Alíkoviny

Vaše otázky: Když je hladina vody pružná, proč přetékají oceány?

  18:00
Když sklenici naplním vodou a ledem a led se následně rozpustí, tak voda nepřeteče. Proč by tedy měla stoupnout hladina moří, pokud roztaje led v Arktidě a Antarktidě? Dotaz uživatele Miglanc (7 let)

Tučňáci na ledovci | foto: Profimedia

Teorie globálního oteplování

ve zkratce: vědci došli k závěru, že se průměrná teplota atmosféry a oceánů zvyšuje. Dokonce si myslí, že zvyšování teploty způsobuje svou činností člověk.  Část vědců ale s touto teorií nesouhlasí.

Dotaz uživatele Miglanc (7 let):

Milý Alíku, v seriálu Zábavné fyziky 5. jsi dokázal, že když se sklenice naplní vodou a ledem a led se následně rozpustí, tak voda nepřeteče. Stoupne tedy hladina moří, pokud roztaje led v Arktidě a Antarktidě? Co je pravdy na tom, že by se zvedla hladina světových oceánů podle teorie globálního oteplování?

Odpověď od Alíkovy kamarádky Vendy z Koužku fyziky Matematicko-fyzikální fakulty, UK:

Ve skleničkách taje led, který v nich plave. Proto se tedy po roztátí nemění objem vody ve sklenici. Při tání ledovců taje i led, který je na pevnině nikoliv v oceánu.
Voda z pevninských ledovců vtéká do oceánů a jejich objem zvyšuje. Proto by při masivním tání mohlo dojít i ke zvýšení hladiny oceánů.

Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Týjovka!

Moc zajímavé, nenapadlo by mě otázka, natož odpověď

jen hádám

protože co2 je v hladině proto přetéká

počet příspěvků: 2, poslední 13.12.2012 21:06

Vstup do diskuse

Jinde na Alíkovi