Alík radí dětem

Poradna

(P) Dětská šikana

Na otázky odpovídá

Alík

Alík a Alíkovi kamarádi:
pracovníci linky důvěry Modrá linka www.modralinka.cz,
Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty UK a kamarádka Bája.

Ptát se můžeš výměnou za 100 bodíků.

  • Zasláním dotazu prostřednictvím formuláře dáváš souhlas se zveřejněním obsahu dotazu i odpovědi.
  • Neuváděj své pravé jméno. Vystupovat můžeš anonymně.
  • Napiš, zda jsi kluk nebo dívka a kolik je ti let.

Pozor!

Poradna je určena čtenářům do 15 let.

Otázky týkající se fungování serveru Alík pokládej v poradně Alík - dotazy k fungování webu.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Menstruace a výtok
Ahoj .Mám krámy a měla sem je 5 dní a ten 6. tekla krev málo a odpoledne jen výtok a tak jsm šla do bazéna jenže další den jsem si vzala jen intimku a krev zase tekla . Nemuže se mi nic stát když sem šla do té vody ?? A proč se vlastně s krámama nemůže chodit do vody ? Protože by to do bazénu vyteklo nebo že bych nakazila ostatní i sebe ? Odpovězte prosím jasně ,moc mi na tom záleží . A ještě jedna věc .Měla sem jít na 13. letou prohlídku a měla jsem ty krámy co sem si měla vzít aby to doktorka nepoznala ,když se tam vyslékám ?Tampon nenosím. Naštětí to přesunula na jindy ,protože mamka v ten den nemohla. Kdybych tam šla ,napadlo mně vzít si intimku nebo tampon ,ale ta šnůrka od něho jak moc(kolik cm) má trčet z pochvy ?? absolutně nemám představu :( a mamky a ani jiného člověka se ptát nebudu. Děkuju moc a pěkné prázdniny všem :))
anonymka 13let
Alík
Ahoj,
obracíš se na nás s otázkami, které se týkají Tvojí menstruace. Co se týče měsíčků a koupání v bazénu, tak se bez jakékoliv ochrany nedoporučuje. Jde zejména o to, že je nehygienické, aby krev tekla do bazénu - ostatní se tak koupou v znečištěné vodě. Asi si dovedeš představit, jak by vypadala voda, kdyby se tak zachovala většina žen.

Tobě rovněž hrozí riziko infekce, protože v době menstruace bývá žena mnohem náchylnější k nejrůznějším zánětům apod. Tím Tě nechci nijak strašit, jen spíš upozornit do budoucna, voda v bazénu není stoprocentně čistá. Jestliže se chceš koupat i během menstruace, doporučuje se použít tampon, pokud ho zatím nepoužíváš, je dobré se vodě vyhnout až do úplného skončení měsíčků.

A teď k návštěvě lékařky. Je možné jít jak s vložkou, tak s tamponem, doktorka je na takové věci zvyklá, menstruace k ženám patří, není na ní nic špatného, proto nevadí, když bude vidět šňůrka od tamponu (je vidět asi 3 centimetry) , nebo křidélka vložky. Vždy je dobré se před prohlídkou vysprchovat. Je ale také možné si vyšetření s mamkou naplánovat do doby, kdy menstruaci nemáš. Sama píšeš, že šlo návštěvu u doktorky přesunout, protože mamka nemohla.

Doporučovala bych Ti si o všem promluvit zejména s mamkou, nebo jinou dospělou ženou v okolí, i ony podobné věci kolem menstruace řeší a tak Ti mohou poradit svoje zkušenosti.
Přejeme pěkné léto. Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku a další. Často mě bolí břicho. Někdy si myslím, že "to" dostanu, ale nakonec nic. Nikdy nevím kdy to přestě dostanu jak můžu zjistit kdy to zrovna dostanu. Jelikož to budu mít poprvé, tak mě nnapadl tento dotaz. Budu se těšit na vaši odpověď. Díky :)
Tea
Alík
Ahoj Teo, pro začátek by bylo dobré si pročíst poradnu, téma menstruace a výtok . Najdeš tam moudré rady, jak se připravit na příchod první menstruace, jak si vést menstruační kalendář a jak si připravit vše potřebné. Jenže... stejně je nejlepší vše probrat i osobně. S ženou, které věříš, které se můžeš na další věci zeptat. Co třeba maminka, starší kamarádka, babička, sestřenice... Jistě ti rádi poradí a zodpoví další dotazy. Přeji ti krásné léto. Alík
Menstruace a výtok
Ahoj alebo Dobrý deň? neviem... ale k veci :/ posledný augustový týžden ideme s plavania na sustredenie pojdeme aj do akvaparku ale budeme tam každu chvilu vo vode.. lenže mne akurat vtedy vychadza menštruacia :( čo mam robiť ked mi mamina asi nedovoli použiť tampony? :/ prosím ťa pomož/te mi :/ Za pomoc vám veeeľmi pekne ďakujem :)
plutvová plavkyňa :)
Alík
Ahoj z Modré linky,
koupání v době menstruace řeší spousta žen, bohužel tady není kromě tamponu nebo odřeknutí si pobytu v bazénu jiného řešení. V době mensturace se koupání v bazénu rozhodně nedoporučuje. Můžeš se ještě jednou s mamkou zkusit domluvit, aby Ti je dovolila, případně jí říct, jak moc Ti na tom záleží a že si je koupíš i sama.

Také můžeš zkusit požádat o pomoc či radu vaši trenérku na plavání, poptat se ostatních holek, jak situaci, kdy mají měsíčky, řeší ony. Nebo se také můžeš ze soustředění odhlásit, pokud by to s tampony nevyšlo. Případně ještě také doufat, že se Ti menstruace posune, nebo že nebude trvat po celou dobu soustředění.
Pěkné léto Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku :-) Chtěla jsem se tě zeptat. Jsem tedy holka a je mi 14 let a v lednu mi bude 15 a stále nemám menstruaci... Jsem poměrně vysoká, měřím cca 172 a vážím asi 46 kg (nebojte, nejsem podvyživená, hubenost máme v rodině, jím normálně). No a já se bojím, že je se mnou něco špatně, že stále nemám menstruaci, moje maminka jí dostala ve 14. Myslíte, že je to ještě v pořádku? A do kdy bych měla menstruaci nejpozději dostat? Předem moc děkuji za odpověď! :-) Prosím, zařadit do moje tělo- holky :-) Díky!
Maky
Alík
Ahoj Maky, myslím si, že do ledna času dost. Pak půjdeš na na preventivní prohlídku ke své lékařce. S ní můžeš probrat případně i menstruaci. Třeba se do té doby menzes dostaví. Rozhodně to není nic mimořádného, že ve 14 letech ještě nemáš menstruaci. Hlavně klid!!! Užij si prázdniny a posílám pusu. Alík
Menstruace a výtok
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na jednu věc.Menstruaci jsem měla už 6krát a vše bylo v pořádku,ale potom jsem ji jednou nedostala.Asi 2 týdny na to jsem začala mít takové hnědé špinění a to mám až do teď po dobu už asi jednoho měsíce a hlavně to vůbec nevypadá že by to mělo přestat.Chtěla jsem se zeptat,je to normální?Za týden máme jet na dovolenou k vodě a já nevím jestli se s tím můžu koupat.Hrozně se stydím to říct mamce.Předem děkuji za odpověď Míša.
Míša 14
Alík
Milá Míšo, normální to opravdu není. Ještě dneska promluv s mamkou. Před dovolenou by se měl, tebou citovaný výtok, vyřešit. Vím, není to příjemná situace, ale rozhodně je řešitelná a lékař ti jistě pomůže. Promiň, ale po netu toho fakt moc nevyřešíme. Slib mi, že to mamince povíš. Držím palečky a užij si dovolenou. Alík
Menstruace a výtok
Ahoj alíku, mám menší problém mám teprv po třetí svou menstruaci, dostala jsem to v pondělí hodně večer, dnes je úterý večer a já to ještě pořád mám - už jen fakt málo - stačí mi intimky, ale takhle málo to mám od soboty a už je mi to otravné - navíc jsme se chtěly jít v pátek s kamarádkami koupat....Myslíš že bych měla jít ke gynekologovi??? Já tam ještě nikdy nebyla a strašně se stydím...Prosím poraď Lilly
Lilly
Alík
Milá Lilly, nevím, jak to nakonec dopadlo... Pokud máš menstruaci skutečně velmi dlouho, je bolestivá a trápí tě to, návštěva gynekologa by byla jistě moudré řešení. Poradit se můžeš i s maminkou. Rozhodně se nemáš za co stydět. Tvé tělo se mění "v ženu", jsi jistě krásná holka, tak buď hrdá na to, že dospíváš. V počátku bývá menstruace nepravidelná, různá a nevypočitatelná... Časem se vše upraví :-) Posílám pusu a pozdrav Alík
Menstruace a výtok
Ahoj alíku děkuji ti za odpověď ale má další dotaz... Teď mám výtok fakt hodně a je to už takové hnědé. Ale ne pořád občas je to žluté nebo bílé a občas je to hnědé taky tam občas mám červenou kapku... Myslíš že je to normální a nebo že budu mít brzy menstruaci??? Děkuji leni
leni
Alík
Ahoj Leni, pokud je tvůj výtok hnědý žlutý, nebo má jiné zabarvení - rozhodně to není normální. Doporučil bych návštěvu lékaře. To je určitě to nejlepší, co můžeš pro sebe udělat. Po netu skutečně nic nevyřešíme, bude moudřejší zajít za odborníkem. Přeji hezký den a držím palečky, aby vše dobře dopadlo. Alík
Menstruace a výtok
ahoj chtěla bych se zeptat když se nebudu moct koupat na táboře kvůli menstruaci mám to říct kamarádkám ony jsou všechny tak 10tiletý moje jedna kamarádka co je se mnou ve stanu má 12 a možná má taky menstruaci. Stydím se to říct vedoucím a na táboře máme zdravotníka( kluka) a s ním už otom nechci vůbec mluvit s mámou se pořát hádáme a nějaký takový rozhovor si vůbec neumím představit, prosím porad prosím
--11 let
Alík
Ahoj,
rozumím Tvému studu a obavě svěřovat se klukům nebo mužům na táboře kvůli menstruaci. To je zcela pochopitelné. Na táboře ale budou jistě i ženy, při nejmenším v roli vedoucí nebo kuchařky se asi nějaká najde.

Bude nejlepší, zajdeš-li za ní, poradit se, jak to udělat. Určitě Tě nenechá ve štychu. Je mně líto, že se o tom nemůžeš bavit s mámou, protože se stále hádáte. Právě s mámou by dívka Tvého věku měla vést důvěrné rozhovory a být poučena o tom, co dospívání znamená a co všechno přináší a co s ním souvisí i o tom, jak se zachovat na táboře v Tvé situaci.

Nevím, čeho se konflikty mezi Tebou a mámou týkají, ale rozhodně je to škoda. Víš, témata jako menstruace, porody, výběr spodního prádla, prohlídky na gynekologii a obecně u lékaře vůbec, patří k běžným tématům rozhovorů dospělých žen. V těchto záležitostech většina žen drží při sobě. Proto se kamarádkám zmínit o menstruace můžeš, ale ani nemusíš, je to čistě na Tvém rozhodnutí.

Zvaž to podle příležitosti a podle možností, trochu intuitivně. Nemůžeš-li o tom mluvit s mámou, hledej ve svém okolí jinou zralou ženu, kterou dobře znáš a které můžeš důvěřovat, abys věci nejen kolem měsíčků mohla probrat s ní.
Přejeme Ti pěkné léto a dobrodružný pobyt na táboře. Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíčku,modrá linko, ve středu jedeme na 4-denní výlet na hory. Sice tam budeme jen 4 dny,ale myslíš že si mám vzít vložky ? Výtoky už mám dlouho a kdyby to náhodou přišlo,nevím co bych měla dělat. Děkuju tvá SPIONKI
spionki
Alík
Ahojky, já si myslím, že takový "balíček první záchrany" je dobrý zabalit. Obsahovat by měl - menstruační vložky, vlhké ubrousky, igelitový sáček, náhradní spodní prádlo. Pak tě menstruace nepřekvapí, protože budeš připravena. Hezký výlet přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj,je mi 12 let.Na začátku července jedeme na dovolenou na Slovensko,máme tam rodinu atd.A budeme tam 1 měsíc.Menstruaci mám pravidelnou,a vychází mi zrovna na den kdy tam jedeme.Ale nejdu tam s mámou.Bojím se že tem nebudu menstruaci zvládat.Bydlím tam u rodiny,a bude mi připadat blbý chodit ze záchoda s čímsi zabaleným v toaleťáku.A mám bolesti,ale babi je proti prášků,a mě na ni nic jiného nepomáhá.A když půjdeme plavat tak nebudu moct do vody (tampony opravdu ne) a i to bude blbý vysvětlovat rodině.Když tam pojedeme tak budu mít začátek ms,kdy to je nejsilnější.A i když budeme odjíždět tak budu mít ms.Oddálení v mém věku nepřipadá v úvahu.Prosím poraďte mi,hrozně se bojím že to tam nebudu zvládat.Předem děkuju
Algida 12
Alík
Ahoj Algido,
menstruace je přirozenou součástí života ženy. Není nic divného nebo trapného svěřit se některé ženě z rodiny, kde budeš, které důvěřuješ, a zeptat se jí, jak to u nich chodí. Vím, že je to někdy nepříjemné, ale s menstruací je třeba naučit se žít.

Svou obavu ale přece klidně můžeš předem už doma probrat s mamkou a požádat ji, aby si o tom, zejména o užívání léků, spolu s babičkou promluvily předem. Fajn by bylo, kdybys u toho telefonátu mohla být a popřípadě si už s babičkou dohodla i některé detaily. Tak bys mohla jet na dovolenou už připravená a uklidněná.

Chápu, že nechceš používat tampony, ne každé ženě vyhovují. Dříve tampony nebyly a ženy prostě musely svou menstruaci přijmout se vším všudy, tedy i s tím, že koupání někdy musely vynechat. Menstruace byla dříve časem, kdy se žena zastavila, odpočívala, věnovala se sama sobě. I Ty můžeš tento čas pro sebe využít, zvláště pokud se necítíš dobře, může to znamenat, že Ti Tvé tělo dává signál, že je vhodná chvíle pro odpočinek.
Hezké léto Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
1.Ahoj,Alíku,může si moje kámoška koupit sama bez rodičů vložky na menstruaci a výtok?Odpověz prosím. 2.Dále prosím:Moje kámoška(druhá)zahlédla v kalhotkách slabý až středně silný výtok. V srpnu pojede na tábor,kde se koupou a ona neví,co si má za vložky vzít? Odpověz mi prosím na obě kámošky. Ahoj
Jolana
Alík
Milá Jolano, tvá kamarádka si může sama zakoupit menstruační vložky v každé drogerii, sámošce, či marketu. Nejlepší je nakupovat ve větším obchodě, kde je široký výběr takového zboží a snadněji si může vybrat z velikého množství menstruačních vložek. Jak na dobu menzes, tak po dobu výtoku - tj. intimky. Určitě ji poradí paní prodavačka, nebo starší kamarádka, která už ví... Hezké dny na táboře přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku jak mam kámoškám na táboře říct že se nemůžu koupat v rybníce protže mam menstruaci? Oni by se mi smíly a já se to bojim říct i vedoucím.Prosím porad mi co mam delat.Hezký den Lucka
Lucka L.
Alík
Ahoj Lucko L,
zdá se, že u vás mezi holkami nepanuje tradiční ženská solidarita. Témata jako menstruace, těhotenství, porod, výchova dětí vždy ženy zajímala a vždy patřila k námětům jejich hovorů. U vás je to možná jinak, nebo pojedeš na tábor poprvé a holky neznáš. Přesto se nemusíš obávat to téma otevřít, vždyť i ostatní holky jsou na tom stejně jako Ty, nevím, proč by se Ti tedy měly smát. Mnohé budou mít také menstruaci a nebudou se moct koupat, ty mladší tyhle starosti čekají a tak je určitě také zajímají.

Nakonec není třeba, pokud bys s tím měla problém, o tom holkám vůbec říkat, snadno se dovtípí samy, o co asi jde. S vedoucími bys ale o tom mluvit měla, měli by vědět, proč se nekoupeš s ostatními, v době pobytu na táboře jsou za Tebe a Tvé zdraví zodpovědní oni. Stačí jim jen naznačit, o co se jedná. Můžeš si o tom doma promluvit v klidné chvíli s mámou, požádej ji, ať Ti poradí, jak nejlépe máš svou informaci formulovat. Můžete si to spolu i vyzkoušet a "zahrát", máma může dělat vedoucí, Ty samu sebe.
Přejeme Ti krásný pobyt na táboře. Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, asi před 2 týdny se mi na kalhotkách objevilo něco nažloutléhoa trvalo to plus mínus týden. Vždicky ráno jsem si na kalhotky dala toaleťák a při první přestávce tam toho bylo málo, ale postupně to přibývalo. Myslíš že by to mohl být výtok? a myslíš že bych to měla nějomu říct? a myslíš že bych měla zkusit vlošku? a můžeš mi říct za jak dlouho bych to měla zase dostat? předem děkuje za odpověd Terka
Terka 10let
Alík
Milá Terezko, já si hlavně myslím, že bys měla otevřít naši poradnu, téma menstruace a výtok . V klidu si přečíst dotazy, které mají podobné téma tomu tvému. Najdeš odpovědi na své otázky i mnohem více. Ale... je tu i další možnost. Promluvit si o všem s ženou, které důvěřuješ. Takové "holčičí" povídání je moc prima a člověk se toho hodně dozví. Co třeba s maminkou, tetou, starší sestřenicí, babičkou... Popřemýšlej, určitě tě někdo napadne. Abych odpověděl na tvou otázku - Ano, myslím si, že je to výtok. Myslím si, že by sis o tom měla s někým popovídat. Myslím si, že bys měla zakoupit intimky - vložky. Výtok je velmi individuální záležitost. Ale určitě se mrkni do citované poradny. Pusu posílá Alík
Menstruace a výtok
Ahoj poradno,mám dotaz,nevím,jestli už tady byl,kdyžtak se omlouvám :).Vím,že se to přes internet nedá řešit,ale každá informace dobrá.Začátkem března jsem masturbovala a den na to jsem měla na kalhotkách krev.Myslela jsem si,že to byla menstruace,trvala 4 dny.Jenže je konec května a nic!Vím,že to první 2-3 roky býva nepravidelné,ale může se zpozdit i o dva měsíce? Pak jsem se dočetla na internetu,že to mohl být jen hnědý výtok,že se to tak stává po masturbaci.Co si myslíš ty?Myslíš,že to byl výtok nebo menstruace? Děkuji za jakoukoliv odpověď. S přáním hezkého dne a prožití skvělých chvilek,Kačka
Kačka
Alík
Ahoj Kačko,
jednak je správný Tvůj předpoklad, že podobný dotaz jsme tu již měli, zkus zapátrat v historii poradny. Současně máš pravdu v tom, že takové věci se opravdu přes internet vyřešit nedají. Ani gynekolog by Ti nebyl schopen po internetu zodpovědně poradit, protože se může jednat jak o hnědý výtok po masturbaci, tak i o krátkou nebo slabou menstruaci.

Pokud bys chtěla znát přesnější odpověď na svoji otázku, bude nutné se poradit s gynekologem v jeho ambulanci. Ten by také mohl posoudit, zda je nepravidelnost ve Tvé menstruaci ještě v normě nebo se jedná o nějaké zdravotní potíže. Pokud sama svého gynekologa zatím nemáš, požádej mámu, ať Tě zkusí objednat třeba k jejímu gynekologovi/gynekoložce.
Poklidné jarní dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
v létě jedu na skautský tábor je to nejúžasnější tábor na světě trvá 3 týdny ve stanech mam měsíčky a tam to bez koupání skoro nejde máme tam taky ledovou sprchu ale tam chodíme jen občas. co mám dělat navíc jsem hrozná stydlivka poraď prosím, děkuju :(
holka 11 let
Alík
Ahoj,
ve svém dotaze nepíšeš, s čím přesně chceš poradit, a čeho se konkrétně týká Tvá otázka - Co mám dělat? . Pokud souvisí s Tvou bezradností kolem hygieny v době menstruace, pak je tu několik možností, jak si poradit. Jednak se dají běžně zakoupit v drogeriích nebo supermarketech dámské hygienické vlhčené ubrousky na intimní hygienu.

Jinou variantou je domluvit se třeba s táborovým zdravotníkem/zdravotnicí na tom, že v době menstruace by Ti umožnili se jít umýt denně a teplou vodou. Celkem praktické je pak využít umýváren v době, kdy tam bývá méně lidí (například v době poledního klidu). Podobné je to i s řešením koupání v době menstruace, kdy je samozřejmě z hygienických důvodů vhodnější se koupání vyhnout, tedy domluvit se opět se zdravotníkem nebo vedoucí vašeho oddílu, že by ses koupání nemusela zúčastnit, a třeba místo toho vypomáhala s přípravou dalšího programu, her, s vařením v kuchyni...

Protože se jedná o velmi intimní téma, umím si představit, že se zatím na takový rozhovor necítíš. Proto by bylo dobré se o celé věci poradit třeba s mámou a požádat ji, ať promluví před táborem například právě se zdravotníkem místo Tebe. Také by nebylo od věci zapátrat mezi ženami a kamarádkami ve Tvém okolí, jak podobné situace řeší, a zda mají nějaké užitečné rady.
Pohodový letní tábor Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku chtěla bych se zeptat jestli kdyř už mám výtok asi 2 měsíce jestli je to možný na nábeh na mentruace?? Jednou před ani né měsícem jsem v kalhotkách měla kapku krve.... a výtoku tet mívam hodně!! a nebo mi vytejká i jenom voda nebo co to je..?! nemá to žadnou barvu! předem díky za odpověd zařad mezi Menstruave a výtok
holka 11 let
Alík
Ahojky holčino, je mi líto, ale nikde není přesně napsáno, dáno, či citováno... kdy přesně nastane menstruace a jak dlouho musí trvat výtok. Jedná se opravdu o velmi individuální záležitost. Pokud máš, měla jsi..., ve výtoku kapky krve, nemusela to být menstruace. Ale to se po netu opravdu nedá hodnotit. Právě, v tebou citované, poradně, téma menstruace a výtok , najdeš velmi mnoho dotazů a odpovědí na citované téma. Přeji hezké léto a hodně sluníčka. Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku a ostatní, mám malý problém ještě nemám menstruaci a ostatní holky z naší třídy už jo a ještě mám nejmenší prsa kvůli tomu všemu se mi posmívají...Ale já si jich nevšímám každý nemůže být dokonalý jako oni ale mám už výtok asi půl roku ale najdnou ho už nemám asi 2 měsíce, včera jsem ho měla ale dneska už nic... Je to normální a nebo to značí že ještě cyklus mít nebudu nebo naopak??? děkuji leni xD
leni, 13 let
Alík
Ahoj Leni, je mi líto, když tu čtu, kolik dětí se ostatním posmívá. Nechápu, kde se bere tolik zloby! Když se mrkneš do poradny, téma menstruace a výtok , zjistíš, že skutečně nejsi ve 13 letech jediná, kdo ještě nemá menstruaci. Některé holky si jistě vymýšlí, aby byly zajímavé. Nemůžu posoudit, zda je to "normální". Pokud se jedná o skutečně běžný výtok, tak ten opravdu není pravidelný. Menstruace může přijít kdykoliv. Ale je mi jasné, že jsi trochu zmatená a ráda bys měla ve věci jasno. Co si promluvit o všem s mamkou? Nebo s jinou ženou, které věříš. Se kterou si můžeš povídat o takových věcech a která ti vše vysvětlí. Někdy máme strach, protože chybí informace. Přeji ti hezké dny a posílám pusu Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku,mám takový problém.Někdy si po čůrání dám na kalhotky kousek toaletáku.Asi za 1 hodinu(nebo nejak tak)tam mám takovou bílou lepkavou tekutinu.Prosím porad mi co to je strašně se bojím.Keysina(11 let).
Keysina
Alík
Ahoj Keysino,
bílá tekutina, o které píšeš, by mohl být výtok. Bylo by fajn svěřit se mamce nebo babičce, tetě - nějaké dospělé ženě z rodiny, které věříš a s kterou by sis o tom mohla promluvit. Mohly byste spolu zvážit, zda je výtok fyziologický, tedy v pořádku, nebo zda by bylo lépe zajít k lékaři.
Hezké dne Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj alíku,je mi 13 a ve čtvrtek jsem začala hodně krvácet z pochvy.Nejdřív jsem myslela,že je to menstruace ale bylo to čim dál silnější.Teď je něděle a pořád krvácím. Dávám si na kalhotky toaletní papír abych je neměla špinávý ale tak za 30-60min je to propitý na kalhotkách.Nevím co má dělat,prosím poraď mi.Díky.Zařaď to prosím do Moje tělo-Holky nebo do menstruace a výtok,nevím kam to patří,ještě jednou díky.
Sára(13)
Alík
Milá Sáro, je mi líto, neodpovídáme ihned na všechny dotazy. V takovém případě - krvácení, je nutné vše říci dospělákovi - mamince, tátovi, babičce. Tomu, který je na blízku. Jedná se o vážnou věc a tu nemůžeme vyřešit po netu. Nepoznám, zda se jedná o menstruaci, či něco jiného... Fakt to po netu poznat nejde. Doufám, že jsi se svěřila a vše dobře dopadlo. Pusu posílá Alík
Menstruace a výtok
ahoj já mám výtok a pak celé kalhotky špinavé a vlošku jsem jednou mněla ale necítila jsem se s ní a potom jsem si ji radši sundala vložku jsem mněla slipovou a nevadí když jsi masíruji klikros nebo nějak tak a vnem mám neco žlutýcho ja jsi to vymáčkla nestane se mi něco dikuji za odpověď a taky se dívam do vnitř zrcátkem
koleno 10
Alík
Ahoj, pokud máš výtok, je skutečně moudré nosit slipovou vložku. Můžeš zkusit jiný tvar, jiný druh, jiného výrobce... Na trhu je skutečně široká nabídka. Jistě najdeš časem tu, která ti "sedí" nejlépe. Z masturbace se ti nic nestane. Jen je dobré nevěnovat této činnosti většinu svého volného času. Začíná léto, vyber si nějaký sport a začni si užívat sluníčkové dny s přáteli. Hezký červen ti přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj, Modrá linko. Je mi skoro 15 let. Můj dotaz se týká koupání během menstruace. Chtěla bych vědět, jestli se můžu koupat v rybníce, když použiju tampón a před tím a hned potom ho vyměním a do půl hodiny po koupání se vysprchuju. Na každém webu, kde se o tomhle mluví, píšou něco jiného. Děkuju ti za radu :)
Holka, necelých 15 ;)
Alík
Ahojky, koupání v rybníku během menstruace - tak to není moc dobrý nápad. Víš, ta voda opravdu není čistá, takže by stálo popřemýšlet nad tím, zda bys těch pár dní koupání nemohla vynechat. Bylo by to skutečně nejmoudřejší řešení. Pokud chceš odbornější radu, obrať se na svého gynekologa. Existuje opravdu mnoho pohledů, ale jde především o tvé zdraví. Přeji hezké léto. Alík
Menstruace a výtok
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se při menstruaci můžu koupat v moři. Předem děkuji za odpověď...
Aimie
Alík
Dobrý den, pokud při koupání použiješ tampon, tak se koupat můžeš. Velmi mnoho dívek má strach, že dostane menstruaci zrovna na dovolené. Ale použitím tamponu nic nezkazíš. Pečlivě si pročti příbalový letáček. Tampon je dobré zavést těsně před koupáním v moři a po koupání hned vyměnit. Neboj, to zvládneš. Krásné léto přeje Alík
Menstruace a výtok
Chtěla bych se zeptat, mám 14 let, ještě jsem to nedostala a už tak 1 rok a pár měsíců mám výtok Je to v pořádku, že mám výtok tak dlouho? Mám se poradit s doktorkou nebo gynekologem? Děkuji K.
Kikina
Alík
Ahoj Kiki, opravdu přes net nepoznám, zda je to vše OK. Zda máš "normální" výtok, či ten, který značí nějaký problém. Není nic mimořádného, že ve 14 ještě nemáš cyklus. Ale pokud chceš mít jistotu, nejlepší bude zajít na radu k paní doktorce na gynekologii. Ta ti poradí a můžete si spolu i promluvit o všem, co tě zajímá. Pročti i poradnu, téma menstruace a výtok . Hezké dny ti přeje Alík
Menstruace a výtok
ahoj. je mi 12 a v lete mam jet k mori ale v tu dobu dostanu menstruaci. dovolena odlozit rozhodne nepujde takze se chci zeptat jestli uz muzu brat prasky na oddaleni menstruace? mámě vzdy pomohly. a pro jistotu: muzu mit do more tampony?menstruaci mam pravidelne plusminus 3 dny . moc moc diky za odpoved
amanda
Alík
Ahoj Amando,
podobné situace jako Ty řeší spousta dívek před dovolenou, i tady na Alíkovi jsme již několikrát na podobný dotaz odpovídali. Proto jen stručně shrnu - ohledně jakýchkoliv přípravků na oddálení menstruace Ti poradí (a předepíše) Tvá gynekoložka, je však na zváženou, zda Ti takový zásah do přirozeného fungování Tvého těla opravdu stojí za to. Tampony do moře používat můžeš.
Ať se Ti dovolená vydaří Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Aliku, poraď mi prosím jak a podle čeho si mám vybrat správný typ a značku intimky (výtok mám středně silný) a jak mám ve škole z tašky propašovat intimku na záchod aniž by si toho kdokoli všimnul? předem dik za tvou odpověď (zařaď to do menstruace a výtok)
fifinka-12let
Alík
Milá Fifi, já si myslím, že výběr správné intimky je hodně individuální záležitost. Je dobré brát v potaz "sílu" výtoku, cenu, značku, tvar, povrch intimky... Záleží na tobě, jak ti to vyhovuje. Možná se dej cestou rad od kamarádek, nebo zkus si nějakou vybrat podle toho, co píší na obalu. Ty informace jsou jistě zajímavé. Můžeš si koupit intimky, které jsou jednotlivě balené. Takový malý balíček pak dáš velmi snadno do kapsy u kalhot, nebo do dlaně. Neviděl bych v tom až takový problém. Balíček si můžeš dát i do balení papírových kapesníků, to už záleží na tvém momentálním nápadu. Zkus se zeptat kamarádek, jak to dělají ony. Myslím si, že je občas prima probrat takové "holčičí" věci. Přeji krásné dny Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku,už asi tak půl roku nebo i dýl mě trápí takové bílé 'cucky' které mám vždycky na kalhotkách...pochva mě nesvědí ani nepálí,ale je to fakt nepříjemný..třeba ve škole o každé přestávce musím na záchod,protože od toho mám trochu kalhotky...po zaschnutí je to taková bílá skvrna nic jinýho..napřed to byla jen takovej jako kdyby sliz ale teďka už jsou to takový hrudky..nevím co s tím mám dělat prosím poraď :( ani nevím co to je..ale neříkej mi abych si s někým promluvila protože o tomhle se prostě nebavíme v rodině ani nikde jinde :(
Smutná
Alík
Ahoj Smutná,
nepíšeš, kolik je Ti let, ale je normální, že v době puberty se začne objevovat a vytvářet poševní výtok (sekret), který posléze doprovází ženy a dívky v průběhu dalších let, kdy dostávají menstruaci. Výtok je ve své přirozené podobě průhledný až světle mléčně bílý, nijak výrazně nezapáchá a nezpůsobuje nepříjemné pocity (pálení, svědění, bolest, .).

Může však znepříjemňovat život podobně, jak to popisuješ ve svém dotazu. Možností, jak tuto situaci zvládnout, je několik. Jednak můžeš začít používat tak zvané slipové vložky, které jsou nenápadné a je možné je dle potřeby i několikrát za den vyměnit.

Jinou variantou by bylo vyměnit si v průběhu dne kalhotky. Takto na dálku po internetu ale nelze posoudit, zda není Tvůj výtok třeba signálem nějakého gynekologického onemocnění. Proto by nebylo od věci, si o tom promluvit s nějakou dospělou důvěryhodnou ženou ve Tvém okolí (máma, babička, teta, praktická lékařka, ) a zeptat se jí na její názor.
Přejeme Ti pohodové dny. Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
ahoj ja mam hroznej problem protože už 7 dní sem to nedostala a mam pocit že sem těhotna ikdyž je to blbost ne když sem neměla pohlavní styk. u gynekologa sem este nikdy nebyla a mame to řict nemužu protože si vubec nerozumime sem z toho hrozně na nervy a nevim co mam dělat. koupila bych si těhotenskej test ale prodaj mi ho vubec když mi nebylo 15. ja snad nemuzu bejt tehotna kdyz sem s nikym nespala to je přece blbost ale ja mam hroznej pocit ze tloustnu a fakt se bojim. děkuju moc nashledanou
KULICH
Alík
Ahoj, mohu tě ujistit, ANO - máš pravdu! Pokud jsi neměla pohlavní styk, nemůžeš býti těhotná. Ale zpoždění menstruace může mít i jiné příčiny. Někdy celý cyklus ovlivní zdravotní stav, psychické vypětí, či jiná "mimořádná" událost ve tvém životě, která ti prostě rozhodí pravidelný rytmus těla. Pokud se menstruace u tebe ještě nedostavila, navrhuji promluvit si o tom s ženou, které věříš. Když nechceš mluvit s mamkou, co třeba babička, teta, starší sestřenice, třídní učitelka?!? Nebuď v tom sama, to je asi to nejhorší. Svěř se někomu a hned ti bude lépe, můžete spolu zajít ke tvé lékařce. Já ti držím palečky a přeji hezčí dny Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku.Chtěla jsem se zeptat je to takové trapné ale tak co už :D. V červnu jedu na tábor a bojím se že dostanu menstruaci.No a já nosím jenom vložky.A budeme se tam koupat a ja si neumím zavest tampon a bojím se že se mi budou smát protože jsem tlusta.Děkuji za odpověd Mája.
Maja
Alík
Milá Májo, není to trapné! Já nepokládám žádnou otázku za trapnou. Ke všem přistupuji s pokorou k upřímnosti, se kterou mi do poradny píšete. Myslím si, že bys mohla poprosit maminku a společně si nastudovat postup zavádění tamponu. V každém balení je letáček i s obrázky, díky kterým zavedení není tak složité. Pokud budeš mít čas, zkus si leták pročíst. Třeba se ti zavedení tamponu nebude zdát až tak strašné. Ale je jen na tvém rozhodnutí, zda se budeš chtít v době menstruace koupat, klidně můžeš říci pravý důvod vedoucí a koupat se nebudeš. A pokud se ti na táboře bude někdo smát, že jsi tlustá, tak napiš a já je snad pokoušu :-) Myslím si, že budeš mít kolem sebe i přátele, kteří nedovolí, aby byl k tobě někdo ošklivý. To správné očima stejně nevidíme. A srdce kila nepočítá. Užij si tábor, sluníčko a prázdniny. Zdraví Alík
Menstruace a výtok
Ahoj alíku, zrovna mi bylo třináct a hned po narozeninách jsem šla na třináctiletou prohlídku, Paní doktorka mi prohmatala břicha a pak řekla, měsíčky už máš předpkládám, tak jsem řekla že ne a ona že bych je měla do půl roku dostat. Pak se zeptala tak výtok už máš nebo ne? Tak jsem řekla, že jo. Jsem docela malá a ne nijak moc vyvinutá, tak bych se chtěla zeptat podle čeho ta doktorka tak usoudila. To se dá zjistit podle břicha nebo co? Děkuji za odpověď
Anonimka13
Alík
Ahoj, já si myslím, že paní doktorka se tě prostě "jen tak" zeptala. Určitě nezmatkuj, pokud si ještě neměla menstruaci. Jestli tě zajímá, proč paní doktorka tak usoudila, asi bude nejlepší zavolat paní doktorce. Nebo se dohodni s maminkou a může se zeptat ona. Hlavně klid, ještě je opradu čas, tak žádné nervy. Užívej si slunečné dny. Posílám pozdrav Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, už asi měsíc mám takový průhledný a hustý výtok. Ptala jsem se svých nejlepších kamarádek ve škole a ony řekly, že to znemená, že každou chvíli dostanu menstruaci. Ale moje mamka menstruaci dostala až ve 14 letech a vše nasvědčuje tomu, že ji kolem 14 roku dostanu také poprvé. Tak nevíš, jestli mají kámošky ze třídy pravdu nebo to je něco jiného? Děkuji za odpověď, Karolína
Karolína, 12 let
Alík
Milá Karolíno, mrkni se do poradny, téma menstruace a výtok . Některé dívky začínají menstruovat v podobném věku jako jejich matky. Jiné mnohem dříve, nebo později. Je to skutečně velmi individuální. Já opravdu nevím, kdy nastane den D u tebe. Pokud si přečteš citovanou poradnu, jistě na něj budeš připravena a nic tě nepřekvapí. Přeji krásné dny Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku či modrá linko. Mám problém, i když je to pro mě trapné to tady tak vypisovat. Tak k věci. Od své první menstruace, kterou jsem dostala loni v květnu, mám pořád výtok a přes den se neobejdu bez slipové vložky. Výtok je normální ani nezapáchá, ale hodně mi to vadí. Znám pár holek, které mají tento problém taky. Umírní se to někdy? Napadlo mě, že by to třeba mohlo trochu přestat až budu mít pravidelnou menstruaci, ale tím si nejsem jistá. Dalo by se stím něco dělat? Nebo tomu zabránit? Děkuji předem za vaši odpověď. Týna :)
Týna, 13 let
Alík
Ahoj Týno,
rozumím tomu, že si hledáš odpovědi na znepokojující otázky ohledně Tvého těla. My však nejsme odborná gynekologikcá poradna, proto Ti odpovíme jen obecně to, že výtok z pochvy, který nezapáchá a nesvědí, je běžná věc.

Je možné, že se časem změní, stejně jako další funkce ve Tvém těle. Používat slipovou vložku je na místě, stejně jako se pro bližší vysvětlení obrátit přímo na gynekologii. Odborná lékařka může posoudit, zda je Tvůj výtok opravdu v pořádku a také poradit, zda by se s tím dalo případně i něco dělat.
Hezké dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
asi před dvěma měsíci jsem to dostala. O prázdninách ale jedu na tábor , kde se každý den chodíme koupat do rybníka-sice tam jenom vlítneme po krk a jdeme zpět, ale co když se budem koupat i odpoledne- třeba na různé hry ve vodě...atd. ?. Tampony se mi používat nechcou... a když nepůjdu do vody bude to hned všem jasný že to mám.. Co mám dělat? Díky za radu.Anomynka.
anonymka 13 let
Alík
Milá Anonymko, ale to je přeci úplně normální věc - mít menstruační cyklus. Nikomu to tedy nemusíš na potkání vyprávět, ale na táboře to vedoucímu řekneš a koupat se zkrátka nepůjdeš. Cyklus nebudeš mít jistě po celý čas tábora. A že to bude všem jasné??? No a co!!! Dělat nemusíš vůbec nic. Vedoucímu vysvětlíš, proč se nemůžeš koupat, ostatním nic vysvětlovat nemusíš. Moudří pochopí, hlupáci tě nebudou zajímat :-) Užij si letní tábor a buď hrdá na to, že tvé tělo se mění v ženu. Zdraví Alík
Menstruace a výtok
Ahoj,já mám dvě otázky 1) Zítra jdu na nasazení rovnátek na pevno,nevim ale mám takový divný pocit..néé že bych se bála..až mě uvidí spolužáci co na to řeknou atd. 2)Chtěla bych se zeptat jestli když nosíme tampony může protrhnout panenská blána. Předem děkuji za odpověd
Mili
Alík
Milá Mili, nejsem schopen odpovídat na dotaz do druhého dne. Věřím však, že nasazení rovnátek proběhlo v pohodě a mezi spolužáky se nenašel žádný hlupák, který by se ti posmíval. Používáním tamponu by se panenská blána protrhnout rozhodně neměla. Jedná se o velmi pružnou blánu, která by tamponem neměla býti narušena. Přeji ti krásný dny. Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, je mi 13 let a vtok už mám tak 2 roky a něco a stále čekám na mou 1.menstruaci. A moje kámoška dostala výtok asi nějak tak rok po mě a dostala svou 1. menstruaci před 3 týdny..je tohle normální? :) ( ale ono to možná bude tím že nám lže,protože menstruaci dostala před třemi týdny a má jí ještě dnes .. a já myslela že trvá jen 7 dní! .. a to ještě ze začátku je nepravidelná .. ale 3 týdny?? .. to teda promiň .. :( Ale hlavně se ptám .. jestli je to normální že sem 1. menstruaci ještě nedostala .. :( odepiš prosím hned! .. Děkuji! :) :) :)
Menstruace a výtok
Alík
Ahoj, myslím si, že není nic ojedinělého, že nemá dívka ve 13 letech menstruaci. Když se podíváš do naší poradny, téma menstruace a výtok , zjistíš, že skutečně nejsi samotná! Promluv si s maminkou, kdy ona měla svou první menstruaci. Ještě je čas, neboj, jistě se také dočkáš. Přeji krásné jarní dny Alík
Menstruace a výtok
Dobrý den! Chtěla bych se zeptat, když mám tampon na noc, tak jestli ho můžu mít zavadený i více než osm hodin? (je mi nepříjemné mít v noci vložky, většinou by mi to ani nestačilo, proto musím nosit přinejmenším na první 2 noci tampon) O víkendu spím třeba i od 11 večer do 10 ráno, takže je to třeba i těch 11 hodin... vadí to nějak?? (na příbalovém letáku bylo napsané, že ho nesmím mít více jak 8 hodin!) Děkuju předem za podpověď! Eli
Eli (14 let)
Alík
Ahoj Eli,
tampony se opravdu nedoporučují mít zavedené déle než 8 hodin, při překročení této doby se zvyšuje riziko tzv. "toxického šoku". Řešením by pro Tebe mohlo být tampon si prostě jednou v noci vyměnit. Nebo si koupit speciální vložky určené pro použití v noci (bývají delší a více sají).

Pokud je krvácení silnější, bohužel často nezbude než v noci vstát pro výměnu vložky nebo tamponu, ale myslím, že toto drobné narušení spánku jednu nebo dvě noci v měsíci se dá zvládnout. Můžeš se taky zeptat mamky nebo kamarádek na jejich zkušenosti a rady.
Hezké jarní dny Ti přejeme z Modré linky www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, modrá linko a ostatní. Nevím, možná se ptám zbytečně, ale... Svoji první menstruaci jsem dostala před rokem a 7 měsíci, takže už by to mělo být pravidelné, že ano? No a jde o tohle: Mezi posledním dnem poslední menstruace a prvním dnem další menstruace je něco okolo 38 dnů. Prostě mezi dvěma menstruacemi je pauza 38 dnů. Není to moc? Jako, že jo nevadí mi to :D ale přijde mi to moc, když se uvádí mnohem menší počet... No, je to v pořádku? Předem děkuji za odpověď! :-)
Kristýna, 14 let
Alík
Milá Kristýno, máš pravdu - 38 dnů není skutečně průměr, který se běžně uvádí, ale také to není nic výjimečného. Doporučuji ti řádně vést menstruační kalendář a pak se jít klidně poradit s odborníkem - gynekologem. Ten může cyklus upravit a zjistí, zda je vše ok. Ale mohu napsat, že znám dívky, které takto dlouhou pauzu také mají. Není to běžné, ale není to ani nic zcela neobvyklého. Pro jistotu na konzultaci s odborníkem zajdi. Tím nic nezkazíš, jen získáš. Hezké dny přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku,Modrá linko, Je mi 11 let.Mám strach.Bojím se až dostanu menstruaci,jak se mám zachovat a vůbec. Jestli to bolí a jak to říci mamce. Už jsem měla výtoky (docela dost) a bojím se o tom bavit s mámou.Alíku,prosím poraď mi. Za odpověď ti budu moc vděčná.
Bára
Alík
Milá Báro, uvař si dobrý čaj, sedni k PC a pročti si poradnu, téma menstruace a výtok . Zjistíš, jak nejlépe se připravit na první příchod menstruace, že to většinou dívky nebolí. Nejlepší je dané téma probrat s mamkou. A řekni to mamince úplně normálně. Je to běžná věc v ženském životě, takže by se o ní mělo i tak mluvit. Zajdi za mamkou a řekni "mami, bojím se první menstruace, mohly bychom si o všem popovídat"? A je to :-) Přeji ti hodně odvahy a posílám pusu Alík
Menstruace a výtok
Ahoj mam par otazek 1. 19.3. jsem to poprve dostala a mam z toho takovou jakoby radost ze uz jsem velka je to normal díky. 2.jak se dela vykousnutí díky. 3. co je to pozitivní a negativní diky papa alíku mtsr
samsungatka
Alík
Ahoj, myslím si, že první příchod menstruace je skutečně důvod k radosti. Dívka se začíná měnit v ženu, je už tedy VELKÁ, takže by to měla řádně oslavit :-) Nevím, co myslíš slovem "vykousnutí". Ale v poradně odpovídáme pouze na jeden dotaz. Myslím si, že význam slov lze velmi snadno najít na netu, či v moudré knize. Stačí jen chtít... Hodně štěstí a radosti ti přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíčku,potřebuji nutnou pomoc.Už skoro 1 rok mám menstruaci a vždycky to dostanu 20. ale tenhle měsíc nic.Už je 31.Taky mě docela bolí břicho.Vím,že je to skoro nemožné,ale nemohla bych být těhotná?Moc děkuji za odpověď.Mamce se to bojím říct,protože my o takovýhle intimnostech nemluvíme.
Alex,13 let
Alík
Ahoj Alex,
těhotná bys mohla být, pokud jsi měla pohlavní styk. Pokud ne, tak Tvoje zpoždění menstruace má jinou příčinu. Někdy se menstruace zpozdí a pak zas pokračuje normálně, nebo třeba i jednou vynechá a není to žádnou poruchou, na druhou stranu to nějakými problémy ve Tvém těle být způsobené může. Víc by Ti k tomu řekla gynekoložka, kterou bys měla navštívit, pokud by ani příští menstruace nepřišla anebo přetrvávaly Tvé bolesti.

Také bych Ti doporučovala přečíst si nějakou knížku o dospívání, o tom, jak dojde k těhotenství, jak řešit problémy s menstruací. Takových knížek je v současnosti v knihkupectvích spousta, můžeš si ji koupit sama z kapesného, nebo o ni poprosit mamku. I když o takových věcech nemluvíte, může to i pro mamku být vítaná příležitost, jak by ses o věcech spojených s dospíváním mohla dozvědět a třeba by Vám i taková knížka otevřela cestu k vzájemnému rozhovoru. Je totiž hlavně na rodičích, aby Ti vše vysvětlili a o Tvé zdraví se zajímali.
S přáním pěkného jara Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Aho Alíku...Mám takový problém..Asi v únoru jsem měla menstruaci, která trvala 17-18 dní, a teď mám od 13.3. hnědý výtok kde se občas objeví kapka krve.Může to něco znamenat? Musím jít ke gynekolovi? Já se totiž bojim jit ke gynekolovi, protože nevím co mi bude dělat..Prosím poraď...Předem děkuji za odpověď. Myška
Myška
Alík
Ahoj Myško, je mi jasné, že jsi zmatená a máš strach. Mrkni do naší poradny, téma menstruace a výtok . Na podobný dotaz jsem dneska již odpovídal. Také tam najdeš, jak probíhá prohlídka u gynekologa. Neboj se, není to nic hrozného. Nejlepší bude, když si o tom promluvíš s mamkou, nebo ženou, které věříš. Ta ti podrobně poví, co tě u gynekologa čeká a ujistí, že to opravdu není nic šíleného. Já bych radil na prohlídku zajít. Budeš mít jistotu. To je nejlepší řešení. Posílám pusu Alík
Menstruace a výtok
Ahoj, je mi 14. Před 2 měsíci jsem to poprvé dostala, taky naposled. Místo toho mám jen hnědý výtok. Je něco špatně? Předem děkuju za odpověď.
Elis
Alík
Ahoj Elis,
nevím, zda je něco špatně. Naše poradna není zdravotní, na otázky kolem menstruace můžeme odpovědět jen obecně. Nedokážu tedy posoudit, zda ve Tvém případě se jedná o individuální zvláštnost, která je však v pořádku, nebo o něco, co by vyžadovala lékařský zákrok.

Doporučila bych Ti proto návštěvu u gynekoložky, která by Tě vyšetřila a řekla Ti víc. Pokud je vše v pořádku, budeš pak moci být v klidu, pokud by tato záležitost vyžadovala léčbu, může se s ní začít. Návštěva u odborníka Ti dodá jistoty. Můžeš se samozřejmě svěřit i mámě nebo jiné dospělé ženě, které v tomto důvěřuješ. Může Tě k vyšetření doprovdit nebo Tě alespoň podpořit, pokud bys měla obavy, zodpovědět Ti případné otázky, které ohledně vyšetření či menstruace máš.
Klidné jarní dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, ráda bych se zeptala na jednu věc. Už asi týden mám na kalhotkách(a někdy i na pižamu) takové spíš hnědé skvrny a hrudky.A také jsem před týdnem asi dostala měsíčky, ale nevím to přesně jestli to opravdu byly měsíčky.S mamkou jsem o tom mluvila a ona říkala že je měla v 8ičce(jsem v sedmé třídě)P.S.ten výtok lepí a poradnu jsem si pořádně pročetla(intimky nosím)předem dííky:)))
lenusik99
Alík
Ahoj Leni, nepíšeš mi žádný dotaz. Jen máš obavy z toho, zda se u tebe skutečně dostavila menstruace. Já po netu opravdu moc nepoznám... Podle tvého popisu by to první menses mohl být. Je dobře, že jsi četla naši poradnu, téma menstruace a výtok . Je moc dobře, že o tom s mamkou mluvíš. Řekni jí tedy o své obavě a strachu. Možná ti maminka poví více, když si o všem v klidu promluvíte a ty jí můžeš případně ukázat i "to" pyžamo. Pochopil jsem vše správně, nebo jsi svou otázku jen zapomněla napsat? Hezké dny přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj alíku bude mi jedenáct a v tu dobu jedu na švp.A já mám v tu dobu dostat měsíčky.Já nwm co s tim mam dělat. Prosím poraď mi co s tim mam dělat. Děkuji.
Anonymka 10let
Alík
Milá Anonymko, pročti si nejprve poradnu, téma menstruace a výtok . V klidu tak zjistíš, co tě čeká a jak se na první menstruaci připravit. Pokud se měsíčky skutečně dostaví na švp, klidně to řekni paní učitelce, ta ti ráda poradí. Není to důvod ke smutnu. Je mi jasné, že máš obavy z první menstruace. Ale tvé tělo se začíná měnit v ženu a to je důvod k radosti... Tak mrkni do citované poradny a uvidíš, že ty největší obavy zmizí. Pozdrávek posílá Alík
Menstruace a výtok
Ahoj.Potřebuji poradit ohledně menstruace.V tomto období se necítím dobře.Asi 2 hod. denně mám hrozné bolesti že se mi chce brečet,máma říkala že mi koupí prášky.Bojím se dát od sebe nohy a celkově se cítím blbě.O tělocviku se bojím pořádně cvičit,jak se trochu rozpohybuju tak krvácím ještě víc.Proto o tělocviku nechci cvičit,ale máma říkala že mi omluvenku nenapíše.Ale já se opravdu nemůžu hodně pohybovat,pak mám ještě větší bolesti.Co mám dělat?
Lehce nespokojená 13
Alík
Ahoj,
problémy s menstruací mohou být takové, jak popisuješ. Pohybem se opravdu rozproudí krev a tudíž se také zvýší krvácení. Počátek menstruace, zejména první dva dny umí být hodně bolestivé, ale tyto potíže jsou velmi individuální, stejně jako vnímání bolesti.

Každý je nastavený jinak, u někoho je hranice hodně nízká a kdejaký podnět vnímá velmi bolestivě, zatímco jiný ve stejné situaci tolik netrpí a jen mávne rukou. Bolest z měsíčků ale většinou, až na pár výjimek, lze překonat. Zábranou pro účast na hodině tělocviku by menstruace být neměla.

Menstruace je nedílnou součástí a patří ke každé zdravé ženě. Ženy i během menstruace normálně žijí a provozují vše jako jiné dny, přestože mohou mít bolesti v podbřišku a zádech, pocity napětí, nepříjemné pocity z krvácení. Co bychom si namlouvaly, je to otrava, když menstruace vyjde právě na dovolenou, nebo výlet, přijde vždy, když se to nejméně hodí.

Těmito bolestmi a nepříjemnostmi "platíme" za to, že máme možnost přivádět na svět malé človíčky, z kterých vyrostou další a další lidská pokolení. Jsou to úžasné pocity, které nelze ničím jiným nahradit. Možnost dát život, stvořit nového člověka. Nic v životě není zadarmo. Abys něčeho dosáhla, měla by ses snažit překonávat překážky. Prostě za vše, co v životě získáš, se platí.

Pokud máš pochybnosti, zda jsou Tvé bolesti v pořádku nebo s nimi chceš nějak pracovat, můžeš se obrátit na svého obvodního lékaře nebo na gynekologa/žku. Právě lékař může Tvé zdravotní obtíže nejlépe vyhodnosti a poradit Ti, co dělat případně stanovit léčbu.
Přejeme Ti příjemný vstup do jara. Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj alíku menstruaci ještě nemám, ale o prázdninách v červenci bych měla jet na koňský tábor a koně mám moc ráda,ale mám strach,že to tam dostanu. Budeme jezdit na koni a plavat, ale na koni bych snad jezdit mohla? Plavání to by nebyl problém to bych se po případě domluvila s vedoucí, ale bylo by mi to líto, ale pro mě jsou důležitější koně. A tampony nechci. Jinak s mamkou o tom mluvíme, ale chtěla bych poradit od Tebe. Děkuji za odpověď je mi 12. Zařaďte to prosím do menstruace a výtok.
shrečík100
Alík
Ahoj, velmi záleží na tvé momentální náladě a stavu. Pokud ti nebude špatně a nebudeš mít bolesti břicha, není důvod na koni nejezdit. Můžeš si jízdu zkrátit, podle toho, jak ti bude, jak se budeš cítit. Neviděl bych v tom problém. Některé dívky při menstruaci sportují stejně, jako v běžném dni. Opravdu záleží jen na tobě. Třeba se nebudeš cítit dobře a na jeden den jízdu odložíš. Možná to zkusíš a zjistíš, že ti to nevyhovuje. Opravdu se neboj, rozhodneš se podle aktuálního stavu. Přeji hezké jarní dny Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku!Je mi 10 let a mám měsíčky.Mám asi nachlazenou ledvinu a byli jsme v laboratoři a tam to zjistili.Pan chirurg říkal že je to brzy.Vůbec nevím co s tím dělat , když je to brzy.Nikdo z mých kamarádek to nemá.Vlastně nevím s kým si o tom mám promluvit , protože mi umřela máma , ale už je to dlouho.Máma mojí kamarádky to měla už v osmi.Prosím poraď mi co se s tím budedělat.
Žužu
Alík
Ahoj Žužu,
z Tvého dotazu není zcela jasné, k jaké části Tvé otázky od nás očekáváš radu, jestli ohledně nachlazené ledviny nebo menstruace. Co se týká nachlazení ledvin, je další postup na Tvém ošetřujícím lékaři (což může to být Tvá praktická lékařka nebo urolog).

Zkus se s nimi poradit například o tom, jak by bylo vhodné nachlazení předcházet (vhodné oblečení, zabránění prochlazení), jaký pitný režim dodržovat, Promluvit si o tom můžeš s kýmkoliv blízkým z Tvé rodiny (tátou, babičkou, tetou, .). Tohoto člověka také můžeš například požádat o to, aby Tě k lékaři doprovodil, a pomohl Ti při rozhovoru s ním.

Podobně i stran menstruace. O věcech, které Tě kolem měsíčků zajímají, se můžeš vyptat některé z žen ve Tvém okolí. Protože se jedná o intimní téma, měla by to být žena, ke které máš důvěru (babička, teta, starší sestřenice, některá z učitelek na škole, praktická lékařka, ). Cenné informace bys mohla získat i z knížek o dospívání nebo od kamarádek.
Brzké uzdravení Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku modrá linko a ostatní:)Trápí mě jedna věc.Za týden mám jet do Dubaie k moři.Strašně se těším, ale mám tam dostat menstruaci(budeme tam 8 dní a jedu jen já a táta).Mám to dostat asi v polovině té dovolené.Jasně nebudeme se jen koupat ale já se bojím i tak, obecně... mám radši tampóny...vložky jen na noc.Vlastně přes den vložky nesnesu a už vůbec ne když tam budu nosit kraťasy a tak.. Jobudu nosit tampony ale ja jsem četla že by se měli po koupání ihned vyměnit a to moc nepřichází v úvahu.Asi řeknu tátovi že se koupat nechci, budu se třeba opalovat ale já jsem strašný blázen do vody miluji potápění takže se určitě bude vyptávat proč..Kdyby to byla máma tak třeba řeknu proč nemůžu ale tátovi? Co mu mám říct? Jo, nevím, třeba to nebude řešit, ale co já vím? A taky pořád nechápu jak často se maj ty tampony měnit.(používám o.b.mini)někde napíšou že 8hodin někde dokonce 2hodiny protože to neni zdrave Jak to teda je správně abych se nemusela bát infekce a tak?Děkuji za odpověď.
Markéta, 14 let
Alík
Ahoj Markéto,
co se týká tamponů a jejich používání je užitečné se řídit návodem a radami, které jsou napsané v příbalovém letáku každého balení tamponů. Obecně je důležitou prevencí gynekologických infekcí pravidelná intimní hygiena, volnější a bavlněné spodní prádlo a také důkladná dezinfekce rukou před zavedením tamponu.

V případě, že bys chtěla znát podrobnější informace (například stran infekcí a koupání), bylo by nejlepší se poradit se svým gynekologem/gynekoložkou. Pokud sama gynekologa ještě nemáš, můžeš poprosit třeba mámu, aby se Ti na tyto věci vyptala u jejího gynekologa. Cenné rady bys mohla získat i od svého praktického lékaře.

Jinak věřím tomu, že před tátou můžeš pociťovat ostych z rozhovoru o menstruaci a věcech s ní souvisejících. Variantou by bylo probrat nejprve celou situaci s mámou, před kterou se neostýcháš, a zeptat se jí na její radu a názor tátu zná a takřka jistě s ním v průběhu jejich vztahu někdy podobnou situaci řešila. Také můžeš požádat mámu, aby o celé věci s tátou promluvila před cestou místo Tebe.
Přejeme Ti šťastnou cestu. Modrá linka www.modralinka.cz
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, zařaď to prosím so Menstruace a výtok. Mám dotaz. První menstruaci jsem dostala 20.2. 2012. Už to mám za sebou. Používala jsem vložky. S mamkou se o všem naprosto o všem bavíme. Ale já bych chtěla zkusit tampony, protože mi sou vložky nepohodlné a když ,mám volnější kalhoty tak slyším jak to "šustí". Prosím poraď mi, jak to mamce říct, že chci používat tampony. Mám takový divný pocit že mi to nedovolí a nevím proč. Ona sama tampony používá. Děkuji za odpověď :)
Terr
Alík
Milá Terr, myslím si, že to mamče klidně můžeš říci. Není čeho se bát. Prostě přímo se jí zeptej, zda by s tebou nešla koupit tampony, že se ti jejich používání zdá příjemnější. Proberte spolu celou věc. Ty sama píšeš, že se s mamkou o všem bavíte. Nebude jistě vůbec žádný problém probrat i téma "tampony". Držím palečky a přeji odvahu. Alík
Menstruace a výtok
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak vlastně poznám, že mám výtok. To mám na kalhotkách takové bílé? Prsa už mám docela velké a ochlupení dole i v podpaží taky. Prosím poraď, ať můžu být dobře připravená. Moc děkuju :)
Verča (13)
Alík
Ahoj Verčo, asi bude nejlepší, když si pročteš naší poradnu, téma menstruace a výtok . Pokud už výtok máš, zajdi si koupit tenké vložky, tzv. "intimky". Ochráníš tím své spodní prádlo a také budeš předcházet nepříjemné vlhkosti. Hezké jarní dny ti přeje Alík
Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, když už píši, dovol abych ti moc poděkovala, že tak ochotně pomáháš křehkým duším úspěšně přežít pubertu, překonávat strach a spoustu jiných věcí. Opravdu jsi úžasný a já si tě moc vážím. Hodně štěstí i nadále! No, a tady můj problém: Nejsem si přesně jista, co se považuje za normální výtok. Je mi dvanáct a menstruaci mám už cca 10 měsíců. Pročetla jsem si tvou poradnu, ale i když už se orientuji trochu více, necítím se dostatečně ukotvena ve vlnách tohoto oboru. Můj výtok je bezbarvý, ale trochu smrdí a je odporně lepivý. Mám ho až nepříjemně často, neustále se mi objevuje na kalhotkách a po močení vypotřebuji alespoň polovinu role toaletního papíru. Po uschnutí má bílou barvu. Už jsem z toho zoufalá, je to normální? S matkou (nebo nedej bože gynekologem) se mi o tom hovořit nechce. Přece jen, je to poněkud trapné... Poradíš mi prosím? Děkuji za odpověď. Tvůj Zoufalec
Zoufalec
Alík
Milý zoufalče, asi to nebudeš moc ráda číst, ale napsat to fakt musím. Po netu výtok nevyřešíme. Podle toho, co mi píšeš, se mi to nezdá... Výtok je častý, zapáchá a jak vidno, je ti to celé velmi nepříjemné. Právě proto by bylo dobré vše řešit. První pomoc je určitě zakoupení tenčích vložek. Intimky koupíš v každém hypermarketu, drogerii, či lepší samoobsluze. Ale to je jen pomoc, nikoliv řešení celé situace. Není trapné hovořit s gynekologem o výtoku. Stejně, jako není trapné hovořit s lékařem o kašli. Je to problém, který bys měla řešit s profíkem a gynekolog v tomto prostě profesionální je. Dobrého gynekologa ti může doporučit kamarádka, nebo i tvoje paní doktorka. Přimlouval bych se za rychlé řešení. Neboj, zvládneš to! Hodně odvahy přeje Alík

Alík doporučuje

Alík to přehnal s jídlem

Vážíš akorát?

Svou výšku a váhu si můžeš orientačně zhodnotit pomocí kalkulátoru BMI... celý článek

Alík

Bezpečné heslo

Nejlepší je NIKOMU své heslo nesdělovat. Jenže co když... celý článek

Alík

Jak přestat kouřit?

Čtenářka Alíka radí, jak zvítězila nad svou závislostí. Nechte se inspirovat... celý článek

Alík

Bojíte se menstruace?

Menstruace čeká každou dívku, kdy a kde "TO" přijde... celý článek

Jinde na Alíkovi