Alíkoviny

VIDEO: Betlémské světlo doputovalo do katedrály sv. Víta

19. prosince 2008  23:20
Betlémské světlo doputovalo do katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Od skautů ho převzali kardinál Miloslav Vlk a manželka prezidenta Livia Klausová. Po rozžehnutí svící ho přenesli k jesličkám, kam mohou lidé přicházet se svou vlastní svítilnou, aby plamínek zářil i u nich doma.  
Betlémské světlo | foto: Radek Miča, MAFA
galerie Betlémské světlo v katedrále na Petrově v Brně posvětil biskup Mikulášek. Betlémské světlo v katedrále na Petrově v Brně posvětil biskup Mikulášek. Betlémské světlo v katedrále na Petrově v Brně posvětil biskup Mikulášek. Betlémské světlo v katedrále na Petrově v Brně posvětil biskup Mikulášek. Betlémské světlo v katedrále na Petrově v Brně posvětil biskup Mikulášek. Betlémské světlo v katedrále na Petrově v Brně posvětil biskup Mikulášek. Betlémské světlo v katedrále na Petrově v Brně posvětil biskup Mikulášek. Betlémské světlo.
video Betlémské světlo doputovalo do katedrály sv. Víta

Světlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě symbolizuje pro křesťany naději, pokoj a mír. Do České republiky ho přivezli brněnští skauti v sobotu 13. prosince. Tradice betlémského světla v Česku trvá devatenáct let.

Český katolický primas připomněl, že betlémské světlo je živým symbolem Vánoc. "Symbolizuje Ježíše Krista. Přišel na svět, narodil se. Světlo zapálené v Betlémě je úžasným symbolem, že od tohoto místa narození se světlo rozšiřuje do celého světa," řekl Vlk a dodal, že světlo znamená život.

A důležitými hodnotami pro život jsou podle něj naděje, jistota a radost. "Bez naděje se žít nedá, to my všichni dobře víme," poznamenal. Popřál také, aby se světlo stalo impulzem, inspirací pro život nejen o Vánocích, ale i v novém roce.

Pro Livii Klausovou znamená tato tradice nejen světlo vnější, ale i světlo vnitřní. "To, co symbolizuje betlémské světlo - naději, bezpečí a také radost a hlavně solidaritu," řekla. Díky skautům se podle ní podaří toto hezké poselství předat nejen těm, kteří jsou v Chrámu sv. Víta, ale i lidem, kteří by byli jinak o Vánocích sami.

Lidé mohou přicházet pro betlémské světlo dnes do 16:00 a následující dny až do středy 24. prosince vždy od devíti dopoledne do šestnácté hodiny kromě neděle 21. prosince, kdy bude světlo k dispozici od 12:00 do 16:00.

Před týdnem poprvé zazářilo v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově, odtud putovalo do všech koutů republiky. K jeho šíření přispívají i České dráhy, v sobotu světlo rozveze šestnáct rychlíků a spěšných vlaků do řady měst po celé zemi.

Myšlenka betlémského světla vznikla v roce 1986 v rozhlasovém studiu hornorakouského ORF v Linci. Původně se tato akce pořádala ve prospěch nadace Světlo ve tmě, která pomáhá zrakově postiženým dětem.

Převzato ze serveru iDNES

Více informací najdete na stránkách http://www.betlemskesvetlo.cz/

jba, iDNES, ČTK
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

přání

Všem vám přeji:Merry christmas and a Happy New year.

proc ne aji jinde

nechapu proc ne aji do brna a pak do dalsi mest.

kde

ahoj kamarádi nevíte kdy bych mohla světlo navštívit,krom katedrály...

Re: kde

Nějaké informace jsou na http://www.betlemskesvetlo.cz/. Tradičně...

to video

hé ja nevim proč ale to video mi normalně nejde jen když posouvám...

počet příspěvků: 15, poslední 28.12.2008 03:45

Vstup do diskuse

Jinde na Alíkovi