Alíkoviny

Zábavná fyzika: Navigace z korkové zátky

  6:00
Kompas máte zabudovaný v navigaci v autě nebo ho máš dokonce v mobilu. Lze si ho i jednoduše vyrobit z korku.

Jak vyrobit kompas? Třeba z korkové zátky, špendlíku a magnetu. | foto: Mafra

Varování

Pozor, při výrobě kompasu budeš pracovat s nožem. Popros dospěláka, aby ti pomohl. Takto vyrobený kompas nemusí ukazovat vždycky správně! Například pokud je v blízkosti další silný magnet nebo pokud se korek dostane ke stěně nádoby, kde není vodorovná hladina, bude tvůj kompas ukazovat jiný směr.

Co potřebuješ?

Korek (část korkového špuntu), nůž, špendlík, magnet, nádobu s vodou (např. misku), skutečný kompas (ten není nutně potřeba). 

Jak na to?

Z korkového špuntu uřízni kuchyňským nožem tenký plátek. Dávej pozor, ať se neřízneš, nebo popros dospěláka, aby ti pomohl! Nožem můžeš udělat přes střed korkového plátku i tenký zářez pro špendlík. Potom vezmi do jedné ruky obyčejný špendlík a do druhé ruky běžný magnet na nástěnku. Špičkou špendlíku přejeď několikrát (asi 10krát) přes magnet.

Fotogalerie

Potom dej špendlík přes střed (do zářezu korkového plátku). Do misky nalij vodu a na její hladinu zhruba doprostřed umísti korkový plátek se špendlíkem.

Co můžeš pozorovat?

Špendlík se během chvilky nastaví podobně jako střelka (ručička) kompasu, to znamená ve směru sever - jih. Zkontrolovat to můžeš právě pomocí kompasu.

Jak je to možné?

Přejížděním špendlíku o magnet jsi ze špendlíku vyrobil/a malý magnet, který bude na plátku korku na vodní hladině fungovat jako kompas. Špendlík (vlastně malý magnet, který se může otáčet) se nastaví v severojižním směru.

Severojižní směr tak můžeš určit i v přírodě, kde není signál pro mobilní navigaci. To, kde je sever a kde naopak jih, pak můžeš domyslet třeba podle polohy Slunce na obloze.

Příjemnou zábavu!

Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Fyzika

No, to mi radši ani nepřipomínejte, dělali jsme to loni ve fyzice...

Ztraceni

V seriálu "Ztraceni" byl úplně stejný kompas, vyrobil...

SUPER!!

Podíval jsem se na tento článek a moc mě zaujal, kompas si hned...

počet příspěvků: 3, poslední 26.10.2013 15:34

Vstup do diskuse

Jinde na Alíkovi