílé? Prsa už mám docela velké a ochlupení dole i v podpaží taky. Prosím poraď, ať můžu být dobře připravená. Moc děkuju :)
Verča (13)
Alík
Ahoj Verčo, asi bude nejlepší, když si pročteš naší poradnu, téma menstruace a výtok . Pokud už výtok máš, zajdi si koupit tenké vložky, tzv. "intimky". Ochráníš tím své spodní prádlo a také budeš předcházet nepříjemné vlhkosti. Hezké jarní dny ti přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, když už píši, dovol abych ti moc poděkovala, že tak ochotně pomáháš křehkým duším úspěšně přežít pubertu, překonávat strach a spoustu jiných věcí. Opravdu jsi úžasný a já si tě moc vážím. Hodně štěstí i nadále! No, a tady můj problém: Nejsem si přesně jista, co se považuje za normální výtok. Je mi dvanáct a menstruaci mám už cca 10 měsíců. Pročetla jsem si tvou poradnu, ale i když už se orientuji trochu více, necítím se dostatečně ukotvena ve vlnách tohoto oboru. Můj výtok je bezbarvý, ale trochu smrdí a je odporně lepivý. Mám ho až nepříjemně často, neustále se mi objevuje na kalhotkách a po močení vypotřebuji alespoň polovinu role toaletního papíru. Po uschnutí má bílou barvu. Už jsem z toho zoufalá, je to normální? S matkou (nebo nedej bože gynekologem) se mi o tom hovořit nechce. Přece jen, je to poněkud trapné... Poradíš mi prosím? Děkuji za odpověď. Tvůj Zoufalec
Zoufalec
Alík
Milý zoufalče, asi to nebudeš moc ráda číst, ale napsat to fakt musím. Po netu výtok nevyřešíme. Podle toho, co mi píšeš, se mi to nezdá... Výtok je častý, zapáchá a jak vidno, je ti to celé velmi nepříjemné. Právě proto by bylo dobré vše řešit. První pomoc je určitě zakoupení tenčích vložek. Intimky koupíš v každém hypermarketu, drogerii, či lepší samoobsluze. Ale to je jen pomoc, nikoliv řešení celé situace. Není trapné hovořit s gynekologem o výtoku. Stejně, jako není trapné hovořit s lékařem o kašli. Je to problém, který bys měla řešit s profíkem a gynekolog v tomto prostě profesionální je. Dobrého gynekologa ti může doporučit kamarádka, nebo i tvoje paní doktorka. Přimlouval bych se za rychlé řešení. Neboj, zvládneš to! Hodně odvahy přeje Alík
Menstruace a výtok
ahoj alíku.mám 5 kamarádek,dvoum bude 13,jedna je o 8 dní starší než já a dvě jsou o 4 měsíce mladší.a všechny mají menstruaci.necítím se mezi nimi dobře,i když jsou to super kamarádky a moc se s tím nevytahují.nevíš o něčem,jak bych se mohla cítit líp?děkuju,amanda =)
Amanda,skoro 12
Alík
Milá Amando, nevím, zda jsem tvůj dotaz pochopil správně. Necítíš se dobře, protože ty jediná ještě menstruaci nemáš? Pokud to tak je, neboj! Ty sama jsi mi napsala, že to jsou super kamarádky, tak jim o tom divném pocitu řekni. S kým jiným probrat špatné pocity, než s přáteli? Uvidíš, jak si budete rozumnět. Holky měly jistě stejné pocity, jako máš ty. Také si myslely, že jsou jediné, kdy ještě nemají cyklus. A vidíš, dočkaly se. Myslím si, že bude nejlepší, když to dívkám řekneš... Měj se krásně a přeji hodně sluníčka do dalších dnů. Alík
Menstruace a výtok
Ahoj je mi 10 a půl a chtěla bych se zeptat na jednu otázku.Jak se mám připravit na menstruaci?Já vím že přichází obvykle kolem 12roku.Ale co kdyby přece.A ještě bych se chtěla zeptat.No jsem spíše stydlivá takže jak mám až dostanu menstruaci mamince říct že jsem jí dostala??Děkuji Kristýna
Kristýna10
Alík
Milá Kristýnko, potřebuješ asi více informací, aby tvůj strach z neznámého, z menstruace, trošku zmizel. Pročti si tedy naší poradnu, téma menstruace a výtok . S maminkou si můžeš o všem promluvit už nyní. Najdi si chvilku, kdy budete mít obě na povídání čas a řekni: "mami, já se bojím dne, kdy dostanu menstruaci, prosím, pojď si se mnou o tom chvilku povídat". Uvidíš, že maminka ti vysvětlí také velmi mnoho. Můžete si i domluvit, že jí "TO" řekneš hned, jak dostaneš první menstruaci a půjdete to společně oslavit. To je totiž důvod k oslavě. Přeji ti krásné dny Alík
Menstruace a výtok
Ahoj.Je mi 13 a měsíčky sem nedostala už 7 měsíců.Řikala sem to mámě a ona mi řekla že to asi nevadí ale já se fakt bojim že je to špatný.Je to normální?Teď mam jenom bílý výtok a je to asi rok co sem to dostala poprvé.Tak ahoooj
Terka
Alík
Milá Terko, pokud jsi měla již pravidelnou menstruaci a najednou se cyklus již 7 měsíců nedostavil, tak bych radil návštěvu lékaře. Prodleva 7 měsíců opravdu není běžná. Nejsem lékař a nevím přesné informace. Můžeš se poradit se svou ošetřující lékařkou. S pozdravem Alík
Menstruace a výtok
ahoj aliku jak poznám že mám menstruace a taky se mi oběvilo na spodním prádle neco divného žlutého ???
Sisinka
Alík
Ahoj Sisinko, myslím si, že tvé obavy pramení nejvíce z nedostatu informací. Neboj se, menstruace rozhodně není nic špatného. Pročti si v klidu poradnu, téma menstruace a výtok . Můžeš si pak o všem promluvit ještě s maminkou. Společně pak můžete "zjistit", zda se v tvém případě jedná o běžný výtok, či je lepší zajít na poradu k lékaři. Hezké dny ti přeje Alík
Menstruace a výtok
Alíku a modrá linko,mohla by jsem se zeptat: Moje kámoška ještě neměla menstruaci a od ní ze třídy už všichni holky měly.Ona se bojí, že se jí budou smát.Ona si už četla v poradně tu menstruaci i když nemá alíka. My totiž s kámoškou chodíme jsem spolu. Ahoj a napiš odpověď a ne,aby si přečetla celou menstruaci.Ona si jí opravdu četla. Ještě jednou ahoj Alíku a Modrá Linko.(:
Jolana
Alík
Milá Jolano, pokud si kamarádka skutečně přečetla naši poradnu, téma menstruace a výtok , jistě ví, že není sama, kdo ještě nemá menstruaci. Sama, která má pocit, že už všechny dívky menstruují a ona jediná ještě ne. Pravda je taková, že některé dívky se to bojí, nebo stydí... přiznat, že ještě nemají cyklus a pak to vypadá tak, že je jediná. Pokud by se jí někdo smál, ukazuje tím jen svou hloupost. A s hlupákama nemá smysl o něčem diskutovat. Kamarádku pozdravuj a vůbec to nemusí řešit. Jistě i k ní jednou menstruace "dorazí". Přeji hezké dny Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku,už asi dva roky my rostou prsa a ochlupení.Výtoky už mám taky.Nevím kdy to dostanu....nevím jestli už se mám připravit nebo nad tím nemám přemýšlet babička,mamka to dostali už v 10....PROSÍM PORAĎ Alíku...Děkuji předem tvoje Elis
Elisa,12
Alík
Milá Elis, je dobře být připravená! Pročti si nejdříve naší poradnu, téma menstruace a výtok . Můžeš si o všem promluvit i s maminkou, nebo babičkou. Ale hlavně nad tím nepřemýšlej až moc. Víš, jednou to určitě nastane a ty pak budeš prostě lépe informovaná a připravená. Není čeho se bát :-) Posílám pusu Alík
Menstruace a výtok
Ahojda Alíku! Je mi 13 a ještě jsem nedostala menstruaci. Přitom už mi asi rok rostou prsa( teď nejvíc, hrozně to bolí :( ) a chloupky tam dole mám už taky. Nevíš kdy bych "to" mohla dostat?? Asi jsem zvláštní, ale já už to chci :)) Děkuji Alíčku .)
anonymka
Alík
Milá Anonymko, opravdu nevím. Je jasné, že se těšíš. Tvé tělo se začne měnit a ty budeš prostě ženská! To je jasný důvod k oslavě. Neboj, určitě to jednou přijde. Přeji ti hodně štěstí Alík
Menstruace a výtok
Ahojky Alíku,jsem tu nová a moc se mi tu líbí.Ale k věci je mi 12 let a už mi asi tak před 8 měsíci začaly růst prsy a ochlupení(však ty víš).Výtoky už mám taky asi tu dobu.Četla jsem si že menstruace začíná asi tak rok až 2 poté co začnou růst ty věci.Mamka to dostala ve 13 a já se pořád bojím kdy to dostanu...jestli ve škole..na jednu stranu se těším že už nebudu muset čekat a na druhou ty potíže...Většina mých kamarádek to už má a já si připadám opožděná.dělám si velké starosti....Předem děkuji za odpověd Kája :)
Karolína,12
Alík
Milá Karolíno, opravdu si nedělej starosti, ještě je čas. Vím, asi tě nejvíce trápí ta nejistota. Můžeš být připravena a mít v tašce "záchranný balíček". Zabal si menstruační vložku, náhradní spodní prádlo, vlhké ubrousky. Pak tě menstruace nepřekvapí a nemusíš se neplánovaného příchodu tolik bát. Nejsi opožděná! Opravdu neměj starosti. Přeji ti hezké dny Alík
Menstruace a výtok
Ahoj, jak mám říct mamce že sem dostala menstruaci??? děkuju
mandarinka
Alík
Ahoj Mandarinko, já ti MOC blahopřeji. Tvé tělo se začíná měnit a z dívky se stává žena. To je veliký důvod k oslavě a myslím, že i tvá maminka bude pyšná. Řekni jí to tak, jak si to napsala do mé poradny. "Mami, dostala jsem menstruaci". Možná přijde objetí, možná laskavá slova, možná návrh na oslavu, možná jen letmý úsměv. Ale můžeš to mamince i napsat, můžeš uvařit čaj a říci jí to v klidu doma. Neboj, to zvládneš. Držím palečky Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku mám 13 rokov a chcela by som sa poradiť niektorí ludia hovoria že tampony mozu poskodiť panensku blanu je to pravda? Už vopred Ďakujem za odpoveď :) Domč (13)
tá hentá
Alík
Ahoj, pokud zavádíš tampon správně, nedojde k požkození panenské blány, neboj se! Jedná se o velmi "pružnou blánu", takže se není čeho bát. Pokud si řádně přečteš návod na zavedení tamponu a budeš opatrná, k poškození nedojde. Přeji ti hezké dny Alík
Menstruace a výtok
Ahoj.Potřebuji poradit.V létě jedu na 3 týdny na dovolenou k vodě.Bojím se kvůli menstruaci tam jet.Tampóny nepoužívám,a ani nechci,je mi to nepříjemné.Co mám dělat když se budu chtít koupat?I kdybych se z toho vymluvila tak mě to bolí (tak normálně) a bylo by mi nepříjemné chodit na tůry a podobně.Co mám dělat? A ještě jeden dotaz.O své menstruaci jsem nikomu neřekla,ale vložky mám a všechno v pohodě zvládám.Ale až půjdu v srpnu na prohlídku k doktorovi,tak co mu mám říct?Protože tam budu s mámou a nechci aby o tom věděla.Ale vím že jí to jednou budu muset říct,ale já se stydím.Co mám dělat? Předem díky za odpovědi.
Holka 12,5
Alík
Ahoj, začnu od konce tvého dotazu. Menstruace je brána jako "přechod" dívky v ženu. Není to rozhodně nic, zač by ses měla stydět. Právě naopak. Přijde mi líto, že mezi tebou a mamkou nefunguje důvěra a nechceš, aby o TOM věděla. Můžu být drzý a zeptat se - proč?!? Léto je ještě daleko. Třeba ti menstruační cyklus skončí přesně před dovolenou. Možná by stálo za vyzkoušení i jiné tampony. Třeba si najdeš do léta takové, které ti budou pohodlné. Možná by ti právě v tomto mohla poradit tvoje maminka. A když ne poradit, tak na dovolené pomoci. Myslím si, že maminka jistě tuší, protože spolu žijete... Přeji hezký den Alík
Menstruace a výtok
Ahoj,v květnu bych měla dostat menstruaci.Jenže tu dobu máme školu v přírodě. Prosím nevíte co s tím mám dělat. Moc předem děkuji za odpověď.
Anonymka
Alík
Moje milá, dělat s tím moc nejde. Chápu, že by bylo nepříjemné mít cyklus zrovna na škole v přírodě, ale oddálení menstruace je možné pouze po dohodě s lékařem - gynekologem. Ale květen je ještě dlouhá doba. Existuje přeci možnost, že budeš mít cyklus dříve, či později, po datu školy v přírodě. Je jistá naděje, že ti menstruace nevyjde přesně na školní pobyt. Pokud bys přesto menstruaci měla, není to až tak veliká katastrofa. Budeš mít vše připravené a jistě to zvládneš. Jsem si jistý, že nebudeš jediná! Přeji ti hodně štěstí v novém roce Alík
Menstruace a výtok
Ahojky Je mi dvanáct a mám otázku ohledně menstruace :: Když jste v plavkách tak vložku mít nemůžete ,že ?? Takže jedině tampon ,ale mamka říkala že ho ona moc nenosí protože kvůli infekci nebo tak a taká vím ,že by se spíše nemělo s menstruací koupat ... a v létě jedeme k moři a co když do té doby budu mít menses(ještě jsem neměla) a ostatní budou chtít abych šla do moře jak jim to mám vysvětlit ,že nejdu ?? To jim přece dojde ,že mám menses :( a že do vody nemůžu ..A ještě jedna věc když ta krev teče ,tak teče pořád a nebo třeba teče ráno ,pak se zastaví a teče třeba jen večer ?? Díky moc :)) hezké dny :**
Anonymka :)
Alík
Ahoj, odpovím na tvé otázky stručněji, protože podrobné info se můžeš již dočíst v poradně, téma menstruace a výtok . Ale chápu, že máš obavy a nerad bych ti odepsal jen předchozím odkazem :-) Pro výlet na pláž je skutečně lepší mít pod plavkama tampon. Ale můžeš si vzít klidně i vložku a na plavky si obléci třeba krátkou sukýnku nebo kraťasy (vložka, či spíše její křidélka, se tak ukryjí...). Koupat se s vložkou opravdu nemůžeš, na to je nutno použít tampon. Pokud tampon po vykoupání vyměníš, nemělo by se stát nic špatného. Není nic zlého no tom, že má žena menstruaci. Ale klidně můžeš říci "já se dneska koupat nemohu", nebo "já se dneska koupat nechci". Více vysvětlovat nemusíš. Je to jen tvoje rozhodnutí, tvoje věc. Při menstruaci se uvolňuje krev většinou po celý den i noc. Jen se mění intenzita krvácení. A více si klidně přečti v citované poradně... Přeji hezký den Alík
Menstruace a výtok
ahoj poradno mám dotaz ohledně měsíčků .. mám je už asi 2 roky je mi 13 a za den mi stačí 2-3 vložky .. je to správně ? když třeba nemám tu vložku moc od krve tak si jí nechám třeba až do večera a prostě žádná krev nic .. ale další den třeba ano .. a třeba taky ne ale prostě spotřebuju děnně 2-3 vložky jak kdy .. chtěla bych seč zeptat a jestli je to správně ... a také ještě jedna otázka kolikrát bych se mněla sprchoat když to MÁM .. předem mockrát děkuji
jináholka
Alík
Ahoj, odpověď na tvou otázku není jednoduchá. Jedná se totiž o zcela individuální přístup. Některé dívky si mění vložku po každém použití toalety, což se pokládá za správné a je to dobře i po stránce intimní hygieny. Dívka, která menstruuje by se měla sprchovat každý den. Pokud je potřeba, můžeš se osprchovat ráno i večer. Vše opravdu záleží na konkrétní situaci. V této moderní době existují i bidety, či sprchy k wc. V době menstruace je dívky využívají několikrát denně. Je pravidlem, že v domě menstruačního cyklu by dívka měla velmi dbát na svou osobní hygienu. Snad jsem ti odpověděl, jak jsi chtěla. Hezký den přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku já jsem už měsíčky nedostala od s¨rpna.V březnu to bude rok co to bylo poprvé a já se bojim že to není normální takhle.Jinak mám teď bílý výtok nebo nažloutlý ale včera byl doorandžova..CO by to mohlo být?Je to normální?Je mi 13,5
Andy
Alík
Milá Andy, pokud si měla dříve pravidelnou menstruaci a od srpna se již nedostavila - mohlo by být něco špatně. Ale po netu jen těžko soudit a radit přesně. To opravdu neumí ani odborník. Výtok, který je nažloutlý a nyní má již lehce oranžovou barvu, také může znamenat nějaké zdravotní problémy. My tu ovšem nejsme lékaři a nemůžeme z několika řádků vyčíst, co přesně to znamená. Radu ale mám. Nejlepší bude, když to řekneš mamince. Promluvíš si s ní o tom a v klidu vymyslíte "co dál". Návštěva u gynekologa by byla jistě tím nejlepším řešením. Přeji ti hodně zdraví, ať vše dobře dopadne. Alík
Menstruace a výtok
ahoj alíku menstruaci už jsem měla (moje máma to ví)nejsem si ale úplně jistá co je to výtok máma se mnou mluvila o menstruaci ale o tomhle nic nevím.hledala jsem to tady a zadávala jsem to slovo tady do vyhledávače jenže jsem nic nenašla.na výtok se taky používaj vložky nebo ne.bojím se mámi zeptat co to je.předem dík za odpověď
anonim 11 let
Alík
Ahoj, je moc dobře, že jsi o všem mluvila s mamkou. Některé dívky to ještě nezkusily, tak jim to pomůže sebrat také odvahu. V naší poradně, téma menstruace a výtok máme stovky dotazů a odpovědí, ze kterých ti bude hned slovo "výtok" jasnější. Stačí si jen pročíst citované. Napíši tedy konkrétní odpověď pouze na tvůj poslední dotaz. Ano, používají se při výtoku také vložky. Jsou tenčí, říká se jim "intimky". Mají je v každé drogerii, marketu, či větším obchodě. Na stejném místě, jako menstruační vložky. Pokud je výtok bez barvy a bez zápachu, nemusíš se ničeho bát. Více se skutečně dočteš v již citované poradně. Přeji ti do nového roku hodně štěstí a zdraví. Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku.V únoru jedeme se třídou na lyžáka mě menstruace vychází přesně na ten týden. Jelikož je teď leden,tak se mi už nemůže nějak moc posunout.I kdyby se posunula tak by stejně zasahovala do toho týdne.Já nevím jak to budu zvládat těch 10 dní.Máme tam zahrnuto i koupání,ale to není povinné,takže to by tak nevadilo.A já se strašně bojím,jak budu lyžovat, jezdit na vleku,blbnout s kamarády a všechno ostatní,...Používám vložky,a to nejde abych si tam je neustále měnila.Bavila jsem se s kamarádky a nejsem sama,kdo ji tam bude mít,ale já se přece ptám co mám dělat?Ke gynekoložce nechci,k mojí osobní dokterce už vůbec ne!Slyšela jsem že na to pomáhá paralen(ten si můžu koupit sama)ale já jsem z toho zoufalá!Co mám dělat?Tampony nechci!Co mám prosím dělat?Jet tam chci a teď už se nejde odhlásit!Prosím Tě aAlíku, já si už nevím rady!Prosím, vždycky jsi mi pomohl,a doufám,že i teď!Děkuji Ti mnohokrát!Zoufalá přítelkyně!PS.:Já se strašně bojím,že to nezvládnu! Díky předem za tvou radu!
Zoufalá přítelkyně
Alík
Ahoj,
o, co popisuješ, určitě potrápilo spoustu holek. První "přežití" menstruace v cizím prostředí, to je určitě velká výzva, ale i zkušenost. Není to určitě pohodlné, mít menstruaci na lyžáku, ale taky ne nezvládnutelné.

Určitě ji nebudeš mít celých 10 dní, tak dlouho netrvá. Navíc, to silnější krvácení taky trvá jen krátce, většinou tak 1-3 dny. V tu dobu se můžeš z lyžování na svahu buď omluvit (bylo-li by opravdu nemožné si vložku vyměnit), nebo si pořídit hodně savé a delší vložky (třeby ty na noc), další si dát do zásoby do skryté kapsy u bundy a při návštěvě toalety (předpokládám, že u vleku nějaká bude) si ji po několika hodinách, jako obvykle, vyměnit. Časem se naučíš menstruaci zvládat i v podmínkách mimo domov, na cestách, na táboře, na vandru...

Žena kvůli menstruaci nemusí svoji aktivitu nijak výrazně omezovat. Zkus se taky poradit s těma dalšího holkama, jak to plánují ony, nebo se zeptat mamky, jaké má ona zkušenosti s takovými situacemi.

O tom, že by nějak zabral Paralen nevím, ohledně oddálení menstruace by ses musela poradit s gynekoložkou, i když se Ti k ní nechce. Nemyslím si však, že by bylo nutné kvůli horám měnit Tvůj menstruční cyklus. Jak jsem psala výše, je to sice trochu nepříjemné a omezující, ale v současné době velmi pohodlných a savých vložek, které navíc nejsou při nošení téměř vidět, je možné si hory bezvadně užít i v době menstruace.
Hezký pobyt na horách Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
ahoj,mám hrozně divnou krev při menstruaci,a mám tam i takový cucky... je to normální ?? :(( moc ti budu vděčná za odpověď :))
love
Alík
Ahoj Love,
je zcela normální, že menstruační krev je jiného vzhledu než například krev, která nám vytéká z jiných běžných poranění (odřené koleno, říznutí do prstu, odběr krve u lékaře...). Je to způsobené tím, že menstruační krev obsahuje zbytky sliznice, které se přirozeně při každé menstruaci odloupnou z vnitřní stěny dělohy (proto ty cucky).

Zkus si o menstruaci zjistit více informací například v knížkách, které se věnují dospívání nebo sexuálnímu vývoji, nebo si zkus s někým o celé věci promluvit (nejlépe se ženou - máma, babička, teta, sestřenice, kamarádky...). Uvidíš, co zjistíš, a jaké budou jejich zkušenosti.
Hodně štěstí Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
dobrý den. Když mám výtok, mám jít ke gynekologovi ? Někdo říká ano někdo zase ne. Tak jak je to. Díky.
Deedee
Alík
Ahoj Deedee, velmi záleží na tom, jaký ten výtok je! Pokud je bez zápachu a bezbarvý, jedná se o přirozenou věc a návštěva gynekologa opravdu není nutná. Pokud máš ovšem "jiný" výtok, je potřeba rada odborníka. Více si můžeš přečíst v poradně, téma menstruace a výtok . Po netu jen těžko radit, když nevím více informací. Co třeba celou záležitost probrat s ženou, které věříš. Zkusila jsi o tom mluvit s maminkou? V poradně máme několik dívek, které mi napsaly, že s mamkou mluvily a tak se vyřešilo hodně věcí. Tak to, prosím, také zkus... Přeji hodně odvahy a do nového roku štěstí a zdraví. Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, chci se zeptat jestli když jsou třeba Vánoce a mám metstruaci, tak jestli ji můžu nějak zmírnit(né na dlouho), protože se mi moc nechce mit menstruaci o např. štědrý den, když jdeme do kina apod.!!! Slyšela jsem že je dobrý citron. Předem díky za odpověď, ahoj.
Anonym1001
Alík
Ahojky, máš pravdu, že citron se na zmírnění menstruace, či oddálení používá. Ale je to opravdu taková "babská rada". Výsledek není zcela zaručen :-) Vím, že je to otrava, mít menstruační cyklus třeba o vánocích, ale patří to do života ženy... Můžeš tedy zkusit, zda na tebe citronová rada platí. Na oddálení menstruace je možno použít i profesionální cestu - zajít ke gynekologovi a ten to pořeší. Napíše ti prášky, ale to je opravdu řešení pro nejnutnější případy. Je lepší nechat cyklus proběhnout tak, jak má. Přeji ti do nového roku hodně zdraví. Alík
Menstruace a výtok
Zdravím je mi 13 let a menstruaci mám něco málo přes rok . Využiju 3 vložky za den : raní odpolední a noční .. krvácím celkem silně hlavně první 3 dny je to správné že to mám takhle rozdělené nebo je to nehygienické ? Vložky si měním přibližně po 6 hodinách .. je to správné ? pokud ne tak proč ? prosím o radu jak často měnit vložky když silně mám menstruaci celkem silnou a jestli to dělám dobře .. předem vám děkuju
anonymní problém
Alík
Přeji hezký den. Prosím, přečti si naši poradnu, téma menstruace a výtok . Najdeš tam více informací, než bych mohl napsat do jediné odpovědi k tvému dotazu. Tak jen ve "zkrácené verzi", manstruační vložku je vhodné měnit vždy po použití toalety. Záleží samozřejmě na síle krvácení a vše je velmi individuální, jak se dívka cítí. Přeji pohodový vstup do nového roku 2012. Alík
Menstruace a výtok
Ahoj.Mám docela silnou menstruaci,ale pořád je to ještě normální.Trvá 5-6 dní.Každý den si beru prášky na zmírnění bolesti,a jím hodně ovoce a zeleniny,kvůli vitamínům,prý pomáhají.Mámě jsem to neřekla,a ani to neplánuji,nepotřebuju to a ani nechci.Ona by z toho zase dělala drama.Když jsem doma,tak to jde,moc bolestí nemám.Ale když jsem ve škole tak to bolí,i když si ráno vemu prášek.A i když jsi sednu nebo vstanu,tak to bolí.Ale nejhorší to je na tělocviku.Nemůžu se pořádně pohybovat,a potřebuju poradit co mám říct učitelce,nebo co mám celkově dělat s tím že mě to ve škole bolí?12 let
Delivela
Alík
Ahoj Delivelo,
je dobře, že si pro sebe hledáš pomoc, chápu, že mít bolesti je nepříjemné. Nejsme tu bohužel lékaři, takže poradit Ti v tomhle ohledu nedokážeme. Píšeš, že se nepotřebuješ mámě svěřit s tím, že Tě trápí bolestivá menstruace - mrzí mě, jestli s mamkou nemáte takový vztah, aby ses obrátila na ni.

Rodiče jsou tu od toho, aby svým dětem pomohli v situacích, které ještě nedokáží vyřešit sami. Možná by proto stálo za to hledat k ní cestu. I z toho důvodu, že byste si spolu mohly popovídat o tom, jak menstruaci prožívala ve Tvém věku ona, co pomáhalo jí.

Pokud se ale nedokážeš svěřit mamce, zkus hledat jinou ženu ve své rodině, která by Tě doprovodila na gynekologii, kde s Tebou celou situaci mohou řešit. Možná, že prášky, které bereš, nejsou pro Tebe ty vhodné, a proto nezabírají. Někdy může lékař i doporučit vynechávání tělocviku v době menstruace. To vše Ti ale řeknou právě na gynekologii.
Klidné svátky a menstruaci bez bolesti Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj, můžu dostat měsíčky 3x za 2 měsíce? Děkuji za odpověď
Karolína
Alík
Ahoj Karolíno, je to možné... Menstruace bývá, hlavně v počátku, velmi nepravidelná. Cyklus může ovlivnit i nemoc, či stres, napětí... V tomto případě je dobré si zapisovat vše do menstruačního kalendáře, pokud by menstruace byla i nadále velmi častá a nepravidelná, můžeš navštívit lékaře a požádat o radu. Věřím, že vše bude v pohodě. Přeji ti krásné vánoce Alík
Menstruace a výtok
Dobrý den.Je mi 10 let.Menstruaci jsem ještě nedostala a bojím se jí.Vubec envím co se semnou bude dít.co vlastně vyteče.Bojím se toho.prosím dejte to do Mnestruace a výtok děkuji
Kačka 10 let
Alík
Ahoj Kačko,
myslím, že víc dívek je nejistých před svojí první menstruací, právě z důvodů, o kterých píšeš - neví přesně, co se bude dít, jak to bude vypadat, co mají vlastně dělat... Proto je dobré si dopředu zjistit co nejvíc informací - třeba z různých knížek o dospívání, od mámy nebo jiné blízké ženy ze Tvého okolí, od starší kamarádky, paní učitelky, apod. Nějaké informace můžeš získat i na http://www.obtampony.cz/teen/me-body-periods/my-body/girl-to-woman nebo při pročtení Alíkovy poradny, téma menstruace a výtok .

První menstruace je sice novinkou ve Tvém životě, je však zbytečné se jí nějak stresovat dopředu. Můžeš to zkusit brát spíš jako možnost zkoumat, co se Tvým tělem děje, jak funguje, a brát ji spíše jako věc, která Tě uvádí do ženského světa.
Pěkný předvánoční čas Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj.Potřebuju poradit.Poprvý to trvalo to 5 dní.Ale dostala jsem to v ten den kdy jsem byla hrozně vystresovaná z testu z češtiny.A dostala jsem i průjem.Měla jsem to docela slabý.Pak jsem brala každý den prášek a ono se to snižovalo.Bylo to TO nebo to bylo jenom ze stresu??
Piper 12 let
Alík
Ahoj Piper,
popravdě Tvému dotazu moc nerozumím. Myslíš tím "to" svoji první menstruaci a popisuješ menstruační krvácení? Nevím také, jaké prášky máš na mysli. Menstruace většinou trvá kolem 5 dní a ze začátku je silnější, potom slábne. Neviděla bych tedy na takovém průběhu nic divného. Nicméně vůbec nevím, jak to probíhalo právě u Tebe. Myslím, že lépe by Ti mohla odpovědět nějaká žena nebo starší kamarádka ve Tvém okolí. Hodně užitečných informací o menstruaci a dalších věcech, které se týkají dospívání, můžeš najít i v knížkách pro dospívající dívky. Může to být třeba dárek pod stromeček.
Pěkné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat za jakou dobu můžu chodit na záchod. a od kolika let můžu používat vložky Ria. je mi 11...... Děkan.
jjjlloo
Alík
Dobrý den. Tvůj dotaz se zřejmě týká období menstruace. Záleží jen na tvém rozhodnutí, jaké vložky budeš používat. K jejich výměně je nutno přistupovat podle potřeby, síly menstruace. Konkrétnější odpovědi na podobné dotazy si můžeš přečíst v naší poradně, téma menstruace a výtok . Krásný předvánoční čas ti přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, můžu se tě zeptat co je to VÝTOK? Za odpověď předem děkuji
Anonymka
Alík
Ahoj Anonymko, můžu se tě zeptat - četla jsi naši poradnu, téma menstruace a výtok ?!? Máš namysli tedy onen "výtok", který je tu citován možná 100x? Zadej si prosím v poradně, ve vyhledávání, slůvko "výtok" a budeš si moci přečíst několik dotazů a odpovědí. Lépe tak pochopíš správnou podstatu onoho slůvka. Abych tu ale nebyl za zlého pesana, který neodpověděl. Normální výtok souvisí s menstruačním cyklem a obsahuje cca padesát mililitrů tekutiny. Více si opravdu můžeš vyhledat. Hezké dny přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, já mám 12 let a ještě nemám menstruace,ale všechny holky ze školy je už měli i když jsou některé mladší než já.Jen mě někdy strašně bolí v podbříšku.
Anynomka***1
Alík
Moje milá, opravdu ji měly už všechny holky ze školy? Já bych si troufnul tvrdit, že tomu tak není. Jen to možná nechce většina z nich přiznat?!? Ve 12 letech je skutečně brzo si s tím lámat hlavinku. Věř mi :-)!!! Tvá bolest v podbříšku může být náznak menstruace, ale také nemusí. O té bolesti si raději promluv s maminkou. Já si myslím, že se opravdu trápíš zbytečně. Ještě je čas... Mrkni do naší poradny, téma menstruace a výtok . Zjistíš, že nejsi opravdu sama. Užívej si předvánoční dny. Posílám pusu Alík
Menstruace a výtok
Ahoj .. mám takový problém ohledně měsíčků.. mám je už přes rok a vždy pravidelně ( koncem měsíce) vždy tak okolo 30.-3. .. ale dnes už je 9. a měsíčky pořád nikde ! Ani žádné náznaky akorát trochu silnější výtok .. to je poprvé co mé měsíčky nejsou pravidelné.. na jedné stránce pro dospívajcí dívky jsem četla že je to vážné .. ale nevím jestli tomu mám věřit celkem mě to děsí .. prosím poraď mi do Menstruace a výtok předem moc děkuju
anonymka 13let
Alík
Ahoj,
nelze takto na dálku po internetu stanovit, proč Ti tentokrát měsíčky nepřišly včas. V dospívání bývá cyklus nepravidelný, i když se zdá z Tvého e-mailu, že to není Tvůj případ, protože celý rok chodily koncem měsíce. Důvodem bude nejspíš nějaká hormonální změna, přesný důvod by Ti ale řekl gynekolog. Měla by ses svěřit mamce, která Tě k němu/ní doprovodí. Z toho, co jsi četla na stránkách pro dospívající se netrap, není dobré takto věci zobecňovat a srovnávat se.
Přejeme Ti pěkný adventní čas a hodně zdraví. Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj aliku jsem vegetarianka ale ne uplna nekdy teda jen na Vánoce snim 1 kurecí řízek a někdy kdyz mame pec.kuře tak 3 malé kousky nemuže to mít vliv na mojí menctruaci dekuji
bad'sgirs 13 let
Alík
Ahoj, nevím, kolik ti je let a jak dlouho jsi vegetariánka. Pokud je tvá strava vyvážená a máš správnou životosprávu, nemá vegetariánství vliv na menstruaci. Můžeš se poradit s paní doktorkou, která udělá řádná vyšetření a řekne ti, zda je vše OK. Já ti přeji krásný předvánoční čas Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, bojím se, kvůli mé velmi slabé menstruaci. Poprvé jsem ji dostala asi před 6 měsíci. První 2 menstruace byli norální, ale poté už jen takové 5-denní špinění (po necelém měsíci). tak slabé, že jsem si ani nemusela brát na noc vložku. Občas mě mezi nohama i svědí. Může to znamenat něco špatného, nebo je to normální? Když se o měsíčkách bavíme s holkama ve škole, tak např. vyprávejí, jak byla postel od krve atd. Předem díky za odpověď. Je skvělé, že tu takto radíte dětem.
14-ti letá dívka
Alík
Ahoj,
popisuješ průběh své menstruace. Zpočátku opravdu může být průběh měsíčků nepravidelný, přesně tak, jak popisuješ, je to individuální. Proto se nemusíš nijak zatěžovat tím, co vyprávějí ostatní. Co může znamenat svědění mezi Tvýma nohama, to nevím, možná máš neprodyšné a příliš obtažené prádlo, vyplatí se prádlo bavlněné a volnější, ale důvod svědění může být jiný.

Pokud Tě to moc často obtěžuje, obrať se na lékaře. Ostatně Tvůj dotaz je spíše zdravotní, podrobnosti by Ti tedy měl vysvětlit buď Tvůj praktický lékař/ka nebo gynekolog. To se týká i jakýchkoliv jiných, dalších změn v Tvém měsíčním krvácení nebo s ním souvisejících.
Přejeme Ti příjemný předvánoční čas. Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
ahoj aliku je pravda ze kdyz dostanes menstruaci přestanou ti růst prsa??,
holka11
Alík
Ahojky, to není pravda! Když dostane dívka menstruaci, začíná se její tělo měnit z dívčího na ženské. Takže ta prsa se naopak začínají zvětšovat :-) Neboj se, žádný konec to neznamená. Právě naopak!!! Zdraví tě Alík
Menstruace a výtok
Ahoj alíku. Mám silný výtok a chci se zeptat jestli si můžu sama koupit intimky?Dej to prosím do menstruace a výtok.
anonymka 11let
Alík
Ahoj Anonymko, jasně, že můžeš. Zajdi si do drogerie, nebo většího marketu, mají je i v lepší sámošce. Je dobře, že si chceš sama koupit intimky. Jsi moc šikovná. Hezké dny ti přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku. Za týden jedu se školou na zájezd do Londýna.A přesně na tuto dobu mi vychází menstruace. Bojím se toho protože jsem ještě hodně nezkušená. Co mám dělat kdybych to tam náhodou dostala dělat aby mě to moc neomezovalo a cítila se dobře? Děkuji za odpověď.
Anička11let
Alík
Ahoj Aničko,
dostat menstruaci na výletě, dovolené, sportovní akci, apod. je sice nepříjemné, ale ne nezvládnutelné. Pokud víš, že tě na zájezdu menstruace potká, je dobré mít samozřejmě dostatečnou zásobu vložek a/nebo tampónů, a to nejen sbalených v cestovní tašce, ale i někde, kde je budeš mít vždy po ruce - v kabelce, batůžku, příručním zavazadle,... tedy v něčem, co prostě v případě potřeby můžeš vzít pohotově na toaletu.

Také se v podobných případech vyplatí zakoupit kvalitnější vložky, které dobře sedí, jsou tenčí a zvlášť balené (podobné je to i s výběrem tampónů). Užitečné bývají i vlhčené hygienické ubrousky (lze je zakoupit i v menších cestovních baleních).

Některé dívky také trápí - zvlášť v prvních dnech menstruace - bolest. Pokud máš podobnou zkušenost, zkus se poradit s nějakou dospělou ženou ve tvém okolí (nejlépe s někým z rodiny), zda by ti v této oblasti neporadila a nedoporučila nějaký lék (třeba kapky, čaj, prášek). A právě od dospělých žen ve tvém okolí bys mohla získat i další užitečné rady, jak takové situace zvládnout - mají totiž jistě s podobnými situacemi své životní zkušenosti. Od věci by také nebylo zeptat se kamarádek, jaké finty se jim v takových situacích osvědčily.
Přejeme pohodový výlet. Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, modrá linko a ostatní :) chci se zeptat na něco ohledně tampónů. Chodím do 8.třídy, za chvilku mi bude 14. Menstruaci mám už 1 rok,ale zatím jsem to dostala jen 4krát. No a prostě mi nějak vadí vložky, nevím jestli se moc pozoruju, ale mám pocit, že to jde hodně slyšet když jdu - trochu šustí. A nemůžu zas nosit nějaké malé vložky bez křidélek, mám to totiž docela silné, někdy i protečou. No a tak mě tím pádem napadly tampony, jenže často slyším jak je to nebezpečné četla jsem i že nějaka holka málem umřela na toxicky šok. Hlavně mě štve, že jsem prohledávala plno různých stránek a na každé píšou něco jiného. Někde, že vložka je lepší a tampon je nebezpečny ze by se měl používat jen při plavání. Na jinych zas že při nošení vložky se zapaříme a vzniknou ruzne bakterie atd. a proste tampon je lepší a hygieničtější. Co je tedy pravda? (ještě se bojím toho zavadění, vzhledem k tomu, že jsem samozřejmě panna a tak že se mi to tam nebude vlézt), Předem děkuji za odpověď :)
Klára
Alík
Ahoj Kláro,
určitě je problém v tom, že čím více článků čteme, tím více různých odpovědí na stejnou otázku dostaneme. Stává se to dokonce i u odborníků, že mají různý názor, třeba lékaři na způsob léčení. Nakonec bývá často na nás samotných, jak se k problému postavíme, na nás je volit, vybrat si ten správný způsob právě pro nás.

Nemáme-li ještě dost životních zkušeností, bývá dobrým řešením obrátit se se svými otázkami na někoho z dospělých ve svém okolí, komu důvěřujeme (máma, teta, babička, učitelka...). Jsou to lidé, kteří znají dobře nás a naše potřeby i způsob života, mohou tedy poradit nám na míru, což takto na dálku po internetu většinou nejde.Teď k Tvému dotazu.

Mým názorem je, že je lepší si zavádět tampony jenom příležitostně, například právě na plavání, sportování a podobně. Ve zbylém času pak užívat vložky. Na trhu je jich dost, existují také vložky, které můžeš používat v době, kdy máš silné krvácení. Pochopitelně je třeba často vložku měnit, právě z hygienických důvodů, takže je vhodné mít u sebe balíček s náhradními vložkami. Se zaváděním tamponu může být poprvé problém, než získáš praktickou zkušenost. Jak tampón správně zavést Ti může poradit máma, teta či jiná dospělá žena v Tvém okolí.

Návody i s obrázky jsou také v přiložených letácích, podobně jako na internetu. Poradit Ti samozřejmě může také gynekologická sestra. Pro poprvé je vhodné si opatřit nejmenší velikost tamponu. V panenské bláně, která je pružná, je otvor, kterým krev odchází, právě tímto otvorem zavádíš tampon do pochvy. Mělo by to jít. Při nějakém problému bys měla vyhledat někoho z výše uvedených osob, kdo Ti poradí.
Přejeme Ti příjemný podzim a to, abys ve svém okolí našla spolehlivou rádkyni pro ženské věci. Modrá linka www.modralinka.cz.
Menstruace a výtok
ahoj alíku o podzimních p. jsem měla bílí a žlutý výtok tet mě pobolívá hlava a trošku v podbříšku je možné že dostanu svou první menstruaci? A jak se mám na ni připravit a mám to říct mámě?děkuji kajka 10 let
kajka-10let
Alík
Milá Kajko, když si pročteš poradnu, téma menstruace a výtok , zjistíš, že podobné obavy mělo mnoho dívek. Ale zvládly to! Nemohu ti přesně napsat, že jsou to skutečně příznaky první menstruace, ale mohly by být. Připrav si balíček, ve kterém budou čisté spodní kalhotky, malé balení vlhkých ubrousků a menstruační vložka. Kdyby tě překvapila menstruace, budeš připravena. Pročti si citovanou poradnu a mamince - té to klidně řekni. Držím ti palečky a posílám pusu. Alík
Menstruace a výtok
Dobrý den, poslední dobou mě trápí, že ještě nemám menstruaci. Je mi 14,5 let, prsa mi rostou, chlupatím, výtok už mám asi 2 roky, ale menstruace pořád nikde :( Bojím se, že je se mnou něco špatně. Vím, že mám ještě čas, ale co když nikdy nebudu moci mít děti? Moje kamarádky, které jsou třeba i mladší a míň vivinutější už měsíčky mají. Jsem docela hubená, ale ne nějak extrémně (163cm/42kg)... Bojím se, že jsem nějaká divná a nebudu moci mít děti :( A zároveň se bojím i té menstruace samotné... :( Jak častá je zhruba mezi ženami neplodnost? Proč ještě menstruaci nemám? Máma ji v mém věku už měla... :( Budu moci mít děti? :(
Anonymka, 14,5 let
Alík
Ahoj z Modré linky,
trápí Tě otázky ohledně menstruace, kterou zatím nemáš a máš pocit, že bys mít měla. My Ti tyto otázky bohužel zodpovědět nemůžeme. Je pravda, že není úplně výjimečné, když holky dostanou menstruaci až kolem patnácti let

. Ale to je pouze obecná informace, která nedá odpověď na Tvoje konkrétní obavy. Pokud chceš mít větší jistotu, že je u Tebe všechno v pořádku a chce to jen čas, bylo by dobré zajít si ke gynekologovi/gynekoložce a se všemi svými otázkami se svěřit.

Můžete spolu vyřešit i Tvé obavy z menstruace. I když v tomhle ohledu by Ti mohla pomoci kterákoli dospělá žena, které důvěřuješ, protože podobnou zkušeností - tedy očekáváním menstruace a nějakými nejistotami - si prošla každá. Navíc to může být prima téma na příjemné popovídání si, sdílení a sblížení se.
Přejeme klidnější dny bez obav Modrá linka www.modralinka.cz.
Menstruace a výtok
Ahoj alíku na konci prázdnin mi bylo v jeden den špatně měla jsem na kalhotkách krev a trocha mi ukápla na prkýnko chci se zeptat jestli to mohla být moje první menstruace ale od toho dne už nic.Výtok už mám asi rok a ted už je silnější.Předem dekuji za odpověď.Zařaď to prosím do Menstruace a výtok.
Martina 11let
Alík
Ahoj Martino, jen těžko lze posoudit, zda jsi měla opravdu svou první menstruaci. Pokud se jednalo jen o jednu kapičku krve, možná to bylo nějaké malé, povrchové zranění. Pokud si měla tedy krev i na kalhotkách, zřejmě to mohla první menstruace být. Ta se dostaví krátce a nečekaně. Další cyklus může přijít až po několika měsících. Pozoruj své tělo, zapiš si do kalendáře případně silnější výtok a hlavně... asi by bylo moudré o všem si promluvit s mamkou. Budeš pak lépe na skutečnou menstruaci připravena. Můžete společně koupit první menstruační vložky a připravit tvůj "balíček", až se menstruace znovu dostaví. Přeji ti krásné a barevné podzimní dny Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Aliku, je mi 13 a jeste jsem nedostala menstruaci a moje mamka mi rikala ze ji dostala ve 14 ale nekde sem cetla se se dostava o 1-2 roky drive a le nevim jestli je to pravda dekuji za odpoved zaradit prosim do menstruace a výtok dekuju
Anonymka ;( 13let
Alík
Milá Anonymko, myslím si, že nemusíš mít strach. Pokud zalistuješ naší poradnou, téma menstruace a výtok , zjistíš, že některé dívky začaly menstruovat třeba až v 15 či 16 letech. Posílám pusu a pozdrav Alík
Menstruace a výtok
Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat na jednu intimní věc. Je mi 12 let a už jsem dostala menstruaci. Bylo to zrovna na dovolené a já jsem si musela dát tampon, protože jsem se chtěla jít koupat. Když jsem si ho tam dávala, tak to bolelo a nemohla jsem si ho tam strčit celý. Je to normální? Děkuji za odpověď a za váš čas. S podravem Iveta.
Iveta
Alík
Dobrý den, Ivetko. Děkuji za důvěru, se kterou mi píšeš. Tebou popisovaná bolest mohla mít hned několik důvodů. Tampon neměl správnou velikost. Je totiž několik velikostí a třeba jsi nezvolila tu správnou. Další možnost je, že jsi třeba chvátala a moc se nesoustředila na vsunutí tamponu. Když je tělo napnuté a ne uvolněné, zavést tampon opravdu nemusí jít snadno. Ivetko, opravdu se mohlo jednat jen o nějakou maličkost, díky které se zavedení tamponu nepovedlo. Já bych navrhoval prostudovat si v klidu příbalový leták, který je v každém balení tamponů a při další menstruaci si tampon v klidu zavést. Když to nepůjde, používej chvilku jen menstruační vložky. Doba koupání už skončila a příští léto bude třeba vše už OK. Přeji hezký a barevný podzim Alík
Menstruace a výtok
Ahoj alíku chtela bych se zeptat vzdy kdyz jdu na WC tak mam takový nažloutlí výtok a nekdy to mam mirně zhrudkovatělí a nekdy me svedí pochva je mozne ze jeto priprava na první menses a kdy by se tak dostalvila dekuji predem za odpoved zaradit do menses a výtok
Luluší 13let
Alík
Milá Luluší, máš v sobě asi zmatek a myslím si, že tvé obavy by se rozpadly po přečtení, tebou citované, poradny, téma menstruace a výtok . Jistě najdeš odpovědi na většinu svých otázek. Pokud je výtok nažloutlý a svědí tě část těla, měla by jsi vše říci mamince. Společně se vám bude celá věc řešit lépe. Vlastně můžete začít tím, že si spolu pročtete poradnu, třeba pak bude povídání lehčí a začátek nikterak složitý. Posílám odvahu Alík
Menstruace a výtok
Ahoij Ailik ja bych som chtela poradiet ma vitok a mam ho 2 a pol roku a mame sem riekla ze bych som chtela nosit slipky(vložky) a mama mi riekla ze nie ze vitok nemam ten pravy porad mi prosim ahoj zaradto do mensuacia a vitok
Lenskia
Alík
Milá Lenskia, pokud tě výtok trápí a máš vlhké spodní prádlo, jsou opravdu intimky důležité. Mamka to třeba neví, možná jste si zcela nerozumněly. Řekni mamince, že tvé kalhotky jsou díky výtoku mokré a intimky potřebuješ. Můžeš si je koupit sama, mají je v každé dobré sámošce, marketu a drogerii. Hezké dny ti přeje Alík

Alík doporučuje

Alík to přehnal s jídlem

Vážíš akorát?

Svou výšku a váhu si můžeš orientačně zhodnotit pomocí kalkulátoru BMI... celý článek

Alík

Bezpečné heslo

Nejlepší je NIKOMU své heslo nesdělovat. Jenže co když... celý článek

Alík

Jak přestat kouřit?

Čtenářka Alíka radí, jak zvítězila nad svou závislostí. Nechte se inspirovat... celý článek

Alík

Bojíte se menstruace?

Menstruace čeká každou dívku, kdy a kde "TO" přijde... celý článek

Jinde na Alíkovi